שרת המשפטים שקד העבירה לתלמידים שיעור על הסכנות ברשת

במסגרת קמפיין חדש למניעת עבריינות נוער ברשת, הגיעה שרת המשפטים איילת שקד לתיכון בתל אביב והבהירה לתלמידים כי הפצת תמונות אינטימיות היא לא פחות מעבירה פלילית. "הפצת תמונה אינטימית נחשבת הטרדה מינית, ואנשים לא מודעים לחומרת המעשה וחומרת העונש"

"עדיף לא לצלם תמונות אינטימיות". שקד היו

שרת המשפטים החדשה איילת שקד העבירה הבוקר (שלישי) שיעור לתלמידי תיכון "רוז מצקין" בתל אביב בנושא "שיימינג" ברשת והפצת תכנים פרטיים ברשתות החברתיות. "הסיבה שאנו מעבירים את השיעורים זה כדי שתבינו את המשמעות של הפצת תמונות אינטימיות ברשת", הסבירה שקד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך השיעור שהעבירה שקד לצד דועא אבו יונס, עוזרת מנכ"לית משרד המשפטים, הקריאו השתיים לתלמידים מקרי בוחן ולאחר מכן נשאלו התלמידים מה דעתם בנושא. כך תיארה שקד נערה שצילמה את עצמה בתא הלבשה בביגוד תחתון ושלחה לחברותיה שיביעו דעה. לאחר מכן הפיצו החברות את התמונות לחבריהן בתמימות, אך בסוף התפשטה התמונה לכל בית הספר.

"תמונות פרטיות עדיף לא להעביר בכלל", הסבירה שקד. "אם אתם מקבלים תמונה, פשוט תמחקו אותה. גם אני בחיי היום יום מצטלמת ושולחת לחברות שלי תמונות, אבל לפעמים לא שמים לב ומעבירים בין אחד לשני וזה יכול להיות מאוד פוגע, ואם יש ניחוח מיני לתמונה אז זו גם עבירה".

"צריך לזהות מתי תמונה היא פוגענית"

בהמשך שאלו התלמידים את שקד ואת אבו יונס שאלות מחיי היום יום שלהם הנוגעות לנושא הפצת התמונות ברשת וביקשו לדעת מה לעשות במצבים השונים בהם הם נתקלים. "תמיד עדיף לא לצלם תמונות עם אופי מיני ולא לשלוח לאף אחד תמונות אינטימיות", ענתה שקד. "אפילו אם תצלמו ולא תשלחו, אין לדעת מי יביט לכם בטלפון. היום הציבור לא מודע לזה, גם המבוגרים וגם הנוער לא יודעים שלשלוח תמונה כזו זה נחשב הטרדה מינית ואנשים לא מודעים לחומרת המעשה וחומרת העונש. אנחנו רוצים לידע את הציבור ולמנוע את העבירות האלו שעונשן עד 5 שנות מאסר".

התלמידים סיפרו לשקד כי ישנם מקרים בהם חברים שולחים תמונות לקבוצות וואטסאפ, בהן חברים אנשים רבים ורצו לדעת מה ניתן לעשות. "קבוצות הוואטסאפ והפייסבוק הן חלק מהחיים שלנו, אבל זו עבירה פלילית לפרסם בהן תמונות של אחרים", השיבה השרה. "אני רוצה שבפעם הבאה שזה יקרה, קודם כל תמחקו את התמונה, ואם צריך, אז תבקשו מקבוצת הוואטסאפ כולה למחוק או אפילו תערבו את המורה או את היועצת. צריך להפעיל שיקול דעת ולהבדיל בין תמונה פוגענית, או תמונה של החברה בטיול שנתי".