תלמיד הכה מנהלת - המורים ישבתו

פרסום ראשון: מנהלת בי"ס יסודי בשרון העבירה מכתב להורים בו סיפרה שהילד בעט בה בבטן, קילל ואיים להשליך עליה אבן. אח"כ השליך מרכזיית טלפונים על מזכירה. "לא ייתכן שעובד ציבור ימצא עצמו מאויים", כתבה

הלימודים יתחילו בשעה השניה (רויטרס)

הורים לתלמידים בבית ספר יסודי באזור השרון קיבלו היום (רביעי) מכתב ממנהלת בית הספר בו היא מודיעה כי הלימודים בבית הספר יושבתו מחר בשעת הלימודים הראשונה. המנהלת גוללה במכתבה את הסיבה להשבתה - תקיפה אלימה שחוותה מצד תלמיד בבית הספר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת המנהלת, התלמיד בעט בה בבטנה והשתמש באלימות מילולית קשה. "התלמיד קילל אותי קללות נמרצות ובנוסף לאלימות, יצא אל חצר בית הספר - הרים אבן גדולה ואלמלא התערבות מורות, הייתי צפויה להיפגע מאבן זו", כתבה מנהלת בית הספר במכתב להורים.

עוד טוענת המנהלת כי התלמיד השתולל והשליך את מרכזיית הטלפונים לעבר מזכירה בבית הספר. "לא ייתכן שעובד ציבור ימצא עצמו מאוים פיזית על ידי תלמיד", כתבה המנהלת. "אי לכך, הסתדרות המורים החליטה להשבית את הלימודים בשעה הראשונה לאות הזדהות ומחאה על אלימות כלפי עובד הוראה".

"נמשיך לחנך לסובלנות"

ההורים התבקשו להביא את ילדיהם לבית הספר מחר בשעה 9:20, כלומר לאחר שעת הלימודים הראשונה. במכתב הובהר כי כניסת תלמידים לבית הספר לא תותר לפני שעה זו.

בעיירה הביעו תמיכה בהחלטה של המנהלת. "אנו מגנים ומוקיעים כל גילוי של אלימות מילולית ופיזית, שאין לה מקום בתוך בית הספר ומחוצה לו, ונמשיך לחנך את תלמידינו לסובלנות ולדרך ארץ", אמר דובר העירייה לחדשות 2 Online. "צוות בית הספר טיפל באירוע החמור ללא דופי, ועל פי כל הכללים וההנחיות של משרד החינוך".

בעירייה הוסיפו שהם פועלים לאורך כל השנה למניעה ולמיגור תופעות של אלימות במערכת החינוך בשורה ארוכה של פעולות ויוזמות חינוכיות. "יודגש כי האירוע המדובר הוא יוצא דופן וחריג ביותר בחיי בית הספר ובמערכת החינוך העירונית ואינו חלק ממגמה שאינה קימת", ציינו. "הנהלת העירייה וצוות בית הספר יעשו את כל מה שצריך בכדי שמקרה זה לא יישנה בעתיד".

גם בהסתדרות המורים הביעו תמיכה במנהלת. "אנחנו נספק הגנה לעובדי הוראה, מנהלים ומורים כאחד", אמרו לחדשות 2 Online." לא יתכן שילדים ינהגו באלימות. מה היה קורה אם מורה היה נוהג באלימות כלפי תלמיד? אנו לא ממהרים להשתמש בנשק ההשבתה, אבל אחרת הדברים לא היו מגיעים אל התקשורת. מדובר בשעה אחת בלבד של השבתה מתוך התחשבות בהורים שצריכים ללכת לעבודה".

במשרד החינוך הבהירו שהם רואים את המקרה בחומרה. "ננקוט באפס סבלנות בנוגע למעורבים באירועי אלימות כלפי עובדי הוראה ובכלל", הבטיחו במשרד. מנהלת מחוז תל אביב חיה שיטאי שוחחה היום עם המנהלת והבטיחה להעניק לה את המענה המקצועי והרגשי. מנהלת המחוז גם הנחתה את גורמי המקצוע במחוז לגבש מענה חינוכי לכלל המעורבים במקרה ולקיים שיחות הסברה עם תלמידי בית הספר באשר להשלכות של התנהגות אלימה.

מנגד, אמרה אמו של הילד לחדשות 2 Online כי היא הופתעה מאוד לראות את המכתב שפורסם על ידי המנהלת, וטוענת כי ילדה הוא זה שהותקף על ידי מהנהלת, ולא ההפך. "אנחנו מדברים על ילד עם הפרעת קשב וריכוז והפרעת ויסות חושי, כשמולו נמצאת מנהלת גדולת גוף. הבן שלי הוא רבע ממשקלה. הוא ביקש מהמזכירות להתקשר אלי והותקף על ידי המנהלת אחרי שהסגנית אמרה לו שעל פי החוק אסור לו להתקשר".

האם טוענת כי המנהלת נקטה באלימות פיזית מול הילד, שרק רצה לשוחח עמה. "היא גררה אותו לאורך מסדרון בית הספר, מהמזכירות עד למחוץ למבנה בית הספר. היא צעקה עליו "גם אתה מטומטם ומפגר ואל תתעסק איתי, אני יותר חזקה ממך". היא הצמידה אותו לקיר ודרכה לו על הרגל. היא משכה אותו וכשהוא ניסה לצאת מהמזכירות היא לא נתנה לו ולכן הוא בעט לה ברגל כדי להשתחרר". האם טוענת כי הגישה המשפחה תלונה במשטרה על התנהגותה של המנהלת, ורק לאחר שהדבר נודע למנהלת, היא שלחה את המכתב להורים על מנת להכפיש את בנה ולגרום לסילוקו מבית הספר.