19 שנים אחרי: מה יודע הנוער על יצחק רבין?

סקר שנערך בקרב בני הנוער מגלה שלא מעט צעירים שנולדו אחרי הרצח זרים למורשתו ופועלו של רה"מ שנרצח על ידי יהודי. 47% לא ידעו מה קרה בכיכר מלכי ישראל ב-4 בנובמבר, פחות מזה ידעו שהוא היה רמטכ"ל בששת הימים. והנה עוד סיבה לדאגה: 53% מהנוער מאמין שרצח פוליטי נוסף אפשרי

19 שנים עברו מאז אותו לילה שבו נרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין. בשביל רבים מאתנו שנולדו עוד לפני, מורשתו של רבין ופועלו ידועים וברורים. אולם עבור מי שנולד אחרי אותו לילה מטלטל, דמותו של רבין מוכרת, במקרה הטוב, רק מספרי ההיסטוריה. מהסקר עולה כי רק כמחצית מבני הנוער יודעים מה קרה בכיכר מלכי ישראל ב-4.11.95. 47% ידעו לומר שבמקום ובתאריך הזה נרצח ראש ממשלת ישראל, אבל 47% אחרים פשוט לא ידעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הסקר הזמינה "קואליציית זוכרים את הרצח - נאבקים על הדמוקרטיה", והוא נערך באמצעות "ipanel" ומכון המחקר "מדגם" לקראת עצרת רבין שתתקיים במוצאי שבת הקרובה. הבורות שחושף הסקר גדולה עוד יותר כשמדובר בציבור המסורתי והדתי, שם פחות משליש מהתלמידים ידעו לענות נכון על השאלה מה קרה ב-4 בנובמבר בכיכר. 61% מהחילונים השיבו נכון, רק 45% מהמסורתיים השיבו נכון ורק 27% מהדתיים ידעו את התשובה.

את התשובה לשאלה מי רצח את רבין ידעו 61% מבני הנוער. 24% השיבו שהם אינם יודעים, 15% מסרו תשובות שגוית ו-7% ענו שהשב"כ הוא שביצע את הרצח. נתון מדאיג נוסף שעולה מהסקר הוא כי 17% מבני הנוער חושבים כי אחרי 19 שנים מגיע לרוצח ראש הממשלה שיפחיתו את עונשו על התנהגות טובה.

רבין, רמטכ"ל?

גם כשמדובר בביוגרפיה של האיש, מה שנראה לנו המבוגרים כמובן מאליו, ממש אינו כזה עבור הדור הצעיר: אמנם כ-86% יודעים שרבין היה ראש ממשלה, אבל מדובר בשיעור נמוך לעומת סקר דומה שנערך בשנת 2013 - אז 95% ידעו זאת.

22% מבני הנוער ידעו שרבין היה גם שר הביטחון, אך גם כאן חלה ירידה של 5% לעומת הסקר הקודם. נתונים זהים עלו מהשאלה מי מבני הנוער יודע כי רבין היה רמטכ"ל בזמן מלחמת ששת הימים.

הדבר הכי מדאיג שעולה משיחות עם בני הנוער הוא השכנוע שלהם בכך שרצח פוליטי נוסף עלול להתרחש בישראל: 53% מבני הנוער סבורים כי בישראל 2014 יכול להתרחש רצח פוליטי נוסף. 13% מבני הנוער השיבו כי רצח פוליטי יכול להיות מוצדק מסיבות אידיאולוגיות. בשבוע שבו האלימות מרימה ראש אפילו במגרשי הספורט, הכל כנראה מתחיל בבית הספר, בחינוך לסובלנות ולקבלת דעותיו של האחר.