בחנו את עצמכם: כמה תצליחו במבחן פיז"ה?

תלמידי ישראל מדורגים מתחת לממוצע במדינות ה-OECD במבחני פיז"ה שמדדו את הישגיהם בקריאה, מתמטיקה ומדעים. האם אתם הייתם מגיעים להישגים גבוהים יותר במבחנים מתלמידי כיתה י'? ענו על השאלות לדוגמה והשוו את התשובות

שיפור קל בהישגים. אילוסטרציה (חדשות 2)

מבחני פיז"ה הציגו היום (ג') בפני מערכת החינוך הישראלית תמונת מצב לא מחמיאה במיוחד. למרות השיפור שנרשם, תלמידי ישראל עדיין נופלים במתמטיקה, במדעים ובקריאה מהממוצע של חבריהם במדינות ה-OECD. האם אתם הייתם מצליחים במבחנים האלה טוב יותר מהנערים בני ה-15? בידקו את השאלות לדוגמה, התשובות בפנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קריאה

קראו את הטקסט הבא וענו על השאלות אחריו: תושבי מקונדו נפעמו כל כך משפע ההמצאות המופלאות עד שלא ידעו היכן התחיל כל הפלא הזה. לילה שלם נשארו ערים והסתכלו בנורות החשמל החיוורות שניזונו מן התחנה שהביא אאורליאנו טריסטה בנסיעה השנייה של הרכבת, ונדרשו להם זמן וסבלנות רבים עד שהתרגלו לרעש הטום-טום הבלתי פוסק שלה.

הם התמרמרו מאוד על התמונות החיות שהקרין הסוחר המצליח, דון ברונו קרספי, בקולנוע שלו, אשר קופותיו דמו בצורתן לראש האריה, על כך שאחד הגיבורים שנהרג ונקבר בסרט אחד, ושעל גורלו המר הזילו דמעות כמים, שב והופיע פתאום חי ושלם כערבי בסרט הבא. הצופים, ששילמו שני סנט כדי להשתתף בתלאותיהם של הגיבורים, לא יכלו לסבול את העלבון ושברו את כל הכסאות.

לבקשתו של דון ברונו קרספי, הסביר ראש העיר, בהצהרה מיוחדת, שהקולנוע הוא מכונת אשליות שאינה שווה כלל את סערת הרוחות וההתרגשות של הקהל. הבהרה בלתי מעודדת זו גרמה לרבים לחוש שהיו קורבן לתעלול ראווה חדש בסגנון צועני והם החליטו שלא לחזור לקולנוע, כי סברו שיש להם די צרות משלהם, ואין כל צורך לבכות בגלל סבלם של יצורים דמיוניים.

1. איזו תכונה המאפיינת סרטים הכעיסה את אנשי מקונדו?

2. בסוף הקטע, מדוע אנשי מקונדו מחליטים שלא לחזור לקולנוע?

א. הם רצו שעשוע והסחת דעת, אבל גילו שהסרטים היו מציאותיים ומדכאים
ב. לא היה להם די כסף לרכישת כרטיסים
ג. הם רצו לשמור את הרגשות שלהם לחוויות במציאות
ד. הם חיפשו ריגושים, אבל גילו שהסרטים אינם משכנעים, משעממים ובאיכות ירודה.

לפתרונות ולעוד שאלות בקריאה

מתמטיקה

מיי לינג מסינגפור התכוננה לנסוע לדרום אפריקה למשך שלושה חודשים במסגרת חילופי תלמידים. היה עליה להמיר סכום מסוים של דולרים סינגפוריים SGD בראנדים דרום אפריקניים ZAR. למיי לינג נודע ששער החליפין בין הדולר הסינגפורי לראנד הדרום אפריקני הוא:

1SGD= ZAR 4.2

מיי לינג המירה 3,000 דולרים סינגפוריים בראנדים דרום אפריקניים לפי שער החליפין הזה.

כמה כסף קיבלה מיי לינג בראנדים דרום אפריקניים?

כשחזרה לסינגפור אחרי שלושה חודשים נותרו למיי לינג 3,900 ראנדים דרום אפריקנים (ZAR). היא המירה אותם בחזרה בדולרים סינגפוריים (SGD) ושמה לב ששער החליפין השתנה וכעת הוא SGD1= ZAR 4.0

כמה כסף קיבלה מיי לינג בדולרים סינגפוריים?

לפתרונות ולשאלות נוספות במתמטיקה

 מדעים

קראו את הטקסט הבא וענו על השאלות אחריו: ארגונים לשמירת הטבע ואיכות הסביבה בעולם דורשים להטיל חרם על תירס חדש שעבר הנדסה גנטית. התירס המהונדס גנטית מתוכנן כך שהוא לא ייפגע מקוטל עשבים חדש ורב-עוצמה, שמשמיד את צמחי התירס הרגילים. קוטל העשבים החדש ישמיד את רוב העשבים הצומחים בשדות התירס.

שומרי הטבע טוענים שמשום שהעשבים המושמדים משמשים מזון לבעלי חיים קטנים, בייחוד לחרקים, הרי השימוש בקוטל העשבים החדש בשדות התירס המהונדס גנטית, יגרום נזק לסביבה. לעומתם, אלה שתומכים בשימוש בתירס מהונדס גנטית אומרים שמחקר מדעי הראה שדבר זה לא יקרה.

החוקרים שתלו תירס ב-200 שדות שונים ברחבי המדינה. החוקרים חילקו כל שדה לשניים. במחצית השטח גידלו תירס מהונדס גנטית, שרוסס בקוטל העשבים החדש ורב-העוצמה, ובמחציתו השנייה גידלו תירס רגיל, שרוסס בקוטל עשבים רגיל. מספר החרקים שנמצאו בתירס המהונדס גנטית, שרוסס בקוטל העשבים החדש, היה זהה פחות או יותר למספר החרקים שנמצאו בתירס הרגיל, שרוסס בקוטל העשבים הרגיל.

איזה גורמים שונו במתכוון במחקר המדעי המתואר במאמר? סמנו בעיגול "כן" או "לא" ביחס לכל גורם.
האם גורם זה שונה במחקר במתכוון?
מספר החרקים בסביבה כן / לא
סוגי קוטל העשבים כן / לא

2. במחקר, שתלו החוקרים תירס ב-200 שדות ברחבי המדינה. מדוע נשתל התירס ביותר מאזור אחד?
א. כדי שחקלאים רבים יוכלו לנסות את התירס החדש המהונדס גנטית.
ב. כדי לראות כמה תירס מהונדס גנטית הם יכולים לגדל.
ג. כדי לכסות שטחים רבים ככל האפשר בגידולי תירס מהונדס גנטית.
ד. כדי לגדל את התירס בתנאי גידול שונים.

לפתרונות ולשאלות נוספות במדעים