אמא, חזרת לעבוד? שלמי 2,200 שקל

אמהות בירושלים ששבו לאחרונה לעבוד וביקשו לרשום את ילדיהן לצהרון, נדהמו לגלות שהן נדרשות לשלם גם עבור התקופה בה שהו עם הילדים בבית. הסיבה: התשלום עבור הצהרונים מחויב החל מ-1 בספטמבר. "זו שערורייה", אומרת אם בתסכול. "אני לא יכולה להרשות לעצמי לשלם את כל הסכום. הם מצפים שאתפטר?"

דנה חדד וילדיה (משפחת חדד)

עד לאחרונה הייתה דנה הלל, אם לשני ילדים קטנים מירושלים, מחוסרת עבודה. בשעה טובה היא התקבלה למשרה חדשה וביקשה לרשום את רועי בן ה-5 וחצי ונויה בת ה-3 לצהרון המופעל על ידי עיריית ירושלים באמצעות המנהל הקהילתי. לתדהמתה גילתה דנה כי היא נדרשת לשלם 2,200 שקלים נוספים עבור החודשיים שעברו מתחילת שנת הלימודים - למרות שילדיה כלל לא היו בצהרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חשבתי בהתחלה שזו טעות, הרי זה לא הגיוני לשלם עבור שירות שלא קיבלתי", מספרת דנה, "אבל התברר שהם רציניים ורוצים שאעביר להם 1,100 שקלים עבור כל ילד".

הסבריה לא ממש הותירו רושם, והדרישה לתשלום על החודשים בהם בכלל שהו הילדים בבית נשארה בעינה. "זו פשוט שערורייה", אומרת האם בתסכול. "מצד אחד אני לא יכולה להרשות לעצמי לשלם את כל הסכום מתחילת השנה, ומצד שני אני לא יכולה לוותר על העבודה. הם מצפים שאתפטר?".

"אנחנו בני ערובה שלהם"

גם שמרית כהן מתקשה להסתיר את כעסה. "אחרי חמישה חודשים של חופשת לידה חזרתי לעבוד. בחודשים האלה שהייתי בבית בחרתי שלא לרשום את שתי בנותיי לצהרון, מטעמי חיסכון", היא מסבירה.

"כשביקשתי לרשום אותן נדהמתי לגלות שאני צריכה להוסיף עוד 2,200 שקלים רטרואקטיבית. בחברה למתנ"סים אמרו לנו שזה הנוהל שחור על גבי לבן - ואין תחום אפור. פניתי גם לעיריית ירושלים לפני שלושה שבועות ואני עדיין ממתינה לתשובה", מלינה שמרית.

כמו זוגות נוספים, נאלצים שמרית ובעלה לתמרן בינתיים ולמצוא פתרונות יצירתיים: "זה עושה בלגן. כמה פעמים בשבוע הוא צריך לעזוב את העבודה, להוציא אותן מהגן ואז לחזור".

בהתחלה, מודה שמרית, היא התכוונה להרים ידיים ולשלם, אבל בסוף החליטה להיאבק בגזרה. "אנחנו בני ערובה שלהם. הם יודעים שהאמהות עובדות ושאין להן סידור אחר ואפשרות אחרת, אז בסוף הן ישלמו", היא מדגישה.

"דרישת התשלום של הצהרון העירוני נשמעת לא הוגנת ומעוררת תהיות", אומרים בארגון "אמון לציבור". "אילו ההורה היה מבקש לשריין מראש מקום בצהרון היה היגיון לבקש ממנו תשלום בעבור מבעוד מועד, שכן הגן מוותר בכך על זכותו להכניס ילדים אחרים לצהרון וגם מחויב בתשלום מראש לאנשי המקצוע שהוא מעסיק. אולם אין זה המקרה המדובר.

"היינו מצפים מגוף ציבורי לא להשיט גזרות מיותרות ולא מוצדקות על צרכנים, בעיקר על רקע העלייה החדה ביוקר המחייה בישראל וההיצע המצומצם של מסגרות חינוכיות ציבוריות".

מהחברה למתנ"סים נמסר בתגובה: "בהתאם לחוזה הקיים מול עיריית ירושלים, התשלום עבור הצהרונים מחויב החל מה-1 בספטמבר. בנוסף פורסם מכתב להורים שהופץ באתר העיריה ולהורי הילדים בגנים בעיר בו נאמר במפורש כי 'בהתאם לתקנון ובדומה לשנה שעברה הורים שירשמו בין ספטמבר לדצמבר יחויבו במלא התשלום השנתי' .עם זאת, לצורך מקרים חריגים, תתקיים ועדה מיוחדת בהשתתפות נציגים מעיריית ירושלים והחברה למתנ"סים שתבחן את העניין בכדי למצוא פתרון לנושא. תשובות ברורות צפויות בשבוע הבא".

תגובת עיריית ירושלים: "בהתאם לחוזה הקיים מול החברה למתנ"סים, התשלום עבור הצהרונים מחויב החל מה-1 בספטמבר. עם זאת, לצורך מקרים חריגים, תתקיים ועדה מיוחדת שתבחן את העניין בכדי למצוא פתרון לנושא. תשובות ברורות צפויות בשבוע הבא".