יישום מסקנות טרכנטברג: בשלוש שנים נבנו רק 35 מעונות יום

כבר שלוש שנים עברו מהמחאה החברתית ולמרות מסקנות ועדת טרכנטברג, שהמליצה להקים מאות מעונות לילדים בגיל הרך, בשטח לא הורגש שינוי. בעקבות הסחבת המתמשכת, קיבל השר לפיד החלטה שלפיה המשאבים הכספיים ימומנו על ידי האוצר והרשויות המקומיות יעסקו רק בהקמת המבנים

אילוסטרציה (חדשות 2)

בחודש הבא ימלאו שלוש שנים למחאה החברתית. ועדת טרכטנברג המליצה אז להקים מאות מעונות לילדים בגיל הרך, אולם ההמלצה לא יושמה. כעת, האוצר יוזם תוכנית חדשה לבניית מעונות ומוכן להקצות משאבים רבים לצורך הפרויקט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 Online

במשך שלוש שנים האחרונות הוקמו בארץ רק 45 מעונות יום. נתון זה מפתיע ביותר בהתחשב בעובדה שבקופה המוקצבת לצורך יישום הפרויקט יש יותר ממיליארד ומאתיים אלף שקלים שמיועדים לכך. הסיבה שבניית המעונות אינה יוצאת לפועל היא חסמים ביורוקרטיים ושיטת התיאום - ה"מצ'ינג" - המחייבת את הרשויות המקומיות להכניס יד לכיסן ולהשתתף בבנייה של כל מעון.

בעקבות הסחבת המתמשכת, קיבל שר האוצר יאיר לפיד החלטה שלפיה המשאבים הכספיים ימומנו על ידי האוצר והרשויות המקומיות יעסקו בהקמת המבנים. משרד האוצר יעניק תמריץ לרשויות לפי הישגיהן - רשות מקומית שתוך שנה אחת תשלים בנייה של מעונות יום תקבל מימון מלא ובמקביל יוסרו מספר חסמים בירוקרטיים.

אם תתממש תוכנית האוצר והרשויות המקומיות ירימו את הכפפה, עד סוף שנת 2015 יוקמו עוד 350 מעונות יום, שייתנו מענה ל-16 אלף ילדים, ותוך שלוש שנים המספר יקפוץ ל-28 אלף ילדים.

מדובר בהטבה משמעותית לעומת מטפלת או גן פרטי, מכיוון שעלות מעונות היום היא 600-2,300 שקלים בהתאם להכנסה של ההורים, אך השאלה כעת היא האם התכנית תתממש, מכיוון שאם לא, ההורים יישארו קרחים מכאן ומכאן.