ראשי האוניברסיטאות לנתניהו: "הקיצוץ ישים סוף להשכלה הגבוהה בישראל"

נציגי המוסדות להשכלה גבוהה והתאחדות הסטודנטים הארצית שלחו מכתב תקיף לראש הממשלה שבו הם מזהירים מפני הקיצוץ המתוכנן בתקציב ההשכלה הגבוהה. "זוהי החלטה מסוכנת שמשמעותה נזק מתמשך לכלכלה ולתעסוקה בישראל", טענו. "מדובר בסכנה אסטרטגית לחוסנה הלאומי של המדינה"

אוניברטיסת תל אביב, ארכיון (חדשות 2)

שבוע לאחר החלטת הממשלה על קיצוץ רוחבי בכל המשרדים, פנו היום (ראשון) לראש הממשלה ראשי המוסדות להשכלה גבוהה ואגודת הסטודנטים והזהירו כי "ההחלטה תוביל לסופו של עידן ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי החלטת הממשלה, תקציב ההשכלה הגבוהה יקוצץ ב-175 מיליון שקלים, כחלק מקיצוץ של כחצי מיליארד שקלים בתקציב החינוך. "ההחלטה לפגוע בתקציבי מערכת ההשכלה דווקא היום מהווה סכנה אסטרטגית לחוסנה הלאומי של מדינת ישראל", נכתב במכתב ששלחו ראשי המוסדות להשכלה גבוהה לראש הממשלה.

ראשי האוניברסיטאות, המכללות והתאחדות הסטודנטים הארצית המשיכו וטענו כי "מדובר בהחלטה אומללה שתיתן את אותותיה לאורך שנים. משמעות הפגיעה היא נזק מתמשך לכלכלה, ליזמות, לפיתוח ולתעסוקה בישראל. זוהי החלטה מסוכנת, המגיעה בעיתוי קשה במיוחד שבו המערכת מנסה לתת מענה לקריאות לחרם אקדמי".

נתניהו (חדשות 2)

נציגי המוסדות להשכלה גבוהה מעמתים במכתב את ראש הממשלה עם תופעת בריחת המוחות, דווקא בעידן הנוכחי: "נדרשו שנים ארוכות כדי להשיב את אמונם של חוקרים ישראלים מבריקים שנמצאים בחו"ל. בשורה סתמית אחת בתוך החלטת ממשלה נמחק באחת אותו אמון ואיתו התקווה להחזיר ארצה את העוצמה המדעית שבאמצעותה נבנתה בזמנו תעשיית ההיי טק, כמו גם כיפת ברזל".

בתחילת החודש אישרה הממשלה קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בשיעור של 2% - על מנת לממן את עלויות מבצע "צוק איתן" והשלכותיו. לפני ההצבעה בנושא הביעו גורמים באופוזיציה ובקואליציה ביקורת חריפה על הכוונה לבצע את הקיצוץ רוחבי, שבמרכזו עומד קיצוץ דרמטי בתקציב החינוך.