"נהלי הבגרות החדשים לא ניתנים לביצוע"

משרד החינוך מעלה הילוך במלחמה בהדלפת השאלונים – ומעורר זעם. תלמידים: "למה כולם צריכים לסבול? לחכות 45 דקות בכיתה רק יכניס אותנו ללחץ". מנהלים: "לא ניתן ליישם ההחלטה"

התלמידים זועמים. אילוסטרציה (יוסי זמיר / פלאש 90)

משרד החינוך הכריז אמש (רביעי) על היערכות מחודשת לקראת בגרויות הקיץ במטרה להילחם בתופעת הדלפות השאלונים לפני הבחינות, אך שעות בלבד לאחר ההכרזה מתברר כי אחד מסעיפי הרפורמה - דרישה מהתלמידים להיכנס לכיתות 45 דקות לפני תחילת הבחינה - מעורר התנגדות נחרצת בקרב רבים מהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משרד החינוך פרסם את פרטי הרפורמה החדשה בעמוד הפייסבוק שלו, ותוך זמן קצר התקבלו עשרות תגובות של תלמידים - רובן זועמות. "במקום להעניש את האשמים, מענישים את התלמידים", כתב אחד מהם. "לחכות 45 דקות לפני כל בגרות רק יכניס ללחץ את התלמידים", כתבה תלמידה אחרת.

באגודת התלמידים של בית הספר הריאלי בחיפה הגדילו לעשות והכריזו כי יקיימו מחר הפגנה בבית הספר. "לא ניתן למשרד החינוך לייבש אותנו, להתייחס אלינו כמו אל ילדים קטנים בלי אחריות", אמרו שם.

"מענישים את התלמידים". אילוסטרציה (יונתן סינדל / פלאש 90)

"הביצוע חפוז ולא מקצועי"

גם יושב ראש התאגדות מנהלי בתי הספר מנשה לוי מתח ביקורת על ההיערכות המחודשת וקבל על כך שבמשרד החינוך לא התייעצו עם המנהלים לפני הביצוע. "הכיוון הכללי נכון אך הביצוע חפוז ולא מקצועי", אמר. לדבריו, שליחת הטפסים באמצעות הרשת ושכפול השאלונים יהווה אתגר שבתי הספר יתקשו להיערך לו תוך ארבעה ימים.

"ישנם בתי ספר שלא מחוברים לאינטרנט ולבתי הספר שמחוברים צפויים קשיים גדולים מאוד להתחבר לאתר משרד החינוך", אמר. "בתי ספר גדולים שיצטרכו לשכפל בזמן קצר אלפי דפי מבחן יתקשר לעשות זאת בתוך 45 דקות".

לוי הוסיף: "לאחר סבב גדול מאד של שיחות טלפון עם מנהלים רבים ברחבי הארץ אני מודיע בזאת שלא ניתן ליישם את החלטת משרד החינוך על היערכות חדשה בנושא בחינות הבגרות. צר לי שלא חשבו ולא התייעצו לפני שקיבלו את ההחלטה שכאמור אינה ניתנת ליישום. אני קורא למשרד החינוך להקפיא את ההחלטה ולכנס צוות חשיבה יחד עם נציגות של מנהלי בתי ספר כדי לנסות ולהתמודד עם בעיית הדלפת בחינות הבגרות".

מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן מודעת לביקורת של התלמידים, שרבים מהם נוהגים לנצל את הדקות האחרונות לפני הבחינה ללימודים, אך הבהירה כי מדובר במצב מיוחד שדורש היערכות מיוחדת והתגייסות של כל הנוגעים לדבר - כולל התלמידים.

השאלון שהודלף (רויטרס)

"נחושים לשמור על טוהר הבחינות" 

על פי הרפורמה, השאלונים יועברו באינטרנט 45 דקות לפני תחילת הבחינה. נציג מוסמך של בית הספר יצלם את השאלון, יצרף את הנספחים הנדרשים ויעבירם לתלמידים הנבחנים. בתוך כך יידרשו התלמידים להיכנס לכיתות 45 דקות לפני תחילת הבחינה, תוך הקפדה על סדר במקומות הישיבה ומניעת חומרי עזר שאינם מותרים בשימוש.

במשרד החינוך אומרים כי בתי הספר להצטייד מראש באמצעים הדרושים לצילום שאלונים בכמות מספקת. עוד הערב צפויים מנהלי בתי הספר לקבל הנחיות מפורטות על אופן יישום הנהלים החדשים, שייכנסו לתוקפם כבר החל ממועד הבחינה הקרוב - ב-18.5.

"בשבועות האחרונים אנו עדים להתנהגות פושעת של קומץ עברייני ופורע חוק", אמרה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן. "המשרד אינו יכול להשלים עם מציאות זו ועל כן אנו עורכים שינוי במתכונת ביצוע בחינות הבגרות של קיץ תשע"ה. אנו נחושים לעשות הכל כדי לאפשר את המשך קיום בחינות הבגרות במועדן ולשמור על טוהר הבחינות".