עצומה - להשבית לימודים בכל הארץ עקב המבצע: "כשלא תהיה סכנה - התלמידים יחזרו"

מאות הורים כבר חתמו על עצומה ברשת שקוראת להשבית את הלימודים בכל הארץ, בשל המשך הירי. "במצב כזה לא פותחים לימודים; דרוש שוויון בין עוטף עזה לשאר הארץ", אמר העומד מאחוריה. לדברים הצטרפו גם ראשי רשויות בדרום ובשפלה: "לא נאפשר קיום שגרה בלתי נסבלת של חיים תחת איום טילים"

ארכיון (רויטרס)

"משביתים את שנת הלימודים בכל הארץ" -  זהו המסר של הורים רבים שחתמו על עצומה בנושא, זאת לאחר ששר החינוך שי פירון הכריז כי שנת הלימודים תיפתח כסדרה למרות שהירי לדרום לא פוסק לרגע. בסביבתו טוענים כי הוא אמר בנוסף שהמשרד נערך לכלל התרחישים - וייתכן כי רק חלק מהמוסדות ייפתחו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הודעת כי אתם, משרד החינוך, ערוכים לכל מצב ביטחוני. להזכירך כבוד שר החינוך, אנו מצויים במצב מלחמה!", נכתב בעצומה - עליה חתמו כבר יותר מ-800 בני אדם, בקריאה שלא לפתוח את שנת הלימודים עקב המצב. קריאה זו מתחדדת לאור הצהרתו היום (ראשון) של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפיה ייתכן והמבצע יתמשך גם לאחר פתיחת השנה בשבוע הבא.

רב-סרן במילואים רן לוי הקים לפני כחודש וחצי את תנועת "הדרומיים" - ויחד עם יו"ר ועד ההורים באשקלון אביבית סימני, הוא כתב את המכתב לשר פירון. "אני מקבל המון תגובות מהורים שתומכים בבקשה להשבית את שנת הלימודים בכל הארץ - כי זה לא שוויוני שבחלק מהמקומות ילמדו ובחלק לא", הוא הדגיש בשיחה עם חדשות 2 Online. "במדינה נורמלית לא מדברים בכלל על פתיחת שנת לימודים במצב כזה ולכן פתחנו את העצומה".

בארגון ההורים הארצי אמרו כי במקרה של ירי לא יתקיימו לימודים - אך הבהירו שמרבית בתי הספר והגנים ממוגנים, זאת לאחר סבב טלפוני שערכו. עם זאת, הבעייתיות היא הדרך לבית הספר - בה הילדים חשופים לחלוטין במקרה של אזעקה. עם זאת, לפי הערכת גורמים במערכת החינוך, להורים יש ממה לחשוש: כשליש ממוסדות החינוך ברחבי הארץ, כ-1,500, אינם ממוגנים לפי התקנים.

האם הכיתות יישארו ריקות? (פלאש 90 , נתי שוחט)

ראשי עיריות בדרום: "רק כשיהיה ברור שאין סכנה - התלמידים יחזרו"

לעמדה הזאת מצטרפים גם ראשי העיריות בדרום שמבהירים כי לא יסכנו את התלמידים בעירם. "לא נאפשר קיום שגרה בלתי נסבלת של חיים תחת איום טילים", אמר ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי. "עלינו להשתדל לקיים שגרה ככל שניתן, אך בלי פשרות בכל מה שקשור לשמירה על החיים. כך יהיה גם בנוגע לפתיחת שנת הלימודים".

גם ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, הביע עמדה דומה והכריז: "כל עוד נמשך ירי הטילים מרצועת עזה, לא נפתח את שנת הלימודים באשקלון. לא נחזור בשום אופן לשגרה תחת אש. רק כשיהיה ברור לנו לחלוטין שאין סכנה של ירי טילים, התלמידים יחזרו לגנים ולבתי הספר. לא נסכן חייהם של תלמידים, רק כדי לשדר שאצלנו הכל בסדר".

ראשי עיריות בשפלה ובגוש דן אומרים כי בשל הנחיות פיקוד העורף מוסדות החינוך ייפתחו, אך מבטיחים כי ייעשו ההתאמות הנדרשות כדי להבטיח את ביטחון התלמידים. "כרגע נראה שנפתח את בתי הספר בתנאים מגבילים", אמר ראש עיריית ראשון לציון, דב צור. "הכנו תכנית סדורה של למידה בסבבים - שכיתות א'-ב' ילמדו חמישה ימים בשבוע והכיתות הבוגרות יותר ילמדו בין שלושה לחמישה ימים. פיקוד העורף לוחץ על פתיחה רגילה, אבל אחרי מה שחטפנו למדנו שאי אפשר להמשיך כרגיל".

ראש עיריית יבנה, צבי גוב-ארי, אמר כי בעירו הוחלט לעשות כל שיידרש כדי לפתוח את שנת הלימודים כסדרה. "שנת הלימודים מתוכננת להיפתח באופן שייתן מענה מיגוני לכולם. אני לא ארצה ששנת הלימודים תישחק לילדים, ואעשה את ההתאמות כדי שהורים לא יצטרכו להישאר בבית לשמור על הילדים".

למרות הרקטות - שנת הלימודים תיפתח? (רויטרס)

תושבים בעוטף עזה: "השר פירון מנותק"

אתי בנימין, יו"ר הנהגת הורים ארצית, אמרה כי שר החינוך פירון מנותק ממה שקורה בשטח. "שנת הלימודים לא תיפתח כסדרה - פירון לא מתייחס אלינו, ואנחנו לא ערוכים - יקרה אסון ואין פתרונות לילדים בבתי הספר ובגנים".

הפעם האחרונה שהשר ביקר בעוטף עזה הייתה לפני כשבוע וגם מחר הוא צפוי לבקר שם, על כן בסביבתו דוחים את הטענות על כך שהוא מנותק. "זה לא תלוי במשרד החינוך אם שנת הלימודים תיפתח או לא אלא בהחלטת פיקוד העורף והרשויות המקומיות", אמרו במשרד. בין היתר האפשרויות הן: למידה בסבבים, למידה במקלטים או למידה מרחוק באמצעות מחשבים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "לפי שעה נערכים לפתיחת השנה בכל מחוז דרום ואנו ערוכים גם לאפשרות של פתיחת השנה תחת מגבלות. לימודים יתקיימו במוסדות החינוך בהתאם להנחיות ההתגוננות של פיקוד העורף והחלטת ראשי הרשויות".