תעודה יקרה: מתנה על ציונים טובים

התיכונים כבר בחופש, היסודיים ממש בקרוב יצטרפו אליהם – וזה זמן טוב לסכם את שנת הלימודים בסדרת כתבות מיוחדת. הכתבה הראשונה בסדרה עוסקת בתופעה: הורים רבים נוהגים לקנות לילדיהם מתנות יקרות בתמורה לתעודה מוצלחת של ילדיהם. אבל עד כמה זה באמת עוזר?

רבים מהתלמידים מחכים שנה שלמה ליום הלימודים האחרון. כל ההשקעה והמאמץ נכנסים לתוך תעודה אחת. אבל למי שקיבל ציונים טובים יש עוד סיבה טובה לחייך: ילד בכיתה ה' קיבל קונסולת משחקים, נערה אחרת הרוויחה אופניים חשמליים, ונער נוסף קיבל נסיעה לחו"ל - בתמורה לכך שהצליח להגיע לממוצע 85 בתעודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כל עוד יש לך - תן", הסבירה לחדשות 2 ענבר מאמן מרמת ישי, אם לשלושה תלמידים בגילאים שונים. "זה מתמרץ את הילדים, זה נותן להם מרחב נשימה".

"ברגע שתיעלם המתנה, תיעלם המוטיבציה" (חדשות 2)

סקר שערכה עבורנו חברת שילוב מילוורד באמצעות איי-פאנל מראה כי שני שלישים מההורים קונים לילדיהם מתנות עבור הישגים טובים בלימודים. 22% מההורים קונים לילדיהם מתנה שעולה עד 50 שקלים, 48% קונים מתנה בסך 51-200 שקלים, ו-15% מההורים קונים מתנה ביותר מ-400 שקלים.

"ברגע שהילד מבין שהלימודים זו זכות ושהיכולת שלו להתגבר ולהתמודד עם החומר הלימודי ולהצליח בו זה חלק מההתפתחות והמימוש העצמי שלו, אז התוצאה של הלמידה היא המשוב הפנימי שהוא מקבל להשקעה שלו", הסבירה אנאבלה שקד, מדריכת הורים בכירה במכון אדלר. "ברגע שתיעלם המתנה, תיעלם המוטיבציה".

למדת יפה? קבל מתנה (חדשות 2)

ההורים טוענים שזה עובד, אבל מחקרים שנערכו בארה"ב מצביעים על ממצאים סותרים. מחקר אחד שבו קיבלו הילדים תגמול חומרי עבור השקעה בלימודים, הראה שיפור בנוכחות ובמשמעת אבל לא בהישגים. במחקר אחר שבו קיבלו הילדים שני דולרים על כל ספר שקראו, אכן זינקו הציונים במבחני הקריאה. מומחים אחרים חושבים שתגמול חומרי עשוי לעזור בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך - ההשלכות בעייתיות.

זה רק טבעי שנרצה לפרגן לילדים שלנו, שנשמח להראות להם כמה אנחנו גאים - גם דרך הכיס. אבל כנראה גם כאן הכל עניין של מידתיות, ובכל מקרה אין תחליף למילה טובה ולעידוד כל השנה.