לפיד הבטיח לפירון: הקיצוץ יוחזר

על רקע ההפחתה הצפויה של כחצי מיליארד שקלים מתקציב החינוך, אומרים מקורבים לשרים כי השניים שוחחו ולפיד הבטיח שכבר בתקציב הקרוב יקבל משרדו של פירון פיצוי. גם עם שרי יש עתיד נוספים נערכו "שיחות הרגעה"

רגועים. לפיד ופירון (פלאש 90)

פרסום ראשון: בדיונים שמתקיימים במשרד החינוך בשאלה איפה לקצץ ואיך להסתדר עם הפחתת חצי מיליארד שקלים מתקציב המשרד, שר החינוך שי פירון נראה נינוח ורגוע מאי פעם. הסיבה לכך, לדברי מקורבים לשר, היא שיושב ראש המפלגה שלו ושר האוצר יאיר לפיד הבטיח שהכסף יוחזר למשרד כבר השנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורבים לשני השרים סיפרו כי השניים שוחחו, ולפיד הבטיח שכבר בתקציב הקרוב יקבל משרד החינוך את הפיצוי על הקיצוץ. גם עם שרי יש עתיד נוספים, שהם הנושאים העיקריים בנטל הקיצוץ, נערכו שיחות הרגעה דומות.

הקיצוץ צפוי לפגוע בעיקר בצהרונים ובכך בשכבות החלשות. יש לציין כי גם בשנה שעברה הוחלט לקצץ בתקציב החינוך, אבל במהלך השנה קיבל המשרד תוספות גדולות. עם זאת, בשנה שעברה ישראל לא ניהלה מבצע יקר כמו "צוק איתן".

לפיד סבור כי כבר השנה הקיצוץ יצליח להחזיר את הכסף על מבצע "צוק איתן", וכמעט ולא יידרש קיצוץ נוסף בעתיד. צריך לחכות ולבחון האם האופטימיות של שר האוצר תוכיח את עצמה ותתגלה כנכונה.

ביקורת חריפה על הקיצוץ: "זו חרפה"

אתמול אישרה הממשלה, שהתכנסה לישיבה מיוחדת בחוף אשקלון, קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בשיעור של 2% - על מנת לממן את עלויות מבצע "צוק איתן" והשלכותיו. במקביל אושרה הצעה לתכניות חומש לפיתוח כלכלי, חברתי והתיישבותי בשדרות ויישובי עוטף עזה בהיקף כולל של 1.5 מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות.

לפני הצבעת הממשלה הצביעו גורמים באופוזיציה ובקואליציה ביקורת חריפה על הכוונה לבצע קיצוץ רוחבי, שבמרכזו עומד קיצוץ של כחצי מיליארד שקלים בתקציב החינוך.

"קיצוץ רוחבי הוא פגיעה ישירה בשכבות החלשות, בפריפריה ובתושבי הדרום", אמר השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ (התנועה). "אני בעד העלאת מסים לבעלי המשכורות הגבוהות ונגד קיצוץ בתקציבים החיוניים כל כך לאזרחי ישראל. אי אפשר לדבר על חיבוק התושבים ועמידתם האיתנה בימי המלחמה, ומצד שני לדרוש מהם לשלם את המחיר".

"זה מטורף שרק העניים ומעמד הביניים הנמוך ישלמו את הוצאות המבצע", טענה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), שקראה לשרים להצביע נגד הקיצוץ בתקציבי החינוך, הרווחה, הבריאות והתחבורה. "במקום לקצץ למשל בפטורים ממס, הם מעדיפים לפגוע בתלמידים שלהורים אין כסף לשיעורים פרטיים, בחולים, במטופלי לשכות הרווחה ובמשתמשי התחבורה הציבורית. זו חרפה".