צפו: הח"כית מהימין מול המורה שעורר סערה

על רקע הדיונים על פתיחת שנת הלימודים בצל המבצע הצבאי, הפגיש כנס החינוך של מפעל הפיס בין ח"כ איילת שקד למורה אדם ורטה, שעמד בפני פיטורים בשל השמעת דעות פוליטיות בכיתתו. שקד: "מורה שאומר שצה"ל לא מוסרי מוציא את דיבתו של גוף ממלכתי", ורטה: "להגיד למורה מה מותר ואסור להגיד - טמינת ראש בחול"

לקראת פתיחת שנת הלימודים בעוד שבוע, מתקיים היום (שני) פורום החינוך של מפעל הפיס, שיפגיש בין השאר בין חברת הכנסת הימנית איילת שקד למורה אדם ורטה, שעמד בפני פיטורים בשל דעותיו שהוגדרו "שמאלניות". בחדשות 2 Online העברנו את הפאנל בשידור חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הגישה שלי היא שאפשר לשלב פוליטיקה בחינוך, כל עוד ניתנת אפשרות לפלורליזם", אמרה ח"כ שקד. "כשמורה אומר על צבא הגנה לישראל שהוא צבא לא מוסרי, זה לא רק נכון, זאת אי הבנה של מהו מוסר, ומדובר בעיניי בהוצאת דיבה. צריך לעודד השקפות שונות, אבל לא צריך להוציא דיבתו של מוסד ממלכתי".

בתגובה לדבריה של שקד, שהתייחסו להתבטאויות של אדם ורטה בפני כיתתו, אמר: "אני חושב שלדבר על מה מותר למורה להגיד או מה אסור לו להגיד זה למעשה לטמון את הראש בחול".

שקד: "ההסתה היא לא נחלתו של השמאל המוכה"

השניים דיברו גם על דברי האלימות וההסתה שהתגברו בשיח הישראלי בשבועות האחרונים - ורטה קרא לח"כ שקד להכריז על תכנית לימוד לאומית "כדי להציל את המדינה שלנו מפתי ההסתה האלימה".

ח"כ איילת שקד אמרה כי ההסתה היא "לא נחלתם של השמאל המוכה כשהימין הוא המסית. ח"כ תמר זנדברג עשתה ניסוי וגילתה לתדהמתה שברשת יש יותר הסתה וקללות נגדי מאשר נגדה, צריך לשמור על תרבות שיח גם בשמאל וגם בימין".

לפני כחצי שנה עמד אדם ורטה בלב סערה ציבורית, כשתלמידתו בבית הספר "אורט קריית טבעון" התלוננה על עמדות שהביע בדבר מוסריותו של צה"ל במהלך שיעור. בשימוע שנערך לו הוחלט להשאיר את ורטה בעבודה, אך מספר חודשים לאחר מכן פוטר "בשל קיצוצים".

על רקע הדיונים סביב סוגיית פתיחת שנת הלימודים בצל מבצע "צוק איתן" המצב הביטחוני, השתתפו אדם ורטה וח"כ שקד בפאנל שנקרא "כשהתותחים יורים, בכיתה שותקים". המפגש נערך במסגרת פורום מפעל הפיס לחינוך שמתקיים זו הפעם השמינית, במטרה להעלות את נושא החינוך על סדר היום הציבורי.