ההתקפלות: "הסגר" הבגרות בוטל

בחינת בגרות אחת הספיקה למשרד החינוך כדי לשנות את הנוהל החדש שנועד למנוע הדלפות לפני הבחינות. סגירת התלמידים בכיתות 45 דקות לפני המבחן תבוטל, במקומה יפקידו התלמידים את הסלולרים 30 דקות לפני שייבחנו

ארכיון (פלאש 90)

מבולבלים? משרד החינוך משנה שוב את הנהלים. ימים ספורים לאחר פרסום הנהלים שעוררו מחאה, הוחלט לשנות פעם נוספת את האופן שבו מתנהלות בחינות הבגרות על מנת למנוע הדלפות - כך פורסם הערב (שני) לראשונה בחדשות 2 Online. כעת יצטרכו התלמידים להגיע לבית הספר לפני הבחינה ולהפקיד את מכשירי הטלפון הנייד שלהם חצי שעה לפני הבחינה, אך לא ישהו ב"הסגר" בתוך הכיתות במשך 45 דקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הנהלים החדשים, מחצית מבתי הספר יקבלו את השאלונים ישירות ממשרד החינוך באמצעות שליחים, ללא תיווך של סניפי הדואר. מלווה מחוזי יעקוב אחר העברת הטפסים ויוודא שהם לא מועברים לאחרים. זאת בניגוד לנוהל הקודם שנקבע לאחרונה על פיו הבחינות יועברו בדואר האלקטרוני לבתי הספר שידפיסו וישכפלו בתוך 45 דקות את כל העותקים.

בשאר בתי הספר ימונו "שני נאמנים מטעם בית הספר" שיאספו את מעטפת הבחינות מסניף הדואר. הנאמנים יחתמו על מעטפת המבחנים בסניף הדואר ויופקדו על שמירתם עד לחלוקת הבחינות. 

הניסוי הראשון - השבוע

"טוהר הבחינות וזכותם של תלמידי מדינת ישראל להיבחן ולזכות בציון הוגן הם הגורמים המניעים לשינוי במתכונת ביצוע מבחני הבגרות למוסדות החינוך", הסבירו במשרד החינוך. בימים האחרונים המשיכו במשרד לבחון חלופות אחרות להפעלת הבגרויות, עד שהגיעו לפתרון החדש. המודל החדש ייכנס לתוקף כבר מחרתיים, בבחינת הבגרות הארצית במתמטיקה.

"אנו עומדים בעיצומה של עונת הבגרויות וצריכים לקבל החלטות בזמן אמת, תוך הבטחה שהבחינות תעשנה באופן ישר והגון", אמר שר החינוך נפתלי בנט. "ירדתי לעומקו של הנושא בימים האחרונים, ואני בטוח כי המעטפת הרחבה של המענים תבטיח, ככל האפשר, בחינות הוגנות תוך מתן תחושת יציבות לתלמידים ולמערכת".

במועצת התלמידים והנוער הארצית ברכו על ההחלטה החדשה. "אנו רוצים להודות להנהלת המשרד על אוזן הקשבת והנכונות לשיתוף פעולה למען הצלחת התלמידים", אמרו שם. גם פורום ועדי ההורים היישוביים בירך על ההחלטה. "אנחנו גאים בפעילות האזרחית של ועדי ההורים ובשיח שנבנה עם משרד החינוך", אמר פז כהן יו"ר ועד ההורים בירושלים וחבר הפורום. "אנחנו מאחלים לילדינו ולכלל תלמידי ישראל בהצלחה במבחני הבגרות". דגנית גרינבוים דוברת ארגון ההורים הביעה תקווה שהתלמידים מבינים שבעזרת שיתוף פעולה יהיה ניתן למגר את התופעה.

יו"ר ארגון המורים רן ארז שמח על כך שהצעתו אומצה. "מנכ"לית המשרד וצוותה הבינו את הבעייתיות והקושי על צוותי בתי הספר והתלמידים, ואכן מצאנו אוזן קשבת", אמר. "אני מקווה שבעתיד יתייעצו איתנו גם לפני ביצוע השינויים, ולא רק אחרי".

אבי קמינסקי, יו"ר איגוד אגפי החינוך בשלטון המקומי, אומר כי אין לראות בהחלטה התקפלות. "משרד החינוך חיפש את הפתרונות הטובים ביותר להבטיח קיום בחינות בגרות בהגינות וביושרה, ומוביל מהלך לא פשוט", אמר.

ניסוי מוצלח

היום דווקא נערך ניסוי מוצלח בשיטה החדשה במהלך הבגרות בשפות זרות. במשרד החינוך ציינו כי "הבחינה עברה בהצלחה רבה הודות להתגייסותם של מנהלי בתי הספר, המורים והתלמידים".

לפני פרסום הנהלים החדשים הודיעו בשורה של יישובים על המשך המחאה נגד נהלי משרד החינוך. הנהגת ההורים העירונית בבאר שבע החליטה להשבית את בתי הספר התיכוניים מחר. לדבריהם, הנהלים החדשים "פוגעים באופן בלתי סביר, בלתי מידתי ומענישים את התלמידים על לא עוול בחלקם". גם תלמידי תיכון "נופי הבשור" במועצה האזורית אשכול הדויעו שישביתו מחר את הלימודים למשך שעתיים.

אתמול שבתו אלפי תלמידים ברחבי הארץ במחאה על הנהלים הקודמים, ורבים מהם קראו לא להתייצב לבחינות אם משרד החינוך לא יחזור בו. הורים לתלמידים אף איימו בשביתה גורפת במחאה על הצעדים, שפורשו על ידיהם כפגיעה בזכויות התלמידים.