שבוע למבצע "צוק איתן": איפה לומדים היום?

פיקוד העורף פרסם את הנחיות ההתגוננות לציבור, במלאת שבוע למבצע "צוק איתן". הפיקוד התיר לקיים לימודים במרחבים אשקלון, אשדוד ובאר שבע, בתנאי שהתלמידים והצוות יוכלו להיכנס למיגון תקני בהתאם לפרק הזמן העומד לרשותם, אך לא בכל הרשויות ממהרים לאמץ את השינוי

למרות הקלות פיקוד העורף, ברשויות רבות לא יתקיימו גם היום לימודים בגנים ובקייטנות: פיקוד העורף אמנם התיר לקיים פעילות חינוכית באזורי באר שבע, אשדוד ואשקלון, בתנאי שהתלמידים והצוות יוכלו להיכנס למרחב מוגן בזמן המתאים, אך רשויות רבות החליטו להמשיך ולהשבית את פעילות החינוך מחשש לירי. בבאר שבע (רק בחינוך המיוחד), אשדוד, אשקלון, גן יבנה ובמועצות האזוריות מרחבים וחוף אשקלון כבר החליטו שלא לחדש את הקייטנות. מי שדווקא כן מתכוונות ליישם את ההנחיות הן המועצה האזורית שדות נגב ועומר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פיקוד העורף הודיע אתמול בערב כי במרחק של 7 עד 40 קילומטרים מרצועת עזה (אשקלון, אשדוד ובאר שבע) תהיה אפשרות לקיים את פעילות הקייטנות ו"בתי הספר של החופש הגדול", אך רק אם "התלמידים והצוות יכולים להיכנס למיגון תקני בהתאם לפרק הזמן העומד לרשותם", ובתנאי שיתקיים תרגול בתחילת יום הלימודים. עד כה הדבר נאסר מאז תחילת הירי המקיף, אך למרות ההקלה בהנחיות החליטו כאמור מועצות ורשויות רבות לבטל את פעילות החינוך מחשש לפגיעה בתלמידים ובצוות. 

עוד הנחה פיקוד העורף לא לקיים התקהלויות והתכנסויות מעל 300 איש בשטח פתוח וסגור בטווח זה, אך לא הוטלו הגבלות על פעילות מרכזי קניות ומקומות עבודה בטווח זה. בשאר הארץ לא הוטלו הגבלות על פעילויות חינוך או התקהלויות, למרות התרחבות הירי עד לאזור הצפון והמרכז.

פיקוד העורף הנחה את הרשויות המקומיות במרחבים: עוטף עזה, אשקלון, אשדוד, באר שבע, עמק חפר, שרון, דן, שפלה, בית שמש, ירושלים, עירון, מנשה, כרמל, חיפה, נגב ויהודה לפתוח את המקלטים הציבוריים.

ראש עיריית אשקלון: "יש לי אחריות כלפי התושבים"

למרות השינוי בהנחיות, ברשויות המקומיות לא ממהרים לשנות את אורח החיים. "אני מאוד מעריך את העבודה של פיקוד העורף, אבל יש לי אחריות כלפי התושבים שלי ולכן לא נקיים מחר את הלימודים ואת הקייטנות - גם באזורים הממוגנים", אמר ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני. בעקבות ההחלטה, הודיע נציג פיקוד העורף כי ראשי הערים רשאים לקבל החלטות מן הסוג הזה, אם הם סבורים שתושביהם לא מוגנים או אם הם זקוקים לזמן התארגנות נוסף לחירום.

ממשרד החינוך נמסר כי "אנו מזמינים את ההורים לשלוח את הילדים לבתי הספר של החופש הגדול, אנו מקפידים לתרגל ירידה למקלטים גם בשגרה וכך ייעשה גם מחר בבוקר עם הגעת הצוותים החינוכיים בהתאם להנחיות פיקוד העורף. אשר לחינוך המיוחד, הלימודים מתקיימים כסדרם בתוך המרחבים המוגנים התקניים בהתאם להנחיות".

עוד נמסר ממשרד החינוך כי במקרים של צורך לקבלת מידע אודות קיומם של הפעילויות, יש לפנות למוקדי 106 או מחלקות החינוך הרשותיות או לחדרי המצב המחוזיים של משרד החינוך:

חדר מצב דרום - 08-6263333
חדר מצב של המינהל לחינוך התיישבותי 03-6883902 או 03-6883879
חדר מצב מרכז - 03-6896851, 03-6896885, 03-6896849

חדרי המצב של המחוזות יפעלו בין השעות: 08:00-18:00.

ברהנו טגניה, ניר דבורי ותמיר סטיינמן השתתפו בהכנת הידיעה