תלמיד תיכון טוען: "לא הוצאתי לגדנ"ע - כי אני מוסלמי"

ד', תלמיד כיתה י"א מנצרת עילית, המתין בקוצר רוח כדי לצאת לשבוע הגדנ"ע המסורתי, אך כשמועד התכנית הגיע - הודיעה לו הנהלת בית הספר כי לא יוכל להצטרף לחבריו. כעת טוען הנער כי ההחלטה התקבלה ממניעים גזעניים. בבית הספר מכחישים: "מדובר בטעות שנעשתה בשוגג ובתום לב"

אילסוטרציה (דובר צה"ל)

כמו כל תלמיד כיתה י"א, ציפה גם ד' מתיכון ע"ש משה שרת בנצרת עילית לצאת יחד עם חבריו לשבוע הגדנ"ע מטעם בית הספר. אך בעוד שחבריו לספסל הלימודים יצאו היום (ראשון) לשבוע האימונים החווייתי, נאלץ ד' להישאר בביתו לאחר שבהנהלת בית הספר סירבו, כך לדבריו, לאפשר לו לקחת בו חלק. לטענת התלמיד, ההחלטה התקבלה מטעמים גזעניים רק בשל היותו מוסלמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעבור רבים מהווה שבוע הגדנ"ע מסגרת פעילות חברתית מהנה, אך עבור ד' המאוכזב מדובר היה במכינה שנועדה להכשיר את משתתפיה לקראת שירות המדינה בצה"ל. "מאוד רציתי לצאת לגדנ"ע", סיפר ד' בשיחה עם חדשות 2 Online, "התיק שלי כבר היה ארוז, אבל חצי שעה לפני היציאה התקשרה סגנית המנהלת לאבא שלי ואמרה לו שאני לא יכול לצאת. שאין מקום בשבילי בגדנ"ע. אני לא מבין איך משכבה של 400 תלמידים רק לי אין מקום".

יחד עם האכזבה העמוקה שחש ד', נמהלה גם תחושת עלבון קשה שלא הצליח התלמיד להסביר לעצמו. "יש לי מוטיבציה גדולה מאוד להתנדב לצבא ולתרום את חלקי", הוסיף בהתלהבות. "אני אוהב את המדינה. זה בדם שלי, וזה כואב. אני לא מבין למה אני צריך להיות היחיד מהשכבה שנשאר בבית".

מי שנשמע הרבה יותר נחרץ בנושא הוא אביו של ד', עובד שירות המדינה בעצמו, שמאמין כי ההחלטה לשלול את השתתפות בנו בתכנית התקבלה ממניעים גזעניים. "זו פשוט גזענות לשמה", אמר בזעם. "תחילה טענו בבית הספר שבני לא יכול להשתתף בגדנ"ע מסיבות בריאותיות, אך לאחר שהצגנו בפניהם את כל האישורים הנדרשים טענו שם כי הם חוששים מבעיות משמעת של בני. הסברתי שבמשך ארבע שנים איש מבית הספר לא דיבר איתי על בעיות משמעת שלו, כך שאני לא מבין את הנימוק. לבסוף טענו פשוט שאין לו מקום. הילד מצפה לשבוע הזה חודשים ארוכים, ורק כשהוא עם התיק על הגב הם נזכרים שאין לו מקום?".
 
פניית האב לאמצעי התקשורת הביאה למלחמת גרסאות בינו לבין בית הספר, כך לטענתו. אז, לדבריו, ניסו בהנהלת המוסד החינוכי לספק הסברים אחרים. "התקשרו שוב מבית הספר, והפעם טענו שלא הבאנו את האישורים הנדרשים – וזה מגוחך", אמר האב. "מדובר בילד שעל פי חוק לא מחויב להתגייס לצבא, אבל יש לו מוטיבציה גדולה לעשות זאת. גם אם נאמין לטענות ההנהלה שלא היה מקום, אני לא מבין את ההחלטה שלא לשלוח דווקא אותו. יש לנו במדינה כל כך הרבה משתמטים ודווקא את מי שמעוניין להתנדב מדכאים?".

בעקבות פנייתם לחדשות 2 Online הגיעה מנהלת הרשת, כך לטענת המשפחה, כדי להיפגש עם ד' במטרה לעודד אותו לצאת בכל זאת לשבוע הגדנ"ע – אך זה נותר בעלבונו וסירב. לטענת המשפחה, הם אינם מתכוונים לוותר, ובקרוב אף יפנו לשר החינוך בנושא.

מבית הספר נמסר בתגובה: "לאור העיכוב בקבלת האישור הרפואי שיאפשר לתלמיד לצאת לגדנ"ע, נמסר לו כי השתתפותו בשבוע האימונים אינה מובטחת. אנו מתנצלים על הטעות שנעשתה בשוגג ובתום לב. בית הספר ישמח לאפשר לתלמיד להצטרף אל חבריו השבוע".