שוב: הטיולים בוטלו, תלמידים הכריזו על שביתה

תלמידים רבים קיבלו הודעה על ביטול הטיולים השנתיים שתוכננו להיערך השבוע בשל החלטה של ארגון המורים. ארגוני הורים זעמו: "ארגון המורים ממשיך לפעול בבריונות וחוסר רגישות". התלמידים מאיימים בשביתה וצעדי מחאה: "לא מוכנים לשתוק". בארגון המורים הדגישו כי הם נאבקים למען בטיחותם של הילדים והתלמידים

סערת הטיולים השנתיים לא חלפה: בתחילת החודש שעבר הושגה פשרה שאפשרה את יציאת הטיולים השנתיים בליווי המורים, אך מתברר כי יש בתי ספר שהיא אינה חלה עליהם. עשרות אלפי תלמידים ברשת "אורט" ורשת "עמל" נהדמו לגלות כי הטיולים השנתיים שתוכננו להיערך עוד השבוע בוטלו בהתראה קצרה. בעקבות כך החלו השבתות מקומיות של הלימודים מצד התלמידים הזועמים שאומרים: "היינו אמורים לצאת מחר וביטלו, אז החלטנו לא לשתוק". מנגד, בארגון המורים טוענים כי הם "רשאים להיאבק למען ביטחון חברינו במסגרת סכסוך עבודה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הורים רבים ברחבי המדינה פנו לפורום ועדי ההורים היישוביים לאחר שקיבלו הודעה על ביטולים של טיולים שנתיים שהיו אמורים להיערך בימים הקרובים. בארגון ההורים מפנים אצבע מאשימה כלפי ארגון המורים, שלדבריהם "ממשיך לפעול בביריונות וחוסר רגישות כלפי התלמידים והוריהם".

בית הדין הארצי לעבודה קבע לפני קרוב לחודשיים כי המורים לא יוכלו לנקוט עוד עיצומים שיפסיקו את הפעילויות החוץ בית-ספריות - אך ההחלטה חלה רק על בתי הספר העירוניים. תלמידים בבתי ספר של רשת "עמל" ו"אורט", שלא נכללים תחת ההגדרה הזו, זעמו על ביטול הטיולים בהתרעה כה קצרה ובבאר יעקב אף הושבתה חטיבת הביניים "הדרים". גם בבאר שבע הפגינו כ-140 תלמידים והורים של בית הספר "מקיף רגר" במחאה על ביטול טיול שתוכנן.

עוזי רחמים, יו"ר ההנהגה היישובית בבאר יעקב, הסביר בשיחה עם חדשות 2 Online כיצד נולדה השביתה. "רן ארז יו"ר ארגון המורים החליט שהוא לא מאשר לילדי שכבה ט' לצאת לטיול והם החליטו לנקוט בצעדי מחאה", אמר. "ארגון המורים אמר שישקול את צעדיו ויעדכן, ואנחנו מחכים לתשובה. בינתיים אנחנו מגבים את תלמידי שכבה ט'".

רחמים הוסיף כי "אם הילדים לא ייצאו לטיול מחר, נחליט על המשך הצעדים. התלמידים לא רואים לנכון לשבת על ספסל הלימודים בזמן שהם לא יודעים מה קורה איתם. זה לא משהו חדש, בכל פעם הסיכומים עם ארגון המורים מסתבכים".

מחאת התלמידים, היום

"השבתת הטיולים - מהלך ציני"

הדר, תלמידת כיתה ט' בבית הספר, לא מוכנה לוותר על חוויית הטיול. "אנחנו דורשים שיהיה לנו טיול", אמרה. "זו שכבה שמסיימת השנה את הלימודים ולאחר מכן אנחנו מתפזרים לתיכונים שונים".

ש', תלמידת "אורט" בקריית טבעון, אמרה לחדשות 2 Online: "אנו מרגישים שאנו נותנים את כל כולנו ללימודים ואיננו מקבלים תמורה. התמורה שאנו מקבלים היא הטיולים השנתיים - וגם אותה לקחו מאיתנו". התלמידים החליטו לקיים הפגנה, יחד עם מועצת הנוער הארצית, על מנת למחות על עמדת ארגון המורים.

בארגון ההורים הארצי טענו כי ארגון המורים "הוא עושה דין לעצמו ומבטל את הטיולים השנתיים 24 שעות לפני יציאתם לפועל כדי לייצר כאוס ומרמור בין תלמידים, הורים ומורים". ארגון ההורים הארצי דרש לפני שבוע את הרחבת הצו, והדגיש כי "אנו מצפים שארגון המורים יכבד זאת ויפסיק הפגיעה בתלמידים".

פורום ועדי ההורים היישוביים הודיע כי הוא "רואה בחומרה רבה את השימוש הציני של ארגון המורים בהשבתת הטיולים השנתיים בהיעדר שר חינוך מכהן". בפנייתם למשרד החינוך, בראשו עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו, טען פורום ההורים כי הביטול גורם נזק רב: בנוסף למפח נפש לתלמידים, ביטול הטיולים גורר קנסות שמוערכים בעשרות אלפי שקלים.

"אם ההחלטה על ביטול הטיולים לא תוקפא לאלתר, ינקוט ועד הפעולה שהקים הפורום בצעדים הנדרשים לרבות תביעות נזיקין והשבתת מערכת החינוך", הוסיפו בפורום. "ההשבתה תתבצע בצורה הדרגתית ותלך ותחריף ככל שההחלטה לא תבוטל". הנהגת ההורים קוראת לנתניהו וליועץ המשפטי לממשלה להתערב על מנת לפתור את הסוגייה המשפטית.

מארגון המורים נמסר בתגובה: "העיצומים בהם נוקט ארגון המורים החלו לפני כחודשיים ולכן כולם מודעים להם. נכון הדבר גם לגבי פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה וההודעות היוצאות מטעם הארגון, כך שטיולים שלא אושרו ממילא לא בוטלו בהתראה קצרה. ארגון המורים נאבק למען ביטחונם ובטיחותם של התלמידים והמורים בעת יציאתם לטיולים ורשאים אנו כאיגוד מקצועי להיאבק למען בטחון חברינו במסגרת סכסוך עבודה שהוכרז כחוק.

"פנייתם של הורים לראש הממשלה היא צעד מקובל וזו כמובן זכותם. לצערנו, כל אחד מאותם הורים חושב: לי זה לא יקרה והלוואי לא יקרה. אבל היו, לצערנו, לא מעט מקרים בהם תלמידים נפגעו וחמור מכך במהלך טיולים. אנו ממשיכים לנהל מו"מ עם משרד החינוך בנושא במטרה להגיע לפתרון".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד ממשיך לקיים דיונים מקצועיים אל מול נציגי ארגון המורים, במקביל לדיונים המתקיימים בבית הדין לעבודה".