1 בספטמבר: שנת הלימודים תשע"ה נפתחה כסדרה בכל רחבי הארץ

לאחר 50 ימים של אזעקות וממ"דים, שבים הבוקר כ-2 מיליון תלמידים לספסלי בית הספר. לאחר המחלוקות הפומביות, גם בדרום נפתחת שנת הלימודים כסדרה. נשיא המדינה ריבלין למורים: "מפקידים בידיכם את עתידינו"

להתראות אזעקה ושלום לצלצול: שנת הלימודים תשע"ה נפתחה הבוקר (שני) כסדרה בכל רחבי הארץ. גם בדרום מתקיימת שגרת הלימודים, לאחר שהשקט חזר בעקבות הסכם הפסקת האש שהביא לסיום הלחימה במסגרת מבצע "צוק איתן". למעלה משני מיליון תלמידי בתי הספר וגני הילדים שבו אל המחברות, הספרים והעפרונות, ובמערכת החינוך הדגישו כי השבועיים הראשונים יוקדשו לחזרה לשגרה ומתן מענה רגשי לתלמידים. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שיגר מסר אוהד למורים, וביקש לחזק אותם במשימתם - חינוך דור העתיד של ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשרד החינוך דיווחו הבוקר על שיבושים נקודתיים בלבד: במערכת החינוך בטייבה, שסוערת בשל רצח המנהל לפני כשבוע וחצי, ישובשו הלימודים. גם בבית שמש ניטש מאבק על אופיו של בית ספר לבנות, ועל פי ההערכות הלימודים לא יתקיימו כסדרם. בשאר הארץ, עם זאת, לא ידוע על שיבושים למרות החשש במספר יישובים בדרום מסוגיית המיגון בבתי הספר.

נשיא המדינה ריבלין שיגר הבוקר מסר למורים שנכנסים גם הם בהתרגשות לכיתות הלימוד, והדגיש בפניהם את כובד האחריות המוטלת על כתפיהם. "כל אחד מכם הוא מצביא בכיתה של ארבעים ילדים דעתנים ותוססים, אתם עומדים יציבים וחדורי שליחות מול האלימות שגואה מפעם לפעם ומגלה פנים קשות של הסתה ולעיתים אף גזענות", כתב ריבלין. "אתם נלחמים על ערכים, על עקרונות. אתם נלחמים על הבית של כולנו, ועל היכולת לחיות בו יחד".

יותר מ-2 מיליון חוזרים לבית הספר (חדשות 2)

"במלחמה שלכם אין אויבים. במלחמה שלכם אם לא כולם מנצחים, כולם מפסידים. המערכה שלכם דורשת מכם להיות צוק איתן של סובלנות ומתינות, לשמש דוגמא ומופת לכך, שגם בימים הקשים האלה, אפשר וצריך אחרת, בהקשבה ובכבוד", אמר הנשיא. "מורים יקרים. אנו מפקידים בידכם את האוצר היקר ביותר שיש לעם בישראל: את עתידו".

רק אתמול הוחלט על קיצוץ בסך כחצי מיליארד שקלים מתקציב משרד החינוך, אך שר החינוך שי פירון הדגיש כי הקיצוץ לא יפגע בתכנית הליבה של המשרד וברפורמות.  "יהיה קיצוץ דרמטי בתקציב החינוך, אבל אנחנו מבטיחים ששום דבר מתוכניות הליבה, שעות ההוראה, שכר המורים והתוכנית הלאומית שאנחנו משיקים - לא ייפגעו", הדגיש פירון בריאיון לחדשות 2.

השר פירון, השבוע (פלאש 90)

"יום שני הקרוב יהיה בעבור כל אחת ואחד מכם משהו אחר ושונה", אמר שר החינוך שי פירון, בפנייתו לתלמידי ישראל ערב פתיחת שנת הלימודים. "כולנו יחד חווינו קיץ לא שגרתי, ולכן גם פתיחת שנת הלימודים תהיה אחרת ושונה מקודמותיה. נפתח את השנה והשבועיים הראשוניים במתכונת של הפגה, עד לחזרה הדרגתית לשגרה", הסביר.

נתניהו לתלמידים: "יודע שלא היה לכם חופש גדול אמיתי"

בין התלמידים הרבים שיגיעו הבוקר אל מוסדות החינוך ברחבי הארץ כ-149,705 תלמידים, שעבורם יהיה זה הצעד הראשון במערכת החינוך עם תחילת לימודיהם בכיתה א'. מנגד, 112,750 תלמידים יגיעו אל קצה מסלול 12 שנות הלימוד ויחלו את לימודיהם בכיתות י"ב. כ-164,999 עובדי הוראה יצטרפו אל התלמידים ויפתחו אף הם את שנת תשע"ה.

במסגרת הפגת המתחים, לאחר הקיץ המתוח ומרובה האזעקות, יתקיימו במוסדות החינוך מגוון פעילויות חברתיות ופגישות עם מורים. בין השאר יקיימו בתי הספר פעילויות כמו: ימי שדה, סיורים באתרי מורשת, ימי מוזיקה ותרבות, הפנינג בית ספרי, הפקות סרטונים, בזאר, תחרויות כשרונות ועוד.

שלום כיתה א' (חדשות 2)

אמש הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לחדר המצב של משרד החינוך ובירך את תלמידי ישראל לרגל פתיחתה של השנה החדשה. "אני יודע שלא היה לכם חופש גדול אמיתי", ציין ראש הממשלה, "אני מקווה שבחגים שבאים עלינו עכשיו תמצאו לבלות ולנוח עם המשפחות והחברים שלכם".

נתניהו הודה לילדים על עמידתם במהלך ימי הלחימה ואמר: "אני רוצה לשבח אתכם על שהקשבתם להורים בזמן המבצע, הייתם חלק מהלכידות הלאומית". הוא פנה להורים והבטיח כי ידאג לשנה בטוחה יותר: "אנחנו נמשיך לפעול כדי שהילדים שלכם יהיו בטוחים בשנה הזאת".

שנה חדשה נפתחה (רויטרס)

אלפי שוטרים יאבטחו את פתיחת שנת הלימודים

כדי לאפשר שהשנה הזו תפתח בביטחון מרבי השלימה גם משטרת ישראל את היערכותה לקראת פתיחת שנת הלימודים. כ-5,000 שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יפעלו בסביבת מוסדות החינוך, כדי להגביר את הביטחון ולתת מענה גם לאבטחה ותנועה.

במסגרת ההיערכות המבצעית המקדימה, ביצעה המשטרה בחודש האחרון שורה של פעולות ובהן: ריענון ותרגילים בתחום האבטחה, ביקורות בבתי הספר ותיאומים מול קציני האבטחה ברשויות המקומיות ובמשרד החינוך.

נוכח המצב הביטחוני, אחרי מבצע "צוק איתן", במשטרה חידדו את ההנחיות לציבור על איסור נגיעה בחפצים חשודים, לרבות נגיעה בשרידי רקטות או פריטים לא מזוהים שעלולים להימצא עוד בשטח. בנוסף להיערכות ברחבי הארץ, יישובי עוטף עזה יתוגברו באופן ניכר בעשרות שוטרים ולוחמי מג"ב. הכוחות יקיימו סיורים ביום ובלילה ביישובי העוטף בכבישי הגישה ויעסקו בהכוונת התנועה.