40 מעלות ללא מזגן במעון למוגבלים

הדיירים במעון איל"ן בשכונת גילה בי-ם מתקשים לשרוד את החום הקיצוני של הקיץ הזה. כבר 4 שנים שמבטיחים להם פתרון, אך הם עדיין ממתינים. שר הרווחה כינס דיון מיוחד. צפו בדיירים מתחננים לעזרה

בזמן שברחבי המדינה שוררים עומסי חום כבדים בשבועות האחרונים, עשרות בעלי מוגבלויות המתגוררים במעון איל"ן בשכונת גילה שבירושלים נאלצים להתמודד עם הטמפרטורות הגבוהות בעזרת מאווררים בלבד. "אנחנו פשוט לא יכולים לישון, קשה לנו לנשום", מחו הדיירים שכבר שנים מתחננים למזגנים. "אף אחד לא עוזר לנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנים האחרונות מידות החום המורגשות ברוב אזורי המדינה הולכות ומקצינות וההתמודדות עם הקיץ הופכת לקשה במיוחד ללא מזגנים. בגל החום של סוף השבוע האחרון נמדדו כ-40 מעלות בבירה, אולם הדיירים במעון בגילה נאלצים להתמודד, בנוסף למוגבלויות שמהן הם סובלים, גם עם החום הבלתי נסבל.

"ביקשנו שבהקדם האפשרי יעזרו לנו", הסבירה ר' המתגוררת במעון, כשברקע נשמע קולו של המאוורר. "בשעות הלילה והבוקר אני נוטפת זיעה כי חם לי נורא".

מחכים למזגן מ-2012

דייר אחר סיפר כי מנכ"ל איל"ן שמעון צוריאלי הבטיח לדיירים כבר בשנת 2012 כי יותקנו מזגנים בחדרי המגורים, אך הדבר עדיין לא בוצע. "כבר ארבע שנים שאנחנו מחכים למזגנים והם אינם", טען. "המאווררים לא עוזרים לנו. אנחנו חייבים מזגנים דחוף ומשרד הרווחה לא עוזר בכלום".

לדברים הצטרפה גם עליזה סוויסה, המתגוררת אף היא במעון, שטענה כי החיים במבנה הפכו לבלתי נסבלים. "למרות ההבטחות, אנחנו לא רואים שום סימן להתקנת מזגנים בקרוב", אמרה. "מדובר בדיירים בגיל המעבר הסובלים מגלי חום גם בטמפרטורות יותר נמוכות. זה לא אנושי. זו התעללות בחסרי ישע. הגענו לקצת היכולת לסבול. אין שום סיבה בעולם שנחייה כך".

"מחכים כבר 4 שנים", מאוורר במעון

מי אחראי לתקצוב?

בתגובה לטענות הדיירים, בעמותת איל"ן טענו כי העיכוב מתרחש בין השאר בשל מחלוקות תקציביות מול משרד הרווחה. "תקצוב מעון גילה נמצא בדיונים מזה זמן רב בין איל"ן למשרד הרווחה בשל גירעון תקציבי של יותר ממיליון שקלים בכל שנה", אמרו באיל"ן. "רואה חשבון חיצוני שמונה על ידי משרד הרווחה בדק את טענות איל"ן ומצא אותן נכונות".

באיל"ן טענו גם כי "משרד הרווחה קבע תכנית לתקינת כוח אדם ועלויות עבור צרכי הדיירים לפני 25 שנה ומאז זו לא שונתה, חרף העובדה שתשומות הטיפול בדיירים השתנו באופן דרמטי. בין היתר שוהים היום במעון דיירים המוגדרים במצב 'סיעודי מורכב' שיש צורך ברישיון משרד הבריאות כדי לטפל בהם. היות ואיל"ן לא הצליחה להגיע להסכמה עם משרד הרווחה ומשרד הבריאות לגבי הפעלת המחלקה ולא נמצא פתרון לגירעון השוטף הקיים היום, ביקשה איל"ן בכתב להשתחרר מניהול המעון והודיעה שבהתאם לחוזה היא מבקשת לסיים את הטיפול בדיירים".

באיל"ן הדגישו כי "תשתית החשמל בבניין מיושנת ואין אפשרות להתקנת מזגנים ללא החלפת כל מערכת החשמל והתקנת מיזוג באופן מרכזי". זאת ועוד, בעמותה הבהירו כי בימים אלה מתקיימים דיונים מואצים בין הנהלת משרד הרווחה לאיל"ן בדבר עתידו של מעון הנכים גילה. "אם יוסכם ותימצא הדרך שאיל"ן תוכל להמשיך לטפל בדיירים אלה ומשרד הרווחה יתחייב במסגרת ההסדר לשאת גם בעלות הכרוכה בהפעלת המזגנים, איל"ן יגייס את התקציב הדרוש להתקנה".

מנגד, ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי האחריות הישירה לנושא מוטלת על איל"ן. "המשרד רואה בחומרה רבה את בעיית המזגנים", אמרו שם. "בתום דיון חירום שהתקיים בהוראת שר הרווחה חיים כץ,  מנכ״ל המשרד אלי יבלון הנחה את הגורמים המקצועיים למצוא פתרון מיידי - גם אם זמני, על מנת להקל על הדיירים עד למציאת פתרון קבוע". במשרד הדגישו כי "למרות שמדובר באחריות של איל"ן, משרד הרווחה בהוראת השר דרש להביא להקלה מידית במצב תשתיות הקירור במבנה".