"כולם שמעו על האישה מקריית גת"

השבוע עלתה קריית גת לכותרות בעקבות פרשת המין שנחשפה, במסגרתה נעצרה תושבת העיר בשנות ה-40 לחייה בחשד שקיימה יחסי מין עם מאות קטינים. תושבי העיר, שכרבע מהם מטופלים על ידי גורמי הרווחה, לא הופתעו כששמעו על הסיפור בתקשורת. "עוד כשגרתי בתל אביב שמעתי על האישה", מספר תושב העיר. "אמרו שהיא משתוללת"

50 אלף תושבים ישנם בקריית גת, מתוכם כרבע מטופלים על ידי מחלקת הרווחה. הסטטיסטיקה הזו מספיקה כדי לקבל כמה תובנות על פרשת המין שהעלתה את העיר לכותרות לאחרונה. הפרשה התפוצצה בשבוע שעבר וכעת מתברר כי כמעט כולם בעיר הקטנה שמעו על הסיפור אודות האישה בת ה-40 שמקיימת יחסי מין עם קטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ד"ר מרינה דרורי, מנהלת המרכז לבריאות הילד בעיר, טוענת כי בימים האחרונים הפכה המרפאה הקטנה למוקד עלייה לרגל עבור הורים מודאגים וילדיהם, עקב החשש כי אותה אישה נושאת את נגיף ה-HIV. "הגיעו נערים לבד או בליווי הורים", מספרת ד"ר דרורי. "חלק מהם היו לחוצים מאוד, כמעט בהיסטריה. מהר מאוד הבנו שמדובר בממדים מאוד גדולים - הגיעו עשרות ילדים".

ההורים והילדים לא רצו לפרט במה מדובר. הם רצו בדיקה מאוד מסוימת - ומהר. כולם רצו בדיקת איידס. "הם אמרו לי 'ד"ר אנחנו באנו לעשות בדיקה כמו כולם, כמו שאת יודעת שכולם עכשיו עושים'", מציינת מנהלת המרכז הרפואי. "היו אפילו אחיות במרפאה שהביאו את ילדיהן להיבדק".

לטענת ד"ר דרורי, לא היה מדובר באירוע דיסקרטי ופרטי, שבו שמרו ההורים והילדים על מעטה חשאיות בעקבות החשש מפני הידבקות בנגיף. "הם העבירו חוויות ודיברו אחד עם השני", אומרת הרופאה. "זה היה אירוע המוני".

"אירוע המוני". ד"ר דרורי (חדשות 2)

"כואב שהסיפור הזה מכתים את העיר"

אחרי שבוע נשמעה צפירת הרגעה, לאחר שהמשטרה הודיעה כי תוצאות הבדיקה שעברה האישה החשודה בקיום יחסי מין עם מאות קטינים בדרום נמצאה שלילית. עם זאת, הפרשה כבר התפוצצה והציבה את העיר באור שלילי. "עוד כשגרתי בתל אביב שמעתי על האישה הזאת בקריית גת", מספר אחד התושבים. "כולם שמעו עליה. אמרו שהיא משתוללת".

"זה מאוד כואב לי, זה מכתים אותנו", טוענת עדי טרובק, עיתונאית המתגוררת בקריית גת. "טוב לי פה וטוב לאנשים לחיות פה. זאת עיר שהולכת להתפתח ועצוב לי מאוד שזה מה שיוצא החוצה".

ל-4,600 משפחות בעיר ישנם תיקים במחלקת הרווחה. בשכונות העוני של קריית גת גדלה גיבורת הפרשה, כשכל כמה שנים נזרקה מדירה לדירה לאחר שבעלי הבתים שמעו על מעלליה. "בגלל אישה אחת לא צריך לעשות כתם על העיר הזאת", אומר תושב אחר של העיר. "הילדים המעורבים ישרדו את זה".

הורים וילדים חלקו חוויות (חדשות 2)

ראש העיר: "אל תשדרו סקס ואלימות בטלוויזיה"

פרשיות מין כמו זו בקריית גת אמנם קרו בערים חזקות ומבוססות יותר ממנה, אך הפרשה האחרונה בולטת במיוחד בשל היקפה. מאות הילדים שהיו מעורבים בה והמבוגרים הרבים שידעו ולא עשו דבר במשך הרבה שנים הם הגורם העיקרי לסערה שהתחוללה. "יש הבדל במונחים כשאומרים ילדים או נערים", מסביר ראש העיר אבירם דהרי. "לטעמי זה לא רלוונטי מבחינה מוסרית וחברתית".

"אנחנו במצב מעולה יחסית למקומות האחרים", טוען דהרי. "יש עוד הרבה מה לעשות. זה גלים על גלים - זאת החברה הישראלית אין מה לעשות. בוא נתחיל בכך שהטלוויזיה לא תשדר אלימות וסקס. אני אחר כך צריך לרוץ אחרי הילדים האלה".

כנראה שגם הכתם בקריית גת עוד יישכח יום אחד, אבל ההזנחה והאדישות עדיין כאן. אלה הם החומרים המוכרים, שמהם עלולה להיות מורכבת פצצת הסירחון הבאה.