1 בספטמבר: שנת הלימודים תשע"ה יוצאת לדרך‎

לאחר 50 ימים של לחימה ועל רקע הקיצוץ המשמעותי בתקציב משרד החינוך, ייכנסו הבוקר יותר משני מיליון תלמידים לכיתות הלימוד בישראל. השר פירון התחייב כי תכניות הליבה לא ייפגעו. ראש הממשלה: "נשמור על התלמידים"‎

חוזרים ללימודים. אילוסטרציה (אדי ישראל , פלאש 90)

אחרי חודשיים של לחימה ואי וודאות, וכשברקע צילו של הקיצוץ בתקציב החינוך, שנת הלימודים תשע"ה צפוייה להיפתח הבוקר (שני) כסדרה. למעלה מ-2 מיליון תלמידי בתי הספר וגני הילדים ישובו אל המחברות, הספרים, הקלמרים והעפרונות בדרך לשנה נוספת על ספסל הלימודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין התלמידים הרבים שיגיעו הבוקר אל מוסדות החינוך ברחבי הארץ כ-149,705 תלמידים, שעבורם יהיה זה הצעד הראשון במערכת החינוך עם תחילת לימודיהם בכיתה א'. מנגד, 112,750 תלמידים יגיעו אל קצה מסלול 12 שנות הלימוד ויחלו את לימודיהם בכיתות י"ב. כ-164,999 עובדי הוראה יצטרפו אל התלמידים ויפתחו אף הם את שנת תשע"ה.

יותר מ-2 מיליון חוזרים לבית הספר (רויטרס)

את החופש הגדול בילו רבים מהתלמידים במרחבים המוגנים תחת איום הרקטות. לכן, הוחלט במשרד החינוך להקדיש את השבועיים הראשונים ללימודים בכל רחבי הארץ, ובפרט ביישובי הדרום, לחזרה לשגרת למידה - לצד פעילויות הפגתיות, מתן מענה רגשי לתלמידים וחיזוק החוסן האישי.

כך, לצד מפגשים עם המורים, צפויות להתקיים במוסדות החינוך מגוון פעילויות חברתיות שמטרתן הפגת המתח. בין השאר יקיימו בתי הספר פעילויות כמו: ימי שדה, סיורים באתרי מורשת, ימי מוזיקה ותרבות, הפנינג בית ספרי, הפקות סרטונים, בזאר, תחרויות כשרונות ועוד.

"יום שני הקרוב יהיה בעבור כל אחת ואחד מכם משהו אחר ושונה", אמר שר החינוך שי פירון, בפנייתו לתלמידי ישראל ערב פתיחת שנת הלימודים. "כולנו יחד חווינו קיץ לא שגרתי, ולכן גם פתיחת שנת הלימודים תהיה אחרת ושונה מקודמותיה. נפתח את השנה והשבועיים הראשוניים במתכונת של הפגה, עד לחזרה הדרגתית לשגרה", הסביר.

בריאיון לחדשות 2 דיבר השר גם על הקיצוץ, בצילו נפתחת שנת הלימודים. "יהיה קיצוץ דרמטי בתקציב החינוך, אבל אנחנו מבטיחים ששום דבר מתוכניות הליבה, שעות ההוראה, שכר המורים והתוכנית הלאומית שאנחנו משיקים - לא ייפגעו", הדגיש פירון.

פעילויות הפגה בעקבות המצב (רויטרס)

הערב הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לחדר המצב של משרד החינוך ובירך את תלמידי ישראל לרגל פתיחתה של השנה החדשה. "אני יודע שלא היה לכם חופש גדול אמיתי", ציין ראש הממשלה, "אני מקווה שבחגים שבאים עלינו עכשיו תמצאו לבלות ולנוח עם המשפחות והחברים שלכם".

נתניהו הודה לילדים על עמידתם במהלך ימי הלחימה ואמר: "אני רוצה לשבח אתכם על שהקשבתם להורים בזמן המבצע, הייתם חלק מהלכידות הלאומית". הוא פנה להורים והבטיח כי ידאג לשנה בטוחה יותר: "אנחנו נמשיך לפעול כדי שהילדים שלכם יהיו בטוחים בשנה הזאת".

אלפי שוטרים יאבטחו את פתיחת שנת הלימודים

כדי לאפשר שהשנה הזו תפתח בביטחון מרבי השלימה גם משטרת ישראל את היערכותה לקראת פתיחת שנת הלימודים. כ-5,000 שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יפעלו בסביבת מוסדות החינוך, כדי להגביר את הביטחון ולתת מענה גם לאבטחה ותנועה.

במסגרת ההיערכות המבצעית המקדימה, ביצעה המשטרה בחודש האחרון שורה של פעולות ובהן: ריענון ותרגילים בתחום האבטחה, ביקורות בבתי הספר ותיאומים מול קציני האבטחה ברשויות המקומיות ובמשרד החינוך.

אלפי שוטרים יאבטחו (חדשות 2)

נוכח המצב הביטחוני, אחרי מבצע "צוק איתן", במשטרה חידדו את ההנחיות לציבור על איסור נגיעה בחפצים חשודים, לרבות נגיעה בשרידי רקטות או פריטים לא מזוהים שעלולים להימצא עוד בשטח.

בנוסף להיערכות ברחבי הארץ, יישובי עוטף עזה יתוגברו באופן ניכר בעשרות שוטרים ולוחמי מג"ב. הכוחות יקיימו סיורים ביום ובלילה ביישובי העוטף בכבישי הגישה ויעסקו בהכוונת התנועה.

6,500 תלמידים בפנימיות (חדשות 2)

משרד הרווחה: 6,500 תלמידים בפנימיות

במקביל לפתיחת שנת הלימודים במוסדות החינוך, כ-6,500 תלמידים ישובו ללימודים בפנימיות משרד הרווחה. על פי נתוני המשרד, כ-36% מחניכי הפנימיות הם ילדים בני 6-12, ו-60% מהם בני נוער בגילאי 13-18.

ערב פתיחת הלימודים התייחס שר הרווחה מאיר כהן לחשיבותן של הפנימיות לחברה הישראלית. "מדובר בילדים ונערים שמבחינה חברתית נמצאים על קצה הרצף. שלא כמו מרבית התלמידים בישראל, יום פתיחת שנת הלימודים עבורם יכול להיות יום קשה ומנגד, במקרים רבים, מדובר בהצלתם", ציין השר. "הילדים הללו מגיעים מרקעים קשים ובדרך כלל עם עורף משפחתי חלש אם בכלל. המעטפת הגדולה שיש סביבם חשובה וקריטית להמשך חייהם".