המורים בישראל מרוויחים פחות

ממוצע שכרם של המורים בישראל עומד על כ-31 אלף דולר (PPP) לעומת כ-42 אלף בממוצע במדינות ה-OECD – פער של 37%. מנתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה עוד כי פער השכר בין מורים למורות בישראל הוא הגבוה ב-OECD וכך גם פער השכר בין מורים ותיקים לבין מורים חדשים

אילוסטרציה (רויטרס)

שכרם של המורים בישראל נמוך ב-37% ביחס לשכר הממוצע של המורים במדינות ה-OECD - כך עולה מנתונים שפרסמה היום (שלישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מהדוח עולה עוד כי פער השכר בין גברים לנשים במערכת החינוך בישראל הוא הגבוה ביותר ב-OECD.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שכרם של עובדי ההוראה בישראל עמד בשנת 2012 בממוצע על כ-31 אלף דולר (PPP - שווי כוח קנייה, מדד השוואתי המבטא את כוח הקנייה של אותו סל מוצרים ושירותים במדינות שונות), לעומת כ-42,500 דולר בממוצע במדינות ה-OECD. שכר המורים נמוך יותר רק בפולין, יוון והונגריה.

הפער גדל אף יותר כשבוחנים את שכרם של עובדי הוראה בתחילת הקריירה שלהם (25-34). בישראל עומד שכרם הממוצע של המורים הצעירים על כ-20 אלף דולר (PPP), לעומת כ-37 אלף דולר במדינות ה-OECD - פער של כ-83%.

הדוח גם מתייחס לנושא השוויון המגדרי ולפערי השכר בין מורים לבין מורות. על פי הנתונים, הפער בישראל בין גברים לנשים עומד על יותר מ-15% לטובת הגברים. הנתון הזה גבוה משמעותית מהממוצע במדינות ה-OECD שעומד על כ-3% בלבד.

עוד עולה מהדוח כי הפער בישראל בין שכרם של עובדי הוראה ותיקים לבין שכרם של עובדים חדשים הוא הגבוה ביותר ב-OECD ונע בין 87% בחינוך הקדם יסודי ל-109% בחטיבות העליונות. לעומת זאת הבדלי השכר ב-OECD נעים בממוצע בין 31% בחינוך הקדם יסודי ל-38% בחטיבות העליונות.