היום: שביתה בעל-יסודיים בירושלים

בתי הספר התיכוניים בבירה יושבתו היום במחאה על מספר שעות האבטחה המצומצם במוסדות החינוך. ההורים הדגישו כי מספר השעות ירד החל מפתיחת שנת הלימודים הנוכחית, למרות המתיחות הרבה בעיר. גם מערכת החינוך באשקלון תושבת היום

ארכיון (פלאש 90 , נתי שוחט)

שביתת מחאה בחטיבות ובתיכונים בבירה: בתי הספר העל-יסודיים בירושלים יושבתו היום (חמישי), לאחר שלא הושגה הסכמה בין ארגון ההורים העירוני לבין משרדי הממשלה. הרקע להשבתת הלימודים הוא המצב הביטחוני בעיר ומספר שעות האבטחה המצומצם במוסדות החינוך. גם באשקלון ההורים משביתים את מערכת החינוך, גם כן בשל דרישות לאבטחה מוגברת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באשקלון ישבתו היום כל בתי הספר והגנים, לאחר שארגון ההורים העירוני קרא להוסיף אבטחה בבתי הספר בהם ישנן עבודות בנייה מחשש לפעולות טרור מצד פועלים ערבים. עם זאת, העירייה הדגישה שמערכת החינוך העירונית תפתח את המוסדות כרגיל - וההחלטה אם לשלוח את הילדים לבית הספר תישאר להחלטת ההורים.

ארגון ההורים בירושלים נימק את החלטתו לשבות בכך שמספר השעות ירד החל מפתיחת שנת הלימודים הנוכחית, למרות המתיחות הרבה בעיר. "הימים האחרונים והאירועים האחרונים העצימו את המתח והחשש בקרב תלמידים, הורים ומנהלי מוסדות החינוך", נכתב בהודעה שפורסמה מטעם ארגון ההורים.

"המצב הביטחוני במגמת הידרדרות, דבר שמוביל אותנו ומאלץ, למען ביטחון ילדינו, להשבית את מערכת החינוך - עד להשבת הביטחון לילדינו", נאמר עוד בהודעה. "יש לציין כי ישנם גני ילדים שאינם מאובטחים כלל ויש מספר בתי ספר שבהם המאבטחים נאלצים לעזוב לפני סיום יום הלימודים".

עיריית ירושלים, לדברי הארגון, תומכת באופן מלא בדרישותיהם אך הסבירה כי מדובר בתקצוב ממשלתי. גם העירייה וארגון החינוך העירוני איימו השבוע להשבית את מערכת החינוך עד שיינתן מענה בכל המוסדות. הם דרשו מהמשרד לביטחון פנים, ממשרד האוצר וממשרד החינוך להסדיר את התקצוב לאבטחת כל יום הלימודים בירושלים, על פי הנחיות המשטרה.

השביתה עלולה להתרחב בהמשך לבתי ספר נוספים

לטענת העירייה, השביתה תחל היום בכל בתי הספר העל-יסודיים בעיר ותורחב בהמשך למוסדות חינוך נוספים על פי הצורך, עד שיימצא פתרון לסוגייה. "חיכינו זמן רב מדי למתן מענה תקציבי לאבטחת ילדי העיר", אמר ראש העיר ניר ברקת. "במציאות הקיימת היום, כל עיכוב נוסף מהווה הפקרה של ילדינו".

"אנחנו מבקשים הגנה מינימלית לילדינו - מבוגר אחראי ומיומן בכניסה לכל מוסד חינוך לאורך שעות היום", הוסיף יו"ר ארגון ההורים בירושלים, פז כהן. "אם חס וחלילה יקרה אסון, התקציב שיועבר לנושא יהיה גדול פי כמה. אז למה מחכים?".

בעיריית ירושלים מסבירים כי על פי החלטת ממשלה מהשנים שעברו, המדינה מממנת את אבטחת מוסדות החינוך עד לשעה 13:30 ולא בכל הגנים. אולם במרבית מוסדות החינוך בעיר מתקיימים הלימודים עד השעה 16:30.