שיעור של אחרי מלחמה: תכנית לימודים מיוחדת בבתי הספר בעקבות "צוק איתן"

הימים הראשונים של שנת הלימודים מוקדשים בדרך כלל לסקירת החוויות המהנות שצברו התלמידים במהלך הקיץ, אלא שהשנה הטיולים המשפחתיים לחו"ל הוחלפו בסיורים לצפייה בסוללות כיפת ברזל. בהתאם לכך, הנחה משרד החינוך הנחה את בתי הספר לקיים מערכי שיעור מיוחדים ולדון במבצע הצבאי, ולספק לילדים הפוגה מן המתח

מענה רגשי לתלמידים, צילום ארכיון (חדשות 2)

לאחר שרבים מילדי ישראל נאלצו לבלות את מרבית חופשת הקיץ במקלטים, הוחלט במשרד החינוך כי השבועיים הראשונים של שנת הלימודים החדשה יוקדשו לשיח על מבצע "צוק איתן", בדגש על מענה רגשי לתלמידים והחזרתם לשגרת לימודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי תכנית הלימודים שהפיץ משרד החינוך לבתי הספר ברחבי הארץ, בימים הראשונים שלאחר החזרה ללימודים יקיימו המורים מפגשי שיח עם התלמידים, שבמהלכם יעסקו בחוויות אישיות מהחופשה, ואף יכינו אלבום מימי המבצע הצבאי.

לצד עיבוד האירועים הביטחוניים של התקופה האחרונה והכנסתם לתכני הלימוד, ינסו בבתי הספר לספק לתלמידים גם הפוגה מהמתח באמצעות טיולים, ימי תרבות ומוסיקה, תחרות כישרונות, ימי תנועות נוער ועוד.

התלמידים בילו את מרבית החופשה במקלטים (AP)

גם בגני הילדים ינסו לעזור לבני הגיל הצעיר לעכל את חוויות הלא-שגרתיות של חודשי החופש. משרד החינוך הורה לגננות לפעול כדי לזהות את צרכיו האישיים של כל ילד, בדגש על עיבוד הרגשות והסתגלות מחדש לגן. כך למשל, בשבועות הראשונים ללימודים, מציע המשרד לאפשר לילדים להביא עמם לגן חפץ אהוב מהבית, כדי ליצור תחושת ביטחון.

במוסדות החינוך ביישובי הדרום יתמקדו בפעילויות הפוגה, במטרה לספק לתלמידים חזרה רכה לשגרה. בנוסף, הונחו אנשי הצוות החינוכי לשים דגש על עיבוד תחושות של היעדר חוסן, וטיפול אישי בחוויות טראומטיות כמו עזיבת הבית ופרידה מההורים לתקופה ממושכת.