מסתמן: קבלה לאוניברסיטה - עם בגרות בלבד

במשך שנים דורשות האוניברסיטאות ממועמדים להיבחן בבחינת הפסיכומטרי על מנת להתקבל לשורותיהן. רפורמה חדשה שמקדם שר החינוך שי פירון עשויה לטרוף את הקלפים, ולחולל מהפכה של ממש בשוק שגורף מיליוני שקלים בשנה. על פי הרפורמה, יוכלו תלמידי התיכון להתקבל למוסד האקדמי עם תעודת בגרות בלבד

האם מעתה תוכלו להתקבל לאוניברסיטה עם תעודת בגרות בלבד? ועדה מיוחדת שהקים משרד החינוך צפויה להמליץ לשר שי פירון לבטל את הצורך במבחן הפסיכומטרי על מנת להתקבל ללימודים גבוהים, ולהסתפק בתעודת הבגרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז נכנס שי פירון למשרד החינוך בתחילת שנת 2013, הוא הציב לעצמו מטרה עיקרית: רפורמה יסודית במערך הבגרויות והפסיכומטרי. הרפורמה של פירון נועדה לאפשר לתלמידים להתקבל לאוניברסיטה רק על סמך תעודת הבגרות.

מאז, קמה ועדה שנועדה להחליט באילו תנאים יתקבלו הצעירים לאוניברסיטאות, באילו מוסדות התנאים יחולו ובאילו מקצועות. בשלב זה הוועדה שהקים פירון קרובה לסיום עבודתה, וכעת מתברר היקפה של המהפכה בתחום הפסיכומטרי.

המטרה: חיזוק ערכה של תעודת הבגרות

תחילה חשבו במשרד החינוך כי רק מי שיתחיל בשנה הקרובה את כיתה י' יוכל להתקבל על סמך תעודת הבגרות לאוניברסיטאות, מתוך מחשבה שזו תעודה שהמבנה שלה יוסכם עם המוסדות האקדמיים.

כעת מסתמן שכבר בעוד חודשיים, אחרי מועד הפסיכומטרי באוקטובר הקרוב, תשונה השיטה וניתן יהיה להתקבל רק על סמך תעודת הבגרות - גם זו הנוכחית. המשמעות: גם מי שלומד כעת בכיתה י"א, י"ב, או מי שכבר סיים תיכון, יוכל להתקבל לאוניברסיטה על סמך תעודת בגרות בלבד.

בשבועות הקרובים יפורסמו הקריטריונים והם יכללו ככל הנראה כמעט את כל מקצועות הלימוד - פרט לרפואה. על פי ההערכות, יהיה לתלמידים קושי רב להתקבל רק על סמך הבגרות - אבל הדבר יהיה אפשרי.

במשרד החינוך מציינים כי מטרת הרפורמה הינה לחזק את הערך של תעודת הבגרות ולעודד תלמידים לעשות בגרויות ברמה של 4 ו-5 יחידות לימוד.