איסור החתונה בין כהנים לגרושות: "התנגשות ערכים שלרבנים אין אומץ לפתור"

זוגות רבים שהעזו להתאהב על אף האיסור על חתונה בין גרושות לכהנים נתקלים באטימות הממסד, ששולח אותם להתחתן במדינות זרות. "יש 613 מצוות בתורה וזו אחת מהן, אבל המחיר של להיות מדוכא ולא לחיות עם אהבת חייך גבוה", אמר אחד ממסורבי הרבנות שנפגע מהאיסור

בתחום הנישואים והגירושין מדינת ישראל היא כבר היום מדינת הלכה בפועל: בתי הדין הרבניים הם הגורם היחידי המוסמך לטפל בתחום, דבר המוביל ללא מעט בעיות. האיסור על נישואים בין כהן לגרושה חל גם על חילונים, ומונע מכחצי מיליון אזרחים להתחתן זו עם זה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מה שהתחיל במכתב הסטטוס קוו של בן גוריון לפני קרוב ל-70 שנה, הוא הדבק שמחזיק את הקואליציות בישראל, ושולח את הגרושות שהעזו להתאהב בכהן להתחתן במדינות זרות - על אף שבית המשפט העליון קבע שמדובר באיסור שקשה ליישב עם חופש המצפון.

בינתיים הרימה ה"גולדן אייריס" עוגן, כשעל סיפונה 80 זוגות שנפסלו לחתונה על ידי הרבנות. בין המתרגשים בלט בזרותו זוג אחד: היא בחצאית ארוכה, הוא בכיפה וציצית, ולבם כבד עליהם.

רק בתי הדין הרבניים מוסמכים. ארכיון (יונתן סינדל, פלאש 90)


שלומי הוא כהן והדס היא גרושה, וזה הספיק לחצי מהמשפחה שלו וללא מעט מהחברים להחרים את מסיבת הנישואים. "תוריד את הכיפה והציצית ותגיד שאתה חילוני", הגיבו חלק מבני משפחתו של שלומי כששמעו על כוונתו להתחתן עם הדס.

"יש 613 מצוות, אמנם כתוב בתורה שאסור לכהן לשאת גרושה, אבל המחיר שיש בלהיות מיואש, מדוכא, לא לחיות עם אהבת חייך הוא גם מחיר גבוה", אומר . יש פה התנגשות בין ערכים, שלרבנים אין את האומץ לפתור". כהן מציין כי גורמים שונים הציעו לו לשלם סכום של 100 אלף דולרים עבור פתרון הבעיה: "לא מקובל עליי, ולא יכול להיות שפתרון הלכתי ישתלב יחד עם כסף".