מחאת המכנסיים הקצרים של התלמידות

שלוש תלמידות י"ב מתיכון קלעי בגבעתיים פתחו במחאה לאחר שלא הורשו להיכנס לבית הספר עם מכנסיים קצרים, זאת בניגוד לתלמידים הבנים שלטענתם יכולים להגיע לבית הספר עם מכנסיים בכל אורך. בינתיים הגיעה המחאה גם לכפר סבא. "אם נגיע במכנס קצר, נתרכז בלימודים ולא בחום המזעזע", כתבה תלמידה בעמוד הפייסבוק שלה

קצרים מדי? מכנסי אחת התלמידות (באדיבות המצולמת)

שלוש תלמידות י"ב שהגיעו עם מכנסיים קצרים לתיכון ולא הורשו להיכנס תחילה לבחינה - החליטו לפתוח במחאה. השלוש, מבית הספר קלעי בגבעתיים, טוענות שמדובר באפליה, שכן לבנים מותר לנוע עם מכנסיים קצרים. לדבריהן, בבית הספר הוחלט שאסור להן להסתובב עם מכנסים שעוברים את קו הברך, והן החליטו לצאת במחאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הגענו לבית הספר ביום ראשון לגשת למבחן המגן", סיפרה רומי יוסף בנימיני, בת 18, לחדשות 2 Online. "הייתי עם שתי חברות ולבשנו מכנסיים קצרים שהגיעו כמעט עד הברך. כמה דקות אחרי שהכנסנו, עצר אותנו רכז השכבה בטענה שאנחנו לא יכולות להיבחן כשאנחנו לובשות מכנסיים קצרים".

התלמידות לא ידעו מה לעשות כי לטענתן בתיהן במרחק של 20 דקות מבית הספר, ולא הייתה להן אופציה להחליף בגדים במקום. "כשהערתי לרכז על המכנסיים של הבנים הוא צעק עליי והתעלם מההערות שלי", טענה יוסף בנימיני, "רק חזר ואמר שאנחנו הולכות הביתה עכשיו".

"אין שוויון מגדרי בבית הספר ובכל מערכת החינוך"

שלוש הנערות לא ויתרו וניגשו למנהלת התיכון. "הערתי את תשומת לבה לילד שיושב מולה שלבש מכנסיים קצרים משלנו, היא טענה שהוא בן והחוק לא חל על בנים", אמרה יוסף בנימיני. "כעסנו וחברה שלי אמרה שאין שוויון מגדרי בבית הספר ובכל מערכת החינוך. המנהלת דרשה ממנה בתגובה שלא תדבר אליה בצורה כזו".

העיכוב גרם לשלוש הנערות לאחר ביותר משעה למבחן, ולאחר שהן סיימו להיבחן ניגשה אחת מהן לרכז השכבה ושאלה אותו על כל מה שאירע. לטענתה, הוא השיב לה כך: "ככה זה, גם בכנסת וגם בבית המשפט יש קוד לבוש שונה לגברים ונשים, אין מה לעשות".

הן טוענות כי בגלל הנוהל המדובר הן נאלצות ללבוש מכנסיים ארוכים, גם בחום הכבד, בעוד הבנים שלומדים איתן יכולים ללכת עם מכנס בכל אורך שירצו.

עיריית גבעתיים: "הנהלים נשמרים ללא הבדלי מגדר"

הנערות הכינו מאות שלטים והן מתכוונות לתלות אותם בבית הספר ביום חמישי, במחאה על החלטת המנהלת ובתקווה שהנהלים ישונו. בין היתר נכתב בשלטים: "שוויון? לא בבית ספרנו!", "משרד ה'חינוך' מחנך לחברה שוביניסטית", "מה את רוצה, שבנים יסתכלו לך על התחת?!", "זה שאני בת לא אומר שלא חם לי!", "כשאת באה במכנסיים קצרים, את מפתה ומושכת את תשומת לבם של הבנים בבית הספר" ו"אל תלמדו אותנו איך להתלבש, למדו אותם לא לאנוס!".

הדברים הללו מצטרפים לטיעונים אחרים שהעלתה תלמידת תיכון מכפר סבא בעמוד הפייסבוק שלה. "איך זה יתכן שמותר לבנים להגיע עם מכנסיים קצרים, אבל לנו הבנות - שאלוהים יסלח לנו על חשיפת עור?", תהתה התלמידה. "אני מבטיחה לכם שגם אם נגיע במכנס קצר, נמשיך ללמוד ולכבד את המקום. להיפך, אולי סוף סוף נתרכז בלימודים ולא בחום המזעזע".

מעיריית גבעתיים נמסר בתגובה: "הנהלים הנוגעים ללבוש מכובד וראוי בבית הספר, נשמרים בהקפדה ללא הבדלי מגדר. בנוגע למקרה הנדון, ערכנו בירור מול כל הגורמים הרלוונטיים בבית הספר, אשר בעקבותיו חודדו שוב הנהלים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך אינו אוסר הגעה לבית הספר עם מכנסיים קצרים, אלא מציין שיש להגיע לבית הספר בהופעה הולמת כפי שתוגדר בתקנון הבית-ספרי, בשיתוף ההורים ובהתאם לקהילה בה שוכן בית הספר".

אלג'יריה: סטודנטית הוצאה ממבחן בגלל חצאית קצרה

במקביל, וללא שום קשר כמובן, מתפשטת גם באלג'יריה מחאה דומה: גברים ונשים במדינה העלו היום (שלישי) תמונות של הרגליים החשופות שלהם כדי להראות סולידריות עם הסטודנטית שגורשה ממבחן כיוון שלבשה חצאית "קצרה מדי".

מחאת הרגליים החשופות באלג'יריה (אינסטגרם)

על פי הדיווח של סוכנות הידיעות הלאג'יראית, TSA, שומר בכניסה לאולם שבו נערכה הבחינה עצר את הסטודנטית מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה של אלג'יר ואמר לה שהלבוש שלה לא הולם.

מוחמד טאהר האדג'ר, הדיקן בפקולטה, הוסיף שמן למדורה ואמר: "השומר קיבל החלטה נכונה מפני שלבישת חצאית קצרה לא מקובלת באוניברסיטה. זה בדיוק התפקיד של השומר - לשמור על החוקים בפקולטה. אנחנו דורשים תלבושת הולמת לגברים ונשים".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv