"מחאת הסרדינים" הגיעה לת"א: "החינוך שווה יותר"

עשרות הורים ותלמידים הפגינו מחוץ לבתי ספר בגוש דן במחאה על הצפיפות בכיתות. כחלק מצעדי המחאה הושבתו הלימודים למשך שעה עד שעתיים בת"א ובגבעתיים. ברמת גן הופסקו הלימודים בשכבות בהן קיימת סכנת איחוד כיתות. "בנט, תהיה גם אח שלנו", קראו המפגינים לשר החינוך

מפגינים בת"א, הבוקר (עזרי עמרם)

"מחאת הסרדינים" הגיעה לגוש דן: פורום ועדי ההורים הישוביים פתח הבוקר (ראשון) בצעדי מחאה בעקבות הצפיפות בכיתות הלימוד בבתי הספר במרכז. מדובר במהלך שמשפיע ישירות על עשרות אלפי תלמידים וצפוי להתרחב בימים הקרובים גם לשאר הארץ. "בנט תעורר, החינוך שווה יותר", קראו היום הורים ותלמידים מחוץ לשערי חלק מבתי הספר. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתל אביב הושבתו הבוקר הלימודים לשעה אחת, בגבעתיים לשעתיים וברמת גן מושבת יום הלימודים כולו בשכבות לימוד שבהן קיימת סכנת איחוד כיתות.

בבית הספר "ארזים" בתל אביב התכנסו עשרות הורים ותלמידים בפתח בית הספר, הם נשאו שלטים וקראו לשר החינוך להתערב במהירות במשבר. ההורים מוחים על הכוונה לצמצם כיתות, דבר שיוביל לצפיפות יתר.

"בנט תהיה גם אח שלנו", נכתב על אחד השלטים שהחזיקה תלמידה בבית הספר היסודי בתל אביב. על אחר נרשם "ילדים הם לא סרדינים". לדברי ההורים, לא ניתן להשלים עם המצב הקיים שבו הצפיפות הבלתי נסבלת לא מאפשרת למורים להשתלט על כיתות שלעיתים מכילות 40 תלמידים.

"ילדים הם לא סרדינים" (עזרי עמרם)

עצמון פז, אב לתלמידה בכיתה א', הגיע גם הוא למחות על תנאי הלימודים בכיתות. "כשיש 30 תלמידים זה משפר את הלמידה, כשיש 40 זה הרבה יותר בעייתי", אמר לחדשות 2 Online. בתו מאיה הבהירה כי "זה לא כל כך נעים שיש מלא ילדים כי צריך להצטופף. יהיה יותר קל ללמוד עם פחות ילדים בכיתה".

"חשוב לנו לשמור על מספר מבוקר של תלמידים בכיתה - ככל שיהיו יותר ילדים בכיתות כך קשה יותר להגיע לכולם - לחלשים ולחזקים, תהיה פחות תשומת לב לכל אחד", הסבירה אם נוספת שהגיעה ילדיה להפגנה. "כאן לומדים 27 תלמידים בכיתה א' ויש איום ממשי שלקראת השנה הבאה יאחדו כיתות ויהיו 40 ילדים בכיתה".

"משרד החינוך לא תפקד כל השנה ובחודשים האחרונים אין שר", אמרה נעמה, אם לשני ילדים בבית הספר התל אביבי. "לא רק שהשאירו את המצב כפי שהוא, אלא החמירו אותו. אנחנו משלמים הרבה כסף כדי שבפריפריה יהיו מעט תלמידים. גם לנו מגיע. בספטמבר אם יהיה הצורך לא נפתח את השנה".

השרה גילה גמליאל ביקרה הבוקר בבית הספר "המשתלה" בצפון תל אביב והשתתפה בהפגנה במקום. "תופעה זו אינה מנת חלקו של אזור כזה או אחר בישראל אלא מהווה מכת מדינה", אמרה. "השקעה כספית היום תהפוך בעתיד את ההון האנושי למשאב לאומי".

תלמידים והורים מוחים, היום (עזרי עמרם)

המחאה לא עוצרת

צעדי המחאה יימשכו גם ביום שני: בירושלים יושבתו בתי הספר היסודיים למשך שעתיים, ברמת גן יושבתו הלימודים לשעתיים הראשונות. ביום שלישי יושבתו בתי הספר היסודיים לשעתיים הראשונות, במועצה האזורית מנשה יושבתו בתי הספר רעות וניצני רעות. בבית דגן תושבת השעה הראשונה בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים.

גם ביום רביעי יימשכו עיצומי ההורים - בפתח תקווה יושבתו השעתיים הראשונות בבתי הספר היסודיים, ובנתניה מהשעה הראשונה ללימודים. ביום חמישי ישבתו בתי הספר באריאל למשך שעה אחת וכך גם כלל בתי הספר וגני החובה בבאר יעקב.

נציגי ההורים, שנפגשו בסוף השבוע עם מנכ"לית משרד החינוך ולא הגיעו עמה להסכמות, דורשים לצמצם את מספר התלמידים בכיתות הלימוד לעד 32. על פי דרישתם, בשנת הלימודים הבאה לא ייפתחו כיתות א' של יותר מ-32 תלמידים ולא יתבצע איחוד כיתות.