"מצפים שמישהו יחיה מ-2,300 ש"ח?". עובדי קבלן בשירות המדינה

הבעיה השקופה של עובדי הקבלן היא לא עניין חדש. מאות אלפי עובדים בישראל משמשים ככוח עבודה זניח וזול שהמעסיק יכול לעשות בהם כרצונו, ודווקא המדינה היא המעסיק הגדול ביותר שלהם. כתבה שנייה בסדרה

"עובדים אבודים" - הפרק השני: דווקא המדינה היא המעסיק הגדול ביותר של עובדי קבלן, ואפילו שם לא יודעים לומר לנו מהו מספרם המדויק. במסגרת סדרת הכתבות המיוחדת של חדשות 2, הבאנו את סיפורם של עובדי הקבלן בשירות המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ממיפוי שעשתה "הקואליציה להעסקה ישירה" עולה, כי במערכת החינוך מועסקות כ-20 אלף מורות בהעסקה קבלנית ועוד כ-15 אלף סייעות. רובן מקבלות שכר שעתי, מה שאומר שתלוש השכר שלהן מתכווץ בזמן חופשה או בגין היעדרויות מסיבות אחרות.

"זה ניצול, כי הם לא מצפים שבן אדם יחיה חיים עם 2,300 שקל", אמרה לחדשות 2 שרה סלע, העובדת כסייעת לגננת בצהרון בירושלים. "אתה לא יכול גם לצבור פנסיה, כי אתה עובד במשכורות זעומות, ועושים הפרשה מאוד קטנה. אני באמת מתה מפחד".

הקריאה להעסקה ישירה של עובדים הולידה לפני כחודשיים הישג ראשון: ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק לביטול מעמד מורי הקבלן. לא בטוח שמהלך שכזה אכן יקרה, אף אם כן - הוא לא יכלול את אלפי הסייעות כדוגמת שרה סלע, אבל אולי הוא קידם במשהו את ההכרה בצורך בהעסקה ישירה.

בהכנת הידיעה השתתפו לי נעים וצח שאול.