מוסיפים סייעות: "לכל ילד בישראל מגיעה הזדמנות שווה"

שרי החינוך והאוצר ויו"ר השלטון המקומי הציגו את "רפורמת הסייעת השנייה" שתצא לדרך כבר בשנת הלימודים הקרובה. לכל גני הילדים בגילאי 3-4 תתווסף סייעת כשהמימון יתחלק בין המדינה לרשויות. בנט: "איכות החינוך לא תקבע לפי המשכורת של ההורים". כחלון: "צעד שמעיד על סדר עדיפויות חדש"

שר החינוך נפתלי בנט ושר האוצר משה כחלון הציגו את התכנית להכנסת סייעת נוספת לגני הילדים, שתצא לפועל כבר בשנת הלימודים הקרובה. מדובר בתגבור כוח האדם בגנים לגילאי 3 עד 4 שיש בהם יותר מ-30 ילדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסיבת עיתונאים שקיימו בנט וכחלון יחד עם יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס בבניין משרד החינוך בירושלים הם פירטו את עיקרי התכנית, שבמסגרתה יזכו גני הילדים הצעירים לסייעת במימון מלא שתתווסף לסייעת הקיימת ולגננת. כך בסך הכל יעבדו בגנים שלושה אנשי צוות במקום שניים במטרה להתמודד עם הקושי של הילדים הצעירים, שחלקם אינם גמולים, והטיפול בהם דורש מאמץ רב.

"אנחנו שמים את הילדים שלכם במרכז", אמר בנט. "החלטנו להשקיע תקציב אדיר של 400 מיליון שקלים בגיל הרך. כמו שהבטחתי כשנכנסתי לתפקיד: ילד בן שלוש יקבל את אותה הזדמנות אם הוא גר בהרצליה, בנהריה או ברהט. במדינת ישראל איכות החינוך לא תקבע על פי גובה תלוש המשכורת של ההורים".

הרפורמה בגנים: לפני ואחרי

המדינה תממן 50% מהעלויות של הוספת הסייעת ברשויות מקומיות המוגדרות חזקות כלכלית ואת יתר העלות ייקחו על עצמן אותן רשויות. ברשויות שמוגדרות חלשות תממן המדינה 90% מהעסקת הסייעת הנוספת ואילו הרשות המקומית תממן 10% בלבד.

"כל השקעה בחינוך לגיל הרך מחזירה את עצמה פעמיים, גם מבחינה חברתית וערכית, וגם מהבחינה הכלכלית", אמר כחלון. "מדובר בצעד שמעיד על סדר עדיפויות חדש, שמחזק רשויות חלשות, שמוביל לצמצום פערים חברתיים, שמגדיל את ההשקעה בחינוך ובילדים של כולנו".

"הממשלה מתחילה להבין שהיא נושאת באחריות ישירה לביטחונם ולשלומם של הילדים בגני הילדים ומעמידה בסיכון יומיומי את הילדים בגנים עדיין התוספת של איש צוות מעל 30 ילדים אינה מספקת והיא הרבה מתחת לתקינה המקובלת בעולם", אמרה היום ציפי ברנד מובילת המאבק "גן זה לא מחסן".

לדברי ברנד, המשמשת בנוסף כחברת מועצת עיריית תל אביב, "גני הילדים היום נמצאים במצב הישרדותי. מחסני ילדים ללא שום תוכן חינוכי. אנחנו ההורים מברכים על צעד ראשון שנעשה לשינוי התקנים בחינוך נמשיך להוביל את המאבק הציבורי למען הגיל הרך".

התכנית החדשה היא הישג משמעותי למחאת ההורים במסגרתה קראו לשר בנט, עוד לפני כניסתו הרשמית לתפקיד, לפעול להוספת סייעת לגני הילדים. בשיאה של המחאה השנה התקיימו שורה של הפגנות ומספר גנים אף הושבתו, וזאת על מנת להעביר את המסר לפיו המצב הנוכחי לא יכול להישאר.

כחלק מהמחאה הפגינו הורים מ-80 ועדים יישוביים בגן סאקר בירושלים בדרישה לקיים את הבטחות הבחירות בתחום החינוך. בין הדרישות שהציבו - הוספת סייעת לגני הילדים, צמצום מספר התלמידים בכיתות בבתי הספר והתאמת לוח החופשות של משרד החינוך ללוח החופשות של ההורים. כעת נראה שלפחות דרישה אחת שלהם כבר נענתה.