הראפ שניבא את מחאת העדה האתיופית

לפני חמישה חודשים התחלנו לעקוב אחרי סצנת הראפ של להקות יוצאי אתיופיה בישראל. הם זעמו על המשטרה ורצו מחאה בוערת, אך גם מי שידע על הכעס של יוצאי אתיופיה לא דמיין את עוצמת הרגשות שהתפרצו השבוע ברחובות תל אביב וירושלים

שיר כאב: פרנג'ים - כך מכנים יוצאי אתיופיה בני אדם לבנים. כמו שרוב הישראלים לא מכירים את המונח הזה, כך רוב הישראלים לא שמעו עד השבוע על המצוקות של יוצאי אתיופיה. הדברים שמטרידים אותם לא סוקרו בתקשורת והבעיות שלהם נשארו בשכונות העניות בהם הם גרים. בחודשים האחרונים התלווינו ליוצרים ואמנים מהעדה, שלא מתביישים למתוח ביקורת חריפה על המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש לי שאיפה שהסכסוך הישראלי פלסטיני יימשך", אמר על הבמה שמואל ברו, סטנדאפיסט ממוצא אתיופי. "כי הגזענות נגדנו היא כלום לעומת הגזענות נגד הערבים. אם לא יהיה סכסוך, אולי יתחילו לירות בנו", הסביר לקול צחוק הקהל. "כשקורה משהו אני החשוד המיידי, אני בעצמי בודק שלא עשיתי את מה שמדברים עליו".

"קפה שחור חזק" ו-"KGC" הן שתיים מלהקות הראפ האתיופיות שעליהן מעולם לא שמעתם. "תמיד יצביעו עליך וישימו אצבע מאשימה, והכל בגלל שאתה אתיופי, בגלל צבע העור שלנו", טען ישראל אלמו מ-KGC. חבר להקת KGC, ראשי תיבות של 'קריית גת סיטי', הראה לנו את ההזנחה בשכונה שבה הוא גר לעומת שאר העיר ומודה כי למרות שהוא גר בה כל חייו, יש שכונות שהוא לא ביקר בהן מעולם.

"מבחינתנו, המשטרה היא מאפיה חוקית - מרביצים לילדים, עוצרים בלי סיבה. עכשיו לך תסביר את זה למי שלא חי את המציאות הזאת", אמר חבר אחר בהרכב, יעקב ירדני. "ישראל היא חברה גזענית, חד משמעית. בלי שום סימן שאלה". את השירים, היותר אופטימיים יש לומר, של ''קפה שחור חזק" קיבלו השבוע גם לגלגל"צ - כנראה שלא במקרה. אחרי חודשים של עבודה מתחת לראדר של התקשורת הממסדית, להקת המחאה הגיעה גם לרדיו.