בקרוב: יישוב לבעלי צרכים מיוחדים

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה הקמת יישוב חדש בגליל התחתון בשם "שיבולת", ש-20% מתושביו יהיו אוטיסטים ובעלי מוגבלות שכלית. ביישוב החדש יוקמו מרכז טיפולים, מרכז תעסוקה לדיירים וחווה טיפולית. "גאה לקחת חלק בהקמת היישוב, חשוב שנדאג לקיומם בכבוד של אנשים בעלי צרכים מיוחדים", אמר שר הפנים סילבן שלום

"היישוב יתוכן בהתאם לצרכים המיוחדים" (ליאב חכמון)

לראשונה בישראל יוקם יישוב המשלב אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים: המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (שלישי) את הקמת היישוב החדש בגליל התחתון. על פי התכנון יכלול היישוב החדש כ-1,400 תושבים, מתוכם כ-20% אוטיסטים ובעלי מוגבלות שכלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כולם מדברים על הגדלת היצע הדיור במדינה, ופה יש לנו הזדמנות אמיתית לעשות למען האוכלוסייה שזקוקה לנו", אמר שר הפנים סילבן שלום. "אני גאה לקחת חלק בהקמת יישוב המשלב אנשים בעלי צרכים מיוחדים. חשוב שאנחנו, כמשרתי הציבור, נדאג לקיומם בכבוד ובתנאים ראויים".

היישוב החדש, שייקרא שיבולת, ישתרע על פני שטח של 550-650 דונם ויכלול בין היתר מרכז טיפולים, מרכז תעסוקה לדיירים, משק בעלי חיים וכן חווה ובריכה טיפוליות. "חוזקה של אומה לא נמדד במספר כלי הנשק ברשותה אלא ביכולתה לסייע לאוכלוסייה חלשה בעת שגרה", אמרה יושבת ראש המועצה הארצית, מנכ"לית משרד הפנים אורנה הוזמן.

"חשוב שנדאג לקיומם בכבוד". השר שלום

בדיון שהתקיים היום עלתה טענה כי מדיניות התכנון הארצית תומכת בחיזוק יישובים קיימים על פני הקמת יישובים חדשים, אך לבסוף הוחלט לאשר את הקמת היישוב בשל אופיו המיוחד. "היישוב יתוכנן מראשיתו באופן ההולם את הצרכים המיוחדים של יישוב בעל אופי ייחודי ומאפשר את השתלבות האוכלוסייה בעלת הצרכים המיוחדים בקהילה".

עם זאת, בשל הרצון להימנע ככל האפשר מהקמת יישובים חדשים ומפגיעה ברציפות של שטחים פתוחים, הוחלט כי היישוב החדש יקום בצמידות ליישוב הקיים בית רימון וכי יתאפשר לשקול שילוב מוניציפלי של שני היישובים.