אחרי חודש של שביתה בראשל"צ: משרד החינוך מאיים לכפות על תלמידים לשוב לספסל הלימודים

כבר יותר מחודש ש-740 תלמידי חטיבת הביניים "מעלות" בראשון-לציון לא הולכים לבית הספר במחאה על התוכנית לאחד את החטיבה עם בית ספר אחר. בתחילת השבוע שיגרה מנכ"לית משרד החינוך איגרת בה היא מאיימת לכפות על התלמידים לשוב לספסל הלימודים. "השביתה מנוגדת לחוק", טענה באיגרת. הורי השובתים: "איבדנו אמון בעירייה"

"איבדנו אמון בראש העיר" (באדיבות מטה מאבק ההורים)

כבר יותר מחודש שמאות תלמידי שכונת קריית ראשון בראשון לציון לא הולכים לבית הספר. בתחילת חודש מאי פצחו 740 תלמידי חטיבת הביניים "מעלות" בשכונה בשביתת מחאה על רקע החלטת העירייה לסגור את בית הספר ולאחד אותו עם חטיבת הביניים "יצחק רבין" בשכונת כרמים הסמוכה. בתחילת השבוע שיגרה מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, איגרת להורים השובתים בה מאיים משרד החינוך בשליחת קציני ביקור סדיר לבתי התלמידים אשר ייכפו עליהם לשוב לספסל הלימודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 Online

"לצערי, בחרתם להשבית את בתי הספר בשכונה למרות שהוצגו בפניכם כל הנתונים והשיקולים להחלטה", כותבת מנכ"לית משרד החינוך בפנייה להורים. "השארת תלמידים בבית היא בניגוד לחוק ולנהלים. כל הורה הפועל כך פועל בניגוד לחוק לימוד חובה על כל המשתמע מכך. הנני מבקשת שהילדים יחזרו לאלתר למערכת החינוך".

מכתב מנכ"לית משרד החינוך


למרות הדרישה החד משמעית של משרד החינוך, משיחה עם מובילי המאבק עולה כי איומי מנכ"לית המשרד לא יגרמו להם להתקפל. "נמשיך לשבות עד שנשיג את התוצאה הרצויה מבחינתנו", הכריזו ההורים.

במכתב תגובה חריף ששיגר מטה מאבק ההורים בעקבות איגרת מנכ"לית משרד החינוך הצהירו ההורים כי לא יחדלו משביתתם. "אנו, תושבי קריית ראשון והורי התלמידים, איבדנו באופן מוחלט את האמון בראש עיריית ראשון לציון", כתבו. "הזלזול, היהירות וההתנהלות של ראש העיר ושל צוות משרדו כלפינו וכלפי ילדינו מלווה וילווה את תחושותינו בשנים הבאות".

את מכתבם חתמו ההורים באומרם: "אנו נחושים יותר מתמיד במאבקנו הצודק. על אף העקשנות הבוטה של ראש העיר, לא נרפה עד שהצעד הטבעי יעשה וחטיבת 'מעלות' תישאר במקומה למשך שנים קדימה".

"ראש העיר מתנהל בזלזול" (באדיבות מטה מאבק ההורים)


"מעבר הוא בלתי הפיך"

"הקהילה שלנו היא כמו קיבוץ, זה פשוט לא הגיוני לסגור את בית הספר שלנו", אומרת אופיר, תלמידה בכיתה ז'. לדברי אופיר, היא מוטרדת מהמעבר לבית ספר חדש יותר מאשר הפסד התכנים הלימודיים. "יהיה לי קשה מאוד לראות את השכבה שלנו מתפרקת", היא אומרת. "אני חוששת מהמעבר לבית ספר חדש עם תלמידים זרים. חטיבת הביניים החדשה מרוחקת יותר והמעבר יהיה כרוך בהרבה מאוד אי נוחות. חומר לימודי יהיה אפשר להשלים, מעבר לבית ספר אחר זה בלתי הפיך".

בשיחה משתפת אופיר בתחושותיה לאחר חודש בבית. "זה לפעמים משעמם להישאר בבית כל כך הרבה זמן, אבל אנחנו מעסיקים את עצמנו - נפגשים עם חברים, הולכים לים", היא מתארת.

פנינה, אימה של אופיר, תיארה את הקושי במציאת סידור לביתה שנמצאת כבר חודש בבית. "אין ספק שזה לא קל", היא אומרת. "הילדים כבר הרבה זמן בבית ולא לכולנו יש סידורים עבורם. אנחנו מאוד נחושים במאבק, ולכן אנחנו מוכנים לסבול את חוסר הנוחות. ההורים מתארגנים ושומרים על קבוצות ילדים בתורות".

סיכויים קלושים להגיע לפשרה

עושה רושם שהמאבק היצרי בין הורי התלמידים והעירייה לא קרוב לקיצו. גורמים המעורים בפרטיו העריכו כי האפשרות שהצדדים יגיעו לעמק השווה קלושים. "או שיהיה איחוד או שלא יהיה איחוד", אמרו. "אין אמצע, ולכן הסיכויים לפשרה הם אפסיים".

על דבר אחד שני צדדי המתרס מסכימים - הנזק שנגרם לתלמידים מההשבתה הוא רב. לצד התכנים הלימודיים שמפסידים התלמידים, שספק רב אם ימצא הזמן להשלימם, נכון לעכשיו גם מסיבות הסיום של שכבות בבית הספר לא יתקיימו. למרות הנזק שנגרם לתלמידים, לדברי הורי מטה המאבק "השיעור באזרחות שמקבלים הילדים מהמהלך שאנחנו מובילים הוא חשוב יותר מכל שיעור אחר שהם יקבלו בכיתה".

מעיירית ראשון לציון לא נמסרה תגובה לידיעה.