בשל עוני: 40% מהקשישים ויתרו על חימום או קירור

יום הקשיש שיצויין השבוע הוא הזדמנות טובה לבחון את מצבה של אוכלוסיית הגיל השלישי בישראל. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי המצב הכלכלי הרעוע מונע מחלק מהקשישים לאכול ארוחות חמות ולרכוש תרופות. הבשורה המעודדת: 81% מבני 65 ומעלה מרוצים מחייהם - וגם: עלייה בשימוש באינטרנט

אילוסטרציה (רויטרס)

40% מהקשישים ויתרו בשנת 2013 על חימום או על קירור מספק של הבית בשל קשיים כלכליים - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהתפרסמו היום (שני) לקראת יום הקשיש הבינלאומי שיחול השבוע. אם מתרגמים את האחוזים למספרים, מדובר בכ-317 אלף בני 65 ומעלה שתיארו כך את מצבם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

9% מהנשאלים בסקר, שהם כ-74 אלף בני 65 ומעלה, דיווחו כי ויתרו על ארוחה חמה לפחות פעם ביומיים, גם זאת בשל קשיים כלכליים. 90% מבני ה-65 ומעלה נזקקו לתרופות במרשם רופא, אך 13% מהם - כ-92 אלף איש - העידו כי ויתרו על תרופות בשל קושי כלכלי. עוד עולה מהנתונים כי כל קשיש שלישי בישראל חש בדידות לעתים קרובות או מדי פעם.

עם זאת, יש גם נתונים מעודדים יותר: 81% מבני 65 ומעלה העידו כי הם מרוצים מחייהם. 22% מהקשישים הגדילו לעשות והשיבו שהם רוצים מאוד מחייהם. 64% מהנשאלים בסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דיווחו כי הם מרוצים ממצבם הכלכלי.

63% מבני 65 ומעלה מרגישים בטוחים ללכת לבד באזור מגוריהם בשעות החשיכה. 39% מהקשישים דיווחו כי הם משתמשים באינטרנט. לשם השוואה, עשר שנים קודם לכן, ב-2003, רק 8% מהקשישים דיווחו כי הם משתמשים באינטרנט.