חצי חופש הלך: מדכא בלב, ריק בים

כבר חצי מהחופש הגדול עבר, אבל עם אזעקות, ממ"דים ומצב רוח מדכא. רבים ביטלו חופשות, בתי הקולנוע, הבריכות וחופי הים בדרום כמעט ריקים ובשאר רחבי הארץ מצב הרוח עצמו מספיק כדי לבטל תכניות. חצי הקיץ שלא היה

חופי הים ריקים (חדשות 2)

המחזאי חנוך לוין אמר פעם שבישראל יש רק שלוש עונות - חורף, קיץ ומלחמה. היום, היום הראשון של חודש אוגוסט, מונים את היום ה-25 ל"צוק איתן", ואולי אולי גם היום האחרון שלו, כשמחצית מחופשת הקיץ חלפה לה בצל קול צופרי האזעקות ובהמשך למבצע "שובו אחים" ולמתיחות שקדמה לפעולה בעזה. המערכה בדרום שיבשה עבור רבים את התוכניות, וקיץ 2014 ייזכר כקיץ שלא היה כמו קודמיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ויקטוריה למברסקה ובוריס מושר מחולון תכננו לציין את יום הולדתה הרביעי של בתם בחופשה משפחתית בבולגריה. כשבוריס קיבל צו 8, היה ברור שהתכניות צריכות להשתנות. "מחודש מאי אנחנו מתכננים את החופשה ושבוע לפני הטיסה בוריס נקרא למילואים", סיפרה ויקטוריה. "אין ספק שביטול החופשה היה מאוד מאכזב". השנה המשפחה כבר לא תטוס לנופש בחו"ל.

"אין ספק שלא מדובר בחודש יולי סטנדרטי עבורנו", מתאר אפי ליפשיץ, סמנכ"ל השיווק של רשת בתי הקולנוע גלובוס מקס. "יש לנו בתי קולנוע בכל הארץ, ומן הסתם יש הבדל בין בתי הקולנוע בדרום ובין אלו שבצפון. המתחם שלנו בבאר שבע ספג ירידה משמעותית בהיקפי הפעילות".

ליפשיץ מפרט כי על פי הנחיות פיקוד העורף, לא ניתן לקיים פעילויות עבור יותר מ-300 אנשים בבאר שבע. "היו לא מעט מקרים בהם סגרנו את הקופות אחרי שמכרנו 300 כרטיסים", הוא אומר, ומסביר כי מדובר בתופעה שפחות הורגשה באזור הצפון. "בסך הכל בצפון המספרים די דומים למספרים מהשנה שעברה. באזור המרכז הייתה ירידה מסוימת במכירות הכרטיסים, אך ייתכן שזה נובע יותר ממצב הרוח הלאומי ופחות בגלל המצב הביטחוני".

אף אחד לא בא לבריכה

בבריכה העירונית באשקלון, שמטווחת ללא הרף מעזה, מספרים שהמערכה הנוכחית הסבה נזק עצום למקום שנסגר בהוראת פיקוד העורף. "גם לפני שסגרנו את הבריכה אף אחד לא בא", העיד מיכאל, מנהל הבריכה. "הגיעו בערך שלושה מתרחצים כל יום. אפילו בשיא החורף לא ריק ככה. אף אחד לא יוצא מהבית בתקופה הזו".

ירידות במכירות בב"ש (רפי דלויה)
 

חודש יולי בבריכה הוא בדרך כלל החודש העמוס ביותר בשנה. "עמוד ענן הסב לנו פחות נזק כי המערכה נפלה בסוף נובמבר", אומר מיכאל. "הפעם זו פגיעה כלכלית קשה. כל העובדים שלנו בבית ולא מקבלים משכורת".

לא רק בדרום מספרים על תנועה דלילה באתרי הבילוי. טל, ממסעדת "החוף השקט" בחוף בראשון לציון מתאר חוף שנותר לעיתים ריק ממתרחצים. "גם בראשון לציון אנשים חוששים לצאת מהבית", אומר טל. "בדרך כלל בתקופה הזו החוף מפוצץ". את המתרחצים הוא ראה בשעות הספורות במהלך המבצע שבהן הוכרז על הפסקת אש.

מחנה קיץ בימים שקטים יותר (חדשות 2)

מחנה קיץ? לא השנה

הקיץ הוא כמובן גם תקופת החופש הגדול של התלמידים, שביולי הזה היו מרותקים לממ"דים ולמקלטים. חודש יולי הוא החודש שבו עורכים חניכי תנועות הנוער את מחנה הקיץ. סטיב ברגרט, מדריך בשבט "אביב" של הצופים באשדוד סיפר כי ביטול מחנה הקיץ הסב לחניכים ולמדריכים אכזבה רבה. "אנחנו עובדים על ההכנות למחנה הקיץ מפסח, ושבוע וחצי לפני מועד המחנה הודיעו לנו שהכל מבוטל", תיאר ברגרט.

המחנה של השבט תוכנן להתקיים ביער ליד קריית גת. "ברור שאף אחד לא רוצה לסכן את החניכים", אמר ברגרט. "מחנה הקיץ הוא השיא של השנה. כולם מאוד התאכזבו, בעיקר החניכים שכל יום התקשרו לשאול אם יש שינוי בהחלטה לבטל".

לטענת המדריך, הם לא מניחים לעימות לשבש להם לחלוטין את התוכניות. "אנחנו מעבירים לחניכים פעילויות בבתים", סיפר. "משתדלים לשבור קצת את השגרה של החניכים שנמצאים כל היום בבית".

מי שנהרס לו החופש הגדול יכול לנסות למצוא נחמה בדבריו של שר החינוך שי פירון, שהבטיח השבוע לשקול להאריך את החופשה בכמה ימים.