מחאה נגד שינוי הנהלים בבגרות: אלפי תלמידים שובתים

בעקבות קריאת ועד ההורים הארצי לא לשלוח את הילדים ללימודים, הושבתו כמעט במלואם בתי ספר בנצרת עילית, אשקלון, קריית אונו, שער הנגב ובנתניה. "ההחלטה של משרד החינוך לא עומדת במבחן של חוק זכויות התלמיד", אמרו בוועד ההורים

התלמידים מתנגדים לשביתה. אילוסטרציה (פלאש 90, יוסי זליגר)

משרד החינוך הורה למנהלי בתי ספר ברחבי הארץ להיערך לניסוי בנהלי הבגרות החדשים - וועדי ההורים בכ-80 יישובים יוצאים למאבק. הבוקר (ראשון) החלו בהשבתה מדורגת של של הלימודים במקומות שונים ברחבי הארץ. מועצת התלמידים הארצית, עם זאת, התנגדה לצעדים וקראה לתלמידים להגיע ללימודים כרגיל: "זה לא הפתרון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הוועד קרא אמש להורים בשער הנגב, בנצרת עילית, בנתניה, בקריית אונו ובאשקלון לא לשלוח את ילדיהם ללימודים. בשער הנגב הגיעו רק 30% מהתלמידים, ובשאר היישובים ההשבתה כמעט מלאה, כך נמסר מוועד ההורים הארצי. לדברי הוועד, מחר וביום חמישי ישבתו יישובים אחרים.

בנוסף מתכוונים לפנות מהוועד ליועץ המשפטי לממשלה. "לטענתנו ההחלטה של משרד החינוך לא עומדת במבחן של חוק זכויות התלמיד", אמר זאב גולדבלט מהנהלת הארגון. "החלטת משרד החינוך בנושא המלחמה שלו בהדלפות והענישה הקולקטיבית של תלמידי ישראל דומה להחלטה לחייב את כל נשות ישראל ללכת עם חגורת צניעות כי הנשיא אנס".

"זה לא הפתרון"

ההתנגדות לשביתה מגיעה דווקא מכיוון התלמידים. במועצת התלמידים והנוער הארצית אמרו כי "לא נגבה שום שביתה בימים הקרובים, שביתה בימים אלה תביא לתלמידים יותר נזק מתועלת". עוד הוסיפו כי "אנחנו מבינים שהפתרון הקיים אינו אידאלי, אך זה הפתרון שנמצא על מנת להבטיח שנוכל לגשת לבגרויות הקיץ השנה, ואנחנו לא ניתן יד לביטול של הבגרויות". הבוקר ייפגשו התלמידים עם מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן כדי לדון בנהלים החדשים.

החל מהיום, על מנהלי חטיבות הביניים והתיכונים ברחבי הארץ להיערך לניסוי בנהלים חדשים שנועדו להילחם בתופעת הדלפת הבגרויות - כך על פי הנחיית משרד החינוך. אלא שמנהלים רבים סבורים שההנחיה אינה ניתנת לביצוע - וועדי הורים מ-80 יישובים לפחות כבר קוראים שלא לשלוח את ילדיהם לבתי הספר במחאה.

"החלטה שערורייתית"

"פורום ועדי הורים יישוביים מתנגד בתוקף להחלטת מנכלי"ת משרד החינוך ושינוי הנהלים בבחינות הבגרות", הבהירו בעקבות ההנחיה החדשה שהועברה ממשרד החינוך. "התלמידים ישבו במקומותיהם 45 דקות לפני מועד המבחן, בית הספר יקבל במייל את טופס הבחינה, ידפיס, יצלם, ישכפל, יהדק, יסמן ויעביר לכיתות? זו החלטה שערורייתית שלא מקובלת עלינו, ההורים".

בארגון קראו לא להגיע ללימודים, מלבד תלמידים המגיעים למתכונת או הכנה לבגרות. נציגי הוועד קראו לשר החינוך החדש נפתלי בנט ולנציגי ההורים ומשרד החינוך להגיע לפתרון מוסכם בסוגייה בהסכם.

אילוסטרציה (חדשות 2)

משרד החינוך הורה לבתי הספר: היערכו לכל תרחיש

במסגרת הניסוי אותו הורה לערוך משרד החינוך, תיבדק מידת מוכנותם של בתי הספר לשיטה החדשה להפיץ את השאלונים. למרות שמדובר בניסוי בודד ולמרות הביקורת החריפה שמשמיעים בימים האחרונים מנהלים ומורים על התכנית, כבר מחר אמורה להתקיים הבגרות הראשונה במתכונת החדשה.

משרד החינוך הודיע לבתי הספר שהיום בשעה 12:00 ישלח מטה הבחינות את כל דפי הנוסחאות במתמטיקה בשפות שונות וכן דף הנחיות לתלמידים. "בתי הספר מתבקשים לקיים הערכה עצמית ליישום התהליך כולו", נמסר ממשרד החינוך.

בין היתר דורש המשרד מבתי הספר להיערך לתרחישים של תקלות אפשריות "ולהכין את עצמם לפתרונות בכל התחומים". כך למשל נדרשים בתי הספר "להבטיח מניעת הפסקות חשמל" וכן לוודא כי ברשותם טונר, נייר, סיכות הידוק וכל ציוד אחר הנדרש על מנת להכין את השאלונים לבחינה.