האיום בשביתה בבתי הספר ביום ראשון - כל הפרטים

פורום ההורים הודיע על שביתה כללית, ארגון ההורים מתנגד בתוקף ומשרד החינוך מבהיר - הלימודים כרגיל. אז מה עושים עם הילדים ביום ראשון?

פורום ההורים הארצי נחוש להשבית ביום ראשון הקרוב את הלימודים בכל בתי הספר היסודיים במחאה על הצפיפות בכיתות. אבל מי שיחליט איך תיראה השביתה הזו הם ההורים בלבד - האם יחליטו לשלוח את התלמידים או לא. זאת מכיוון שמשרד החינוך מבהיר מפורשות שבתי הספר יפעלו כרגיל. לתסבוכת הזו מצטרף גם ארגון ההורים הארצי שמחרים את ההתארגנות של פורום ההורים ה"מתחרה" ומבהיר: "אנחנו בהידברות, וכשמדברים לא משביתים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פורום ועדי ההורים מקווים שיצליחו לרתום את כל ההורים לצעד המחאה הקיצוני ביותר שלהם עד היום. זאת לאחר שבשבועות האחרונים הם משביתים את הלימודים לשעות בודדות, בכל יום ביישובים שונים. היום, בן השאר, שלחו תלמידים מתל אביב מכתבים לשר החינוך שאליהם צורפו קופסאות סרדינים.

"שמעתי את שר החינוך ברדיו מזמין את כל ועדי ההורים לשבת לשולחן המשא ומתן, אבל אף אחד לא באמת הזמין אותנו", אומר פז כהן, יו"ר ועד ההורים בירושלים וחבר בפורום ועדי ההורים היישוביים. "למשרד נוח להתנהל מול ועד ההורים הארצי, שממומן על ידו. הארגון הזה מחזיק אולי עשירית מכמות הילדים במערכת החינוך והוא כלל לא מייצג את האינטרסים של כלל התלמידים בארץ".

בפורום מבהירים כי הם אינם ששים להשבית את הלימודים, וכי המהלך התקבל רק לאחר שפנייתם למשרד החינוך בנושא הצפיפות בכיתות לא זכתה להתייחסות ראויה. "כבר הרבה זמן שאנחנו לא מקבלים תשובה מעשית מהמשרד לגבי הצפיפות", אומר כהן. "כל מה שקיבלנו זה אמירות ללא כל הבטחות. אם היינו רואים שיש נכונות אמיתית מצד המשרד לאשר מהלכים קונקרטיים כדי לפתור את הבעיה היינו מסירים את איום השביתה במיידי. הבעיה היא שמקבלי ההחלטות מנסים לייצר דה-לגיטימציה לקולות שאנו משמיעים ולפגוע במחאה. אנחנו נחושים מאוד, ובשלב הבא נפעל במישורים המשפטיים תוך החרפת צעדי המחאה עד הפגנות מול ביתו של שר החינוך".

משלוח סרדינים שמוען לשר החינוך (פורום ועדי ההורים היישוביים)

"כשמדברים - לא שובתים"

בארגון ההורים הארצי לעומת זאת לא מתרגשים ממהלך ההשבתה הנרקם והולך, ומסבירים כי למרות ההסכמה העקרונית בנושא המצוקה בכיתות, חילוקי הדעות נעים סביב דרכי הפתרון. "ברור לנו שבמצב של 40 תלמידים בכיתה המורות משמשות כשומרות ולא כמחנכות, אבל עם זאת אנחנו מבינים שגם אם תתקבל החלטה בנושא כבר היום אין כעת משאבים זמינים ליישם את ההחלטה בשטח", אומר אבי צרף מארגון ההורים הארצי. "מתוך הבנה שהפתרון יהיה מדורג נפגשנו עם שר החינוך ועם מנכ"לית המשרד כשבוע לאחר כניסתו לתפקיד, ויחד הסכמנו על הקמת ועדה שכבר ביום ראשון האחרון החלה לבחון את הפתרונות לאיחוד כיתות הלימוד ולצמצום מספר התלמידים בהן. הבהרנו שחשוב לנו לגבש מתווה שימשיך גם במצב של החלפת הממשלה עד ליישומו. השר נענה לבקשתנו".

לנוכח איום השביתה מבהירים בארגון כי הם מסתייגים מהמהלך, אך מודים שאין ביכולתם לעשות דבר כדי למנוע אותו. "כל הורה הוא מבוגר שמקבל את ההחלטות עבור הילדים שלו", מדגיש צרף. "אנחנו לא יכולים להחליט אם הורה זה או אחר ישלח את ילדיו ביום ראשון לבית הספר. מלבד הפגיעה בתלמידים השביתה הזו תפגע גם בהורים, שחלקם לא ילכו לעבודה בעקבותיה. אם דבר לא ישתנה גם בשנה הבאה נשקול ללכת לבג"ץ או לשבות, אבל כעת זה מיותר".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הלימודים ביום א׳ יתקיימו כסדרם. הורים מתבקשים לשלוח את ילדיהם לבתי הספר ולא להיכנע ללחצים. משרד החינוך מקיים בימים אלה הידברות שותפת עם ארגון ההורים הארצי ו ימשיך לפעול בשיתוף פעולה ובהידברות מול ארגון זה".