הורים לתלמידים בתיכון בתל אביב זועמים: "כופים עלינו לרכוש אייפדים"

הנהלת בית הספר עירוני ט' בתל אביב הורתה לתלמידים לרכוש מכשירי אייפד יקרים במסגרת פרויקט חינוכי בעלות של אלפי שקלים. הורה: "זו שערורייה, מדוע כופים עליי להוציא אלפי שקלים על אייפד?". משרד החינוך: "רכישת האייפדים נעשית תחת סעיף 'רכישת שירותים מרצון'"

הורים: "הדרישה היא שערורייתית". (רויטרס)

מחברות, ספרים - ואייפד: הורים לתלמידים מבית הספר התיכון עירוני ט' שבתל-אביב זועמים על דרישת בית הספר לרכוש לילדיהם מכשיר אייפד בעלות של אלפי שקלים. ההורים נצטוו לרכוש את האייפד במסגרת שיתוף פעולה בין משרד החינוך וחברת IDigital, יבואנית אפל בישראל. "זו שערורייה", מתרעמת ג', אם לתלמידה בבית הספר, "אני לא מעוניינת באייפד. אני לא מבינה למה בית הספר כופה עליי להוציא אלפי שקלים על מכשיר כזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדרישה לרכוש את מחשב הלוח נעשתה במסגרת פרויקט BYOAD, פרויקט חינוכי של מחוז תל אביב במשרד החינוך וחברת אפל. הורי בית הספר נדרשו לרכוש אייפד מסוג אייפד אייר, אייפד 4 או מסוג אייפד מיני, שעלותם נעה בין 1,290 ל-1,955 שקלים. בדרישת הרכישה נכתב כי ההורים יכולים לקנות את המכשירים בעלות מוזלת, אך לדברי ההורים, מבדיקה שערכו, המחירים אותם מציע משרד החינוך דומים למחיריהם בשוק. "מלבד האייפד אנחנו נדרשים לקנות גם אפליקציה מיוחדת ומתווסף לכך גם עלויות הביטוח על המכשיר. סך הכל אנחנו נדרשים לשלם כ-3,000 שקלים. זו הוצאה משמעותית".

דרישת הרכישה שנשלחה להורים


ההורים בבית הספר מלינים גם כי הם נדרשים לרכוש מכשירים מסוג ומספק ספציפיים. "אין לי מכשירים של אפל ואני לא מסתדרת איתם. אני לא מבינה למה מכריחים אותי לרכוש כזה מכשיר?", תהתה ג' והמשיכה: "יש הורים שיש ברשותם מחשבי לוח שאינם של חברת אפל. לאחרים יש אייפד ישן. למה לאלץ אותם להוציא אלפי שקלים על אייפד?".

א', אב לשני תלמידים בבית הספר, התרעם גם הוא על דרישת בית הספר: "יש לי שני ילדים שלומדים בבית הספר כך שאני צריך לרכוש שני מכשירים. זו הוצאה נכבדת. יש בבית הספר גם הורים לשלושה ילדים שנדרשים לרכוש שלושה מכשירים. יחד עם דרישות תשלום אחרות, כגון על ספרי לימוד, יוצא ש'החינוך החינם' עולה לי עשרת אלפים שקלים בשנה". 

מ-IDigital נמסר בתגובה: "מדובר בפרויקט בינלאומי של אפל ומשרד החינוך כאשר IDigital כמשווקת הרשמית של אפל היא אך ורק הזרוע הביצועית לכך".

ממחוז תל אביב של משרד החינוך נמסר בתגובה: "בית הספר הצטרף למיזם חדשני עולמי, בשיתוף משרד החינוך וחברת אפל, על פיו תיושם תוכנית ללמידה משמעותית באמצעות אייפד לכל תלמיד. מדובר בתכונית חדשנית שהובאה מראש לידיעת הנהגת ההורים בבית הספר והופעלה לאחר שהובהר כי הושג רוב של הורים המעוניינים בתוכנית. רכישת האייפדים נעשית תחת סעיף 'רכישת שירותים מרצון' בתשלומי ההורים. התלמידים שלא יכנסו לתוכנית בשל החלטת הוריהם יקבלו בהשאלה מבית הספר מערכת מחשוב חלופית שתלווה אותם לאורך יום הלימודים. משפחות עם קשיים כלכליים קיבלו מלגה בשווי של עד 600 שקלים לרכישת האייפד".

לפניות לכתב: ItaiA@ch2news.tv