"לנשים יש חלק בהטרדות מיניות"

פרופ' יפה זילברשץ, שנבחרה לפקח על ההשכלה הגבוהה בישראל, התייחסה בשנת 2004 להטרדות מיניות בהן הורשע עמיתה. "זה לא מגיע יש מאין", טענה אז. היום אמרה: "אמירה לא מוצלחת". שר החינוך לא ידע על המקרה

פרופסור יפה זילברשץ, שמונתה היום (רביעי) על ידי שר החינוך נפתלי בנט ליושבת ראש הוועד לתקצוב ותכנון במועצה להשכלה גבוהה, התבטאה בעבר באופן שנוי במחלוקת לגבי הטרדות מיניות שבהן הורשע עמיתה, דובר אוניברסיטת בר אילן לשעבר. "אני טוענת שלנשים יש חלק במה שקורה. כמעט תמיד", אמרה אז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרופסור זילברשץ אמרה את הדברים בשנת 2004, כשהתבקשה להתייחס להרשעתו של דובר האוניברסיטה לשעבר בהטרדה מינית ובמעשה מגונה במהלך ריאיון ל"הארץ". "למה לי זה לא קרה מעולם?", תהתה. "אני אמנם לא גרייס קלי, אבל אני נראית לא רע לגילי. ועובדה, אף פעם זה לא קרה לי".

"אני מאמינה שכאשר גברים ונשים עובדים יחד נוצרות מערכות יחסים מסוגים שונים. נוצר מתח מיני", הסבירה. "מתי זה מתפוצץ? בדרך כלל כאשר הגבר (ברוב המקרים) הולך צעד אחד רחוק מדי לטעמה של האישה. בדרך כלל זה לא בא יש מאין. זה לא נוחת מהירח. את המעשים האלה גברים לא מבצעים עם הקיר!".

בהמשך הבהירה פרופסור זילברשץ כי "זה נושא עדין ומורכב, רב גוני, ואני לא סבורה שהדרך הנכונה לטפל בו היא בהכרח הזירה המשפטית הפלילית. מקרה כמו זה, מוטב היה לו אילו התברר בוועדת המשמעת של בר אילן, ואילו התמצה בכך".

על המתלוננת נגד עמיתה לשעבר אמר זילברשץ: "אני לא מבינה למה היא היתה צריכה לרוץ למשטרה בעוד ועדת המשמעת שלנו עובדת ואוספת חומר".

"הנצחת אלימות מינית"

מבדיקת חדשות 2 עולה כי שר החינוך נפתלי בנט לא ידע התבטאויותיה הקודמות של פרופסור זילברשץ, בטרם הכריז על מינויה.

בעקבות הדברים, נשות תא אל"ה הפועל למניעת הטרדות מיניות באקדמיה, וכן חברות תא "ירושלמיות" לקידום נשים ושוויון מגדרי באוניברסיטה העברית, מתחו ביקורת חריפה על המהלך. "מינוי של אישה לתפקיד בכיר הוא תמיד צעד בכיוון הנכון, אך כמי שפועלות לשינוי נורמות הטיפול בפגיעות מיניות במוסדות להשכלה גבוהה בישראל, אין לנו אלא להצטער על מינויה של פרופסור יפה זילברשץ", הסבירו.

נשות הארגונים הוסיפו כי "בתפקידה כדיקנית הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן יצאה פרופסור זילברשץ להגנת עבריין מין מורשע, תוך שהיא בוחרת להאשים את קורבנותיו. אותו עבריין מורשע מחזיק היום משרה באוניברסיטה ממנה פוטר, מהלך חמור שאינו נדיר כלל במחוזותינו. גיבוי מתוך המערכת לעברייני מין והבחירה בהאשמת הקורבן מנציחים אלימות מינית".

מטעם פרופסור זילברשץ נמסר בתגובה: "מדובר באמירה לא מוצלחת מלפני 11 שנה ופרופסור זילברשץ חזרה בה ממנה מיד והבהירה כי איננה משקפת את דעתה יש לציין כי בתפקידים שמילאה עד היום פעלה פרופ' זילברשץ לקידום נשים ולמיגור כל הטרדה על רקע מיני".