האופוזיציה דוחה מסקנות ועדת אלאלוף: "המלצות ציניות, לא יחלצו איש מהעוני"

מסקנות הוועדה לצמצום ממדי העוני שהוגשו לשר הרווחה מאיר כהן, לא התקבלו בברכה בקרב סיעות האופוזיציה. הרצוג: "המתנחלים ומערכת הביטחון קיבלו על חשבון הנזקקים". ח"כ שפיר: "מדיניות יש עתיד היא אכזריות לשמה"

"איש לא יחולץ מהעוני". אילוסטרציה (פלאש 90)

תגובות סוערות בקרב סיעות האופוזיציה בעקבות דוח ועדת אלאלוף לצמצום ממדי העוני, שהוגשו היום (ב') לשר הרווחה מאיר כהן. ח"כ יחימוביץ': "כל תפקידה של הוועדה הוא לתת אליבי פוליטי לנתניהו ולפיד; אפילו לא אדם אחד יילחץ מהעוני כתוצאה ממסקנותיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוועדה, בראשות אלי אלאלוף, הציגה את מתווה הצעדים שלדעתה נדרשים כדי להוריד את שיעור העוני בישראל. חברי הוועדה הציעו בין השאר להעלות את מלאי הדירות בדיור הציבורי, להגדיל את כמות הזכאים למענק עבודה, להעלות את רמת הקצבאות, לתת זכאות חינם לטיפולי שיניים לילדים עד גיל 14 ולאפשר החזרים על נסיעות לטיפולים רפואיים לחולים עניים.

בין היתר, ממליצים בוועדה על תוספת של 400 שקלים לזוג לקצבאות הבטחת הכנסה בזקנה. בין שאר ההמלצות: להעלות את מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) בעלות של כמיליארד שקלים. כמו כן, הומלץ על שירותים שיעודדו יציאה לעבודה כמו מעונות יום בפריפריה, יום לימודים ארוך ותכניות הכשרה לתעסוקה.

הרצוג: "המתנחלים ומערכת הביטחון קיבלו על חשבון הנזקקים"

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (חדשות 2)

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי הוועדה נועדה להכין את ועדת החקירה הבאה: "הלחץ של משרד האוצר בראשות לפיד סירס את מסקנותיה, בניגוד לרצון חבריה. על לפיד ונתניהו להפנים כי אי השוויון הוא איום אסטרטגי על החברה הישראלית, והידיעות אודות קיצוץ ענק המסתמן בתקציב מסמנות העמקה נוספת בפערים החברתיים. לצערי עושה רושם שלממשלה אין כל כוונה לאמץ את מסקנות הוועדה ולהילחם בעוני והתקציב הבא יהיה גם הוא תקציב אכזרי עבור השכבות המוחלשות".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון טענה כי "מסקנות ועדת אלאלוף מצביעות על סכומי העתק להם זכו מקורבים, מתנחלים ומערכת הביטחון בשני העשורים האחרונים, על חשבון חלקים אחרים בחברה שנידונו לחיי עוני. במקום להטיל דופי בממצאי הוועדה, ראוי היה שמשרד האוצר ישתף אייתה פעולה כדי לבנות תוכנית ישימה ואפקטיבית למיגור בעיית העוני, זאת במיוחד נוכח העובדה ששני שרי 'יש עתיד' עומדים בראשות משרדי האוצר והרווחה.

יו"ר מרצ ח"כ גלאון (יקירה צדקה)

"ועדת אלאלוף נולדה מחטא ההיבריס של יש עתיד ויאיר לפיד. המחשבה שהקמת ועדה תספיק כדי להשתיק את הציבור היא צינית ודמגוגית. להיפך - הקמת הוועדה הייתה צריכה להתבצע עם הכרה בכך שמיגור בעיית העוני בישראל היא סוגיה שצריכה להימצא בראש סדר העדיפויות. הדרך היחידה לפתור את בעיית העוני בישראל היא על-ידי הקצאת משאבים אמיתית מתקציב המדינה".

ח"כ שפיר: "מדיניות יש עתיד היא אכזריות לשמה"

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) טוענת כי אם לא יוקצו מראש מקורות תקציביים למימוש המלצות הוועדה סופן יהיה כמו של המלצות ועדת טרכטנברג: "זאת יריקה בפרצופו של הציבור. נציגי האוצר, שלא טרחו אפילו להגיע לדיון בוועדת הכספים, מפגינים היום את אותו זלזול שהפגינו כלפי המחאה החברתית. רק שהפעם מי שעומדים מנגד הם הציבור החלש ביותר בישראל, המושתק ביותר, ללא חצי מיליון תומכים ורעש ציבורי מאחוריו".

"כמו טרכטנברג": ח"כ סתיו שפיר (מכללת הרצליה)

אם לשר האוצר יאיר לפיד לא הייתה מראש כל כוונה לקבל את מסקנותיה של הוועדה שמינה איש מפלגתו, מדוע מונתה הוועדה מלכתחילה? מפלגת יש עתיד חושבת שטיפול בעוני מתחיל ונגמר במסיבות עיתונאים ובכותרות בעיתונים, ולא בהקצאת תקציבים לפתרון הבעיה. זו לא סתם ציניות של פוליטיקאים - זו אכזריות לשמה".

ח"כ יחימוביץ': "המסקנות לא יחלצו אדם אחד מעוני"

חברתה של שפיר לסיעה, ח"כ שלי יחימוביץ', טענה כי "המסקנות לא יחלצו אפילו אדם אחד מהעוני. השניים התערבו בעבודת הועדה, כך שמסקנותיה יתאימו לתקציב הגזירות שהם מתכננים, וגם את מעט ההמלצות הטובות של הועדה - אין בכוונתם לתקצב אפילו בשקל אחד. להיפך - הקיצוץ הברוטאלי שהם מתכננים בתקציב 2015 יפגע אנושות בעניים, ויגדיל את מספרם.

"עבודה של נתניהו ולפיד": ח"כ יחימוביץ' (Miriam Alster/FLASH90)

|טביעת אצבעם של נתניהו ולפיד מורגשת ומקוממת בכל מה שאין בהמלצות הוועדה: אף מילה על שכר מינימום, היעדר רף מינימלי לקיום בכבוד, העובדה שהוועדה בלחץ הממשלה חזרה בה מההמלצה להגדיל קצבאות, ההתעלמות מהנושא הקריטי של ביטוח סיעודי ועוד. צינית במיוחד היא התוספת של 200 ש"ח לקצבאות הזקנה - בדיוק הסכום שנועד לעוות את הנתונים בדבר מספרם של הקשישים העניים ולהוציא אותם באופן מלאכותי מהסטטיסטיקה - למרות שיישארו עניים".