פרסום ראשון: תכנית משרד החינוך להוזלת המסעות לפולין

במשרד החינוך החליטו להרים את הכפפה לאחר תלונות רבות על העלויות הכבדות להורים של המסע לפולין. שורה של צעדים עשויים להוזיל את המחיר למשלחות ולהפוך את הסיור החשוב לאפשרי, גם לתלמידים שבעבר לא יכלו להרשות זאת לעצמם

משלחת לפולין, ארכיון (רויטרס)

בשנים האחרונות נשמעו לא מעט קולות המוחים על העלויות הכבדות של המסע לפולין שבני נוער רבים יוצאים אליו במהלך הלימודים בתיכון. כעת הוחלט במשרד החינוך לפעול על מנת להוזיל משמעותית את המחיר - באמצעות שורה של צעדים שיוצאים לדרך במכרז שפרסם המשרד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין היתר מתכוונים במשרד החינוך להגביר את התחרות בענף באמצעות פתיחת מכרזים חדשים בפני גופים בעלי ניסיון בתחום הדרכת התלמידים בחו"ל. במשרד מקווים כי המהלך יביא להוזלה משמעותית במחירים, תוך שמירה על האיכות הלימודית והערכית של המסעות, כפי שהם מוכרים היום.

במקביל נבחנת אפשרות של שינוי הדרגתי בתהליך שיבוץ הטיסות: עד היום בוצע השיבוץ על ידי סוכנויות הנסיעות שרשמו את המשלחות גם בטיסות שאינן מלאות - דבר שאילץ את התלמידים לשלם גם על המקומות הריקים. במסגרת המכרז, האחריות לשיבוץ תועבר למשרד החינוך שידאג לטיסות מלאות.

עוד מתכוון המשרד להשתתף בעלות הכספית של מימון המלווים של המסע (4 מלווים, 2 מחנכים, מדריך ומאבטח). בנוסף ייבחן היקף ימי המסע, תוך הקפדה על שמירה של שילוב כל התכנים במהלכו.

מדי שנה יוצאים לפולין כ-30 אלף תלמידים מבתי ספר ומסגרות חינוכיות שונות ברחבי הארץ. השינויים הצפויים עשויים להביא לעלייה במספרם - כשעלויות המסע יהפכו לכבדות קצת פחות.

יו"ר ארגון ההורים גדעון פישר הביע תקווה שהמכרז החדש יצליח להוזיל את המסע מ-6,000 שקלים לתלמיד ל-4,000 שקלים. "כבן לשני הורים ניצולי אושוויץ, אני רואה במסע לפולין כזכות וחובה גם יחד", אמר פישר. "מיד עם בחירתי ליו"ר הארגון, החלנו בבדיקה כיצד להפחית העלויות משמעותית כדי לאפשר לכל התלמידים לשאת בעלות הגבוהה. לשמחתנו, במשרד החינוך מצאנו יותר מאוזן קשבת ואנו מברכים על המהלך שללא ספק יוזיל משמעותית את המסע לפולין כבר בשבועות הקרובים".