בית שמש: התלמידות החרדיות ממתינות מחוץ לבית הספר

הכיתות בבית הספר החילוני שנחצה לטובת מוסד חינוך תורני בעיר נותרו ריקות, זאת בעקבות החלטת בית המשפט. לאחר שהתקיימה תפילת מחאה, הגיעו התלמידות לבית הספר המפוצל ונעמדו מחוץ למבנה. "עד שיבינו שהקצאת הכיתות היא הפתרון היחיד, נמשיך להיפגש בחוץ", אמר ראש העיר לתלמידות

האווירה המתוחה בבית שמש נמשכת גם הבוקר (רביעי) בצלה של מחאת הציבור החרדי בעקבות ההתרחשויות בבית הספר "שפות ותרבויות" בעיר. הוריהן של התלמידות החרדיות בבית הספר שנחצה לטובת מוסד חינוכי תורני קיימו תפילת מחאה לאחר שבית משפט השלום בירושלים הוציא צו מניעה נגד החלטת העירייה בהתאם לבקשת משרד החינוך בטענה כי היא אינה חוקית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הכיתות באגף החרדי בבית הספר "שפות ותרבויות" נותרו ריקות בעקבות צו המניעה שהוציא בית המשפט. התלמידות החרדיות כונסו הבוקר בבית הספר "משכנות דעת" אליו סופח חלקו הנפרד של "שפות ותרבויות", וקיימו תפילה במסדרונות המבנה. מאוחר יותר יצאו הבנות והוריהן לכיוון בית הספר שחולק והתכנסו על מדרכה סמוכה, זאת כחלק ממחאתם נגד החלטת בית המשפט.

ראש עיריית בית שמש שהגיע לאזור, חילק סוכריות לתלמידות שנעמדו מחוץ לכתלי בית הספר. "שר החינוך לא מעוניין לאפשר לנו ליישם את הפתרון שהבאנו לכם", אמר ראש העיר משה אבוטבול לתלמידות. "עד שיבין שאין ברירה - ניפגש כאן על המדרכה יום יום, בשמש או בגשם", הבהיר.

בהחלטתו אתמול, ציין בית המשפט כי הוא אוסר על המוסד התורני לבצע שימוש בכל חלק ממבנה בית הספר בבית שמש ללא קבלת אישור בכתב ממשרד החינוך. מחר יתקיים דיון נוסף בנוגע לעתידו של בית הספר. בינתיים, ההורים לתלמידים החילוניים בבית הספר הביעו הבוקר את שביעות רצונם מהחלטת בית המשפט וטענו: "המהלך היה לא חוקי, אין בעיה לקיים הידברות ונקבל כל החלטה, אך הדרך שבה פעלה העירייה היתה בריונית". לדברי ההורים הצטרף גם שר החינוך שי פירון שבירך על הוצאת צו המניעה וטען כי "לא נתפשר על עניין חשוב ועקרוני ביותר כמו השמירה על שלטון החוק".

בדרך לביה"ס, הבוקר (חדשות 2)

חומה בלב בית הספר

המתיחות בעיר בדבר בית הספר החלה ביום הראשון ללימודים, אז גילו הורים לתלמידים חילונים בעיר כי בית הספר נחצה באמצעות חומה ואילו חלקו הנפרד סופח לטובת המוסד התורני החרדי. בעיריית בית שמש הסבירו כי חלוקת בית הספר בוצעה בכדי לספק מענה מהיר למחסור בכיתות לימוד למוסדות התורניים בעיר עבור הציבור החרדים, אולם כבר אתמול התקשו ההורים בצדו החילוני של בית הספר להביע אורח רוח כלפי המהלך.

מחאה בעקבות צו בית המשפט (חדשות 2)

חלק מההורים הגיעו לבית הספר כשהם נושאים שלטים בגנות הקמת החומה, והבהירו כי אין בכוונתם להרפות בנושא. "העירייה פועלת בניגוד לחוק", אמר אחד ההורים הזועמים במקום. "לא ייתכן שבאישון לילה יפצלו כך בית ספר. זה אקט טראומתי עבור הילדים, ומבחינתנו המאבק פה הוא עד הסוף".

התגובות החריפות לא הרתיעו את הורי התלמידות החרדיות, שהגיעו ללוות את בנותיהן לכיתות. לצד תקוותם להבנה מצד שכניהם החילונים, המשיכו הורי התלמידות לגבות את המהלך המוצדק, לטענתם. "בסופו של יום, בבית הספר יש כיתות פנויות ומאה בנות שאין להם מקום אחר", תיאר אחד ההורים החרדים את האבסורד שלטענתו הוביל למהלך. "אין ברירה, צריך לחלק וללמוד לחיות בשלום זה לצד זה".

מנהלת בית הספר החילוני ערכה אתמול שיחה עם תלמידיה בנושא, ובסופה פנתה להוריהם וביקשה מהם להימנע מכל גילוי של אלימות בדרך לפתרון הסוגיה. "מפגנים שכאלה הם אינם דרכנו", אמרה. "כולנו מקווים שהחומה אכן תוסר, אך נעשה זאת בדרכים אחרות".

"חייבים לתת פתרון לכל הילדים"

אליסף ורמן, חבר מועצת העיר בית שמש, האשים כי ביצוע ההפרדה התרחש על רקע תהליך ההתחרדות בעיר. "מה שקורה בבית שמש זה תסמין של מדינת ישראל", הוא אומר. "היום הציבור החרדי הולך ונכנס לכל אחת מהערים. זה מתחיל לאט, בהסכמה, ואז כשהם מרגישים שאפשר לתפוס את ההגה של העירייה, זה מה שקורה", מוסיף ורמן ומצביע על חומת ההפרדה.

מנגד מדגיש משה מונטנג, ראש הוועדה לתכנון ובנייה בעיר, כי למרות חוסר הנעימות, לא נמצא פתרון אחר לסוגיה. "אנחנו חייבים לתת פתרון לכל הילדים, כל ילדי ישראל שווים", הוא אומר. "הילדים החרדים לא שווים פחות מאף ילד".

בעיריית בית שמש אמרו בגלוי שבעוד כמה שנים ייאלץ גם החצי החילוני של מוסד החינוך הזה להיפרד ולעזוב את השכונה. ממשרד החינוך נמסר כי האגף החדש אינו חוקי והמשרד נערך להוצאת צו סגירה. כך או כך, כמעט חצי שנה אחרי הבחירות הסוערות לראשות העיר - החומה הזאת מוכיחה שהקרב על בית שמש רחוק מסיום.