שר החינוך על רפורמת הפסיכומטרי: "ילדי ישראל קיבלו שנה במתנה"

השר פירון הגן על היוזמה לצמצום חשיבות הפסיכומטרי, והסביר כי הצעד נועד להגביר את כמות התלמידים במתמטיקה ובמדעים "כדי להתמודד על הנובל ובעולם ההיי-טק". עוד הדגיש פירון כי "זה מאפשר לצעירים לחסוך שנה מהחיים ועשרת אלפים שקלים"

"50% מתלמידי ישראל יוכלו להתקבל למכללות כבר עכשיו רק עם תעודת הבגרות": שר החינוך, הרב שי פירון, התראיין הערב (שלישי) למהדורה המרכזית והסביר את עיקרי הרפורמה שהחלישה את חשיבות הפסיכומטרי. בעקבות המהלך התעורר החשש כי האוניברסיטאות יעלו את רף הקבלה, אך שר החינוך הדגיש כי תלמידים רבים ייהנו מהרפורמה ויוכלו להתקבל כבר כעת למכללות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הפסיכומטרי צומצם היום באופן משמעותי, כרטיס הכניסה המרכזי למערכת ההשכלה הגבוה יהיה הבגרות", הסביר השר, "זה חלק מרפורמה שלמה של למידה משמעותית בתיכון". לדבריו, "אחת המטרות שלנו במשרד החינוך היא לחזק את הלמידה בתיכון - יש ירידה דרמטית במספר התלמידים הלומדים מדעים וחמש יחידות מתמטיקה, וזה יעד אסטרטגי כדי להתמודד על הנובל ובעולם ההיי-טק".

כמו כן, הדגיש השר, המהלך יחסוך כסף וזמן רב לצעירים: "זה מאפשר להם לחסוך שנה מהחיים - ילדי ישראל קיבלו שנה מתנה וגם עשרת אלפים שקלים מתנה. עד עכשיו דרשנו מהם גם לתת שלוש שנים לצבא ואחר כך להקציב שנה ועשרת אלפים שקלים לפסיכומטרי, ואחרי הרפורמה הם יוכלו להתקבל למכללות גם בלי הפסיכומטרי".

"50% יכולו להתקבל למכללות" (חדשות 2)

בעקבות הכרזת פירון, האוניברסיטאות צפויות להעלות את דרישות ממוצע הבגרות ב-6-7 נקודות לפחות. למשל, אם כיום הציון הממוצע המשוקלל בבגרויות הדרוש לצורך קבלה ללימודי כלכלה הוא 98, כעת מעריכים שיידרש ממוצע 105 לפחות. במקצועות פחות מבוקשים הפער יהיה קטן יותר, בהתאם להחלטת המוסדות הספציפיים.

אחת הביקורות שהושמעו נגד הרפורמה היא החשש מהעתקות את הטיית ציונים בתיכונים, אך פירון ששימש בעבר כמרצה באוניברסיטה אמר כי "אין שום סיבה להפלות בין מרצה באוניברסיטה למורה בתיכון - אני כאן כדי להגן על המורים, שרובם אמינים ומצוינים. ציוני התיכון קבילים, ואנחנו נחזק את הלמידה. תלמידים מצטיינים יוכלו כבר להיכנס להשכלה הגבוהה".

בצל המתיחות הרבה בין סיעות הממשלה, הביע פירון תקווה ואמון כי יישאר במשרדו על מנת להשלים את הרפורמות הרבות: "אנילא צופה סכנה לקואליציה במציאות הנוכחית - לא מריח בחירות. מקווה מאוד שגם בשנה הבאה נהיה כאן". לנוכח הביקורת על הרפורמות הרבות שלעיתים מתעכבות טען פירון כי "גם צמצום התלמידים בכיתה יקרה בדצמבר".