חרף ההדלפה: בחינת הבגרות התקיימה כמתוכנן

שעות ספורות לפני המועד שנקבע לבחינה באנגלית, דלפו שניים מהשאלונים והופצו בין תלמידים רבים. במשרד החינוך החליטו כי לקיים את הבחינה במועדה המקורי, אך עם שאלונים חלופיים ותוספת זמן ל-60 אלף הנבחנים

בפעם השנייה בתוך פחות משבוע דולפת שוב בחינת בגרות - שעות לפני שהתלמידים ניגשים למבחן: בשעה 17:00 החלה בחינת הבגרות באנגלית, אך זמן קצר קודם לכן דלפו שני שאלונים לרשתות החברתיות. פחות משעה לפני המועד הוחלט במשרד החינוך כי 60 אלף התלמידים ייבחנו כמתוכנן אך עם שאלונים חלופיים. לתלמידים ניתנה תוספת זמן של חצי שעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השאלונים שדלפו ומיועדים לכל המגזרים הופצו ברשת והגיעו לידי תלמידים רבים. מדובר בשאלון C המשותף לרמות 3 ו-4 יחידות ובשאלון G עליו נבחנים תלמידי 5 יחידות. במשרד החינוך התלבטו עד הרגע האחרון האם לקיים את הבחינה כסדרה או לבטל אותה לחלוטין.

רק לפני ארבעה ימים דלפה הבגרות בשפה העברית למגזר הערבי ובעקבות כך הוחלט לבטל את הבחינה. לאחר ההחלטה אמרה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן כי "אין בכוונתנו לעבור על כך לסדר היום, בעיקר לנוכח רצף ההדלפות שהתקיימו בבחינות החורף". גורם נוסף במשרד הבהיר כי מדובר ב"מקרה חמור מאוד, והמשטרה צריכה לשים את היד על המקור של הדליפה".

עוד בגרות הודלפה, אילוסטרציה (רויטרס)

לדברי כהן, "השמירה על טוהר הבחינות הוא ערך עליון שאמור לשמש נר לרגליה של מערכת החינוך. הפגיעה בערך עליון זה מהווה הפרה בוטה וקשה של העשייה החינוכית. השגתם של ציונים ראוי שתיעשה בלמידה מאומצת, מתמדת והגונה".

תלמידים מחו: "לא מדליפים - ונענשים"

לנוכח ההדלפה הנחתה כהן את אגף הבחינות לפנות מיידית לאגף החקירות במשטרה כדי לפתוח בחקירה ולמצות את הדין עם האחראים למעשה הפסול.

אתמול הפגינו מאות תלמידים בצפון הארץ במחאה על ביטול בחינות הבגרויות. בהפגנה, שלוותה בחברי כנסת מהרשימה המשותפת, טענו התלמידים: "אנחנו נענשים סתם, המשטרה ומשרד החינוך צריכים לטפל בעצמם בהדלפה".

הפגנת התלמידים, אתמול (חדשות 2)

המפגינים הניפו שלטים בהם נכתב "לא עוד לביטול הבחינות, לא עוד לעונש הקולקטיבי על התלמידים הערבים", והמארגנים קראו לאיתור המדליפים. אחד התלמידים אשר ניגש לבחינה הסביר לחדשות 2 Online כי ביטול הבחינות לא פותר את הבעיה: "אנחנו כתלמידים לא אחראים להדלפות אבל משלמים את המחיר של העונש הקולקטיבי של משרד החינוך".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה - שקרא לשר החינוך הנכנס נפתלי בנט "להתעשת ולבטל את שיטת העברת טופסי הבגרות דרך הדואר". לדבריו, אפשר למצוא שיטה אחרת להעברת המסמכים שדרכה אפשר למנוע את ההדלפות.