קרב מספרים: כמה תלמידים באמת הגיעו לבתי הספר?

ועדי ההורים שמובילים את מחאת הסרדינים והשביתו היום את הלימודים טוענים שכ-70% מהתלמידים לא הגיעו לבתיה"ס. במשרד החינוך מציגים נתונים שונים לגמרי: במחוז י-ם הייתה נוכחות של 90%, בצפון 80% ובמרכז 70%

קרב גרסאות: כמה תלמידים באמת שבתו? (עזרי עמרם, חדשות 2)

שיעור בחשבון: היום (ראשון) הכריז פורום ועדי ההורים היישוביים על שביתה בכל רחבי הארץ במסגרת מחאת הסרדינים על הצפיפות בכיתות. עם סיום יום הלימודים, הכריזו בפורום על הצלחה גדולה של המאבק שהובילה לכך ש-70% מהתלמידים מצפון ועד דרום נשארו בבית ולא באו לבית הספר. אלא שבמשרד החינוך, שם הכריזו שהלימודים מתקיימים כסדרם, מציגים נתונים מעט אחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי נתוני המשרד, כמעט בכל האזורים בישראל התייצבו רוב התלמידים בבתי הספר: ביישובים הסמוכים לירושלים הגיעו 90% מהתלמידים ובירושלים עצמה - למעלה ממחצית מהתלמידים. במגזר החרדי התייצבו כולם במוסדות החינוך.

נוכחות גבוהה של תלמידים נרשמה גם בצפון, שם 8 מכל 10 תלמידים הגיעו ללימודים. במשרד הציגו גם נתון לפיו 85% מהתלמידים במחוז חיפה באו בשערי בית הספר, אלא שוועדי ההורים באזור הכריזו כי הם אינם מתכוונים לקחת חלק בשביתה. במחוז המרכז 70% מתלמידי כיתות א' עד ו' שעדיין לא יצאו לחופש הגדול, הגיעו ללמוד.

אזורים בארץ בהם נראה שמחאת ההורים הצליחה קצת יותר היו בדרום - שם 41% בלבד מהתלמידים באו בשערי בית הספר. רק באזור תל אביב תואמים נתוני משרד החינוך את מה שטוענים ההורים: בחינוך הממלכתי הגיעו רק בין 10% ל-15% מהתלמידים לבתי הספר. בחינוך הממלכתי-דתי, לעומת זאת, הגיעו 85%-90% למוסדות החינוך.

"משרד החינוך מתנהג כמו ילד קטן"

"מדובר בהצגה מניפולטיבית ומעוותת של הנתונים", טוען פז כהן, יו"ר ועד ההורים בירושלים. "להערכתנו המבוססת על דיווחים מהשטח, היום הייתה שביתה בכ-60% ממוסדות החינוך בישראל. האמון שלנו במשרד החינוך מעורער גם כך. בכל מקרה, הנתונים שהוצגו, בדרך שהוצגו, לא מסייעים בדרך לפתרון בעיית הצפיפות בכיתות אליה משרד החינוך נידרש לתת מענה"."משרד החינוך מתעסק בקטנות ובמי מנצח ומי הפסיד", מאשים איתי לביא, יו"ר ועד ההורים בשער הנגב. "במקום להביט בעיניים ליותר ממיליון שובתים ב-250 ישובים ולהגיד 'הבנו ששגינו ואנחנו מוכנים לשבת ולדבר', במקום זה מתנהג המשרד כילד שמשחק באני אנצח".

"שיוציאו אנרגיות וכספים על מה שצריך. גם במשרד החינוך כולם הורים לילדים ולנכדים. כאילו מלחמתנו היא אישית ולא מלחמתם בסופו של יום. בושה", תקפה בלה רובין, יו"ר ועד ההורים באשדוד.