תיעוד: הקלות שבה בני נוער קונים אלכוהול

כמה קל לילדים שעוד לא מלאו להם 18 לקנות אלכוהול וסיגריות? שוב ושוב אנחנו יוצאים לבדוק וכל פעם מגלים מחדש שברבים מהמקומות לא מבקשים תעודת זהות, והכל כדי למקסם רווחים. וגם הפעם: מתוך עשרה מקומות בגוש דן, שמונה הסכימו למכור לקטינים ללא כל בעיה. כך זה נראה

עילאי וקרן בני ה-16 ומיכל בת ה-17 גילו היום (שלישי) כמה פשוט לקנות אלכוהול וסיגריות, גם כשאתה קטין. "בשעה וחצי קנינו סיגריות בקופסאות וגדלים שונים, בירות, בריזרים וודקות" מציג עילאי את השלל. "ביקרנו בעשרה מקומות בתל אביב, רמת גן וגבעתיים, ובשמונה מהם הסכימו למכור לנו בלי בעיה בכלל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

נראה שהחוק שאוסר על מכירת אלכוהול וסיגריות לקטינים פשוט לא נאכף. זה קורה כל הזמן ובכל הארץ. "אלה דברים נפוצים", מספרת קרן. "עושים מסיבה, רוצים ליהנות, רוצים 'לתפוס ראש', רוצים שיהיה כיף, אז מביאים בירה, מביאים סיגריות, עושים שוטים, מערבבים דברים".

"ברגע שמביאים כוס או בקבוק של אלכוהול לקטין ביד, זה כאילו הבאנו לו סכין ביד", מסביר קצין אבטחה ורישוי במחוז דן, רפ"ק שלומי כהן. "בכל מקרה מדובר בתיק פלילי וכל בעל עסק צריך להבין שכשהוא מוכר אלכוהול לקטין זה יכול להסתיים בסגירת העסק".

זה השלל שהשיגו בני הנוער (חדשות 2)

"אני לא נתקלתי ביותר מדי סירובים, וגם כשנתקלתי, קצת חיוך, קצת צחוקים ומכרו לי חופשי", מתארת מיכל את חווית הקניות. "אחד המוכרים אמר לי 'השתכנעתי'". מוכר אחר אף אמר לה בצחוק: "אם אני מקבל בגללך קנס של 30 אלף שקלים אני גומר אותך".

נראה שהיום לא צריך תעודת זהות וגם לא צריך הרבה כסף. את הכל מוכרים באריזות קטנות, בקבוקים קטנים של אלכוהול, קופסאות קטנות של סיגריות, כל בן נוער יכול להשיג 8-10 שקלים, להשתכר ולעשן סיגריות. אלו ימי החופש הגדול, ולנערים ולנערות יש המון זמן פנוי גם בשביל שטויות. אם לא יוגבר הפיקוח, השטויות הללו עלולות להיות הרסניות.