פרשיית המין בקריית גת: שר הרווחה מבהיר - מי שכשל ישלם את המחיר

השר מאיר כהן הגיע יחד עם אנשי משרדו לקריית גת, בשל מה שנראה כטיפול לקוי של הרווחה באישה החשודה בקיום יחסי מין עם קטינים. לדבריו, מצא כשל רב מערכתי בטיפול בפרשת האישה ששכבה עם קטינים. בלשכת הרווחה בעיר הדגישו הבוקר כי הם פעלו כשורה, זאת בניגוד להאשמות כלל הגורמים

למרות שמנהל לשכת הרווחה בקריית גת אמר הבוקר לחדשות 2 Online כי לא היה כשל בטיפול באישה החשודה שקיימה מין עם קטינים, שר הרווחה שהגיע לעיר קובע הערב (א') חד משמעית: "היה כאן כשל רב מערכתי, מי שכשל ישלם את המחיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השר מאיר כהן סייר היום יחד עם הנהלת משרדו בקריית גת, על מנת לבדוק את התנהלות גורמי הרווחה בעיר. כהן קיים דיון חירום אינטנסיבי שבו השתתפו העובדת הסוציאלית שטיפלה בחשודה, גורמי הרווחה השונים וכן ראש העיר אבירם דהרי.

"מה שלמדתי מהשעות האחרונות בקריית גת הוא שהרבה מאוד גופים התייצבו מתחת לסיסמה: 'מה שלא חובה - אני לא מדווח'", אמר השר כהן. "אמרתי לכולם: 'כולכם הייתם בסדר, רק הנשמה היתרה לא הייתה על השולחן'. איך קורה שמאות ילדים ניצבים כשחקנים בתוך מערכה כזאת טראגית וקשה?".

"עולה גם השאלה האם הילדים לא שאלו את עצמם מה נכון לעשות", תהה השר. "האם אין להם את גבולות גזרה של מה טוב ומה לא? נשאלת השאלה גם לגבי השמועה שנפוצה במערכות השונות, אך חובת הדיווח על כך חלה רק על הורי הילדים. הגעתי למסקנה שחייבים להרחיב בחוק את חובת הדיווח. אם מעורבים קטינים אז לא צריך שרק ההורים יגישו תלונה, אלא גם עובדים סוציאלים יגישו תלונות למשטרה - בלי ביורוקרטיה".

החשודה בבית המשפט (חדשות 2)

מנהל לשכת הרווחה: "לא היה כשל"

מנהל לשכת הרווחה בעיר יהודה לגאמי הדגיש הבוקר כי לא היה כשל. "אם היינו יודעים אתם לא חושבים שהיינו עושים משהו?", אמר לחדשות 2 Online בתגובה לטענות גורמי החינוך והמשטרה כי ברווחה ידעו - אך לא פעלו.

"ממה נראה לכם שאנחנו עשויים? ברגע שקיבלנו את המידע הזה אנחנו הובלנו את כל התהליך ונפגשנו עם ההורים וגם עם מנהלת בית הספר - ועובדת שלי הייתה במשטרה וישבנו עם ההורים ועדכנו אותם. למה כולם יצאו עלינו? לא יודע. ברך שלנו נעביר את כל המידע", הוסיף לגאמי - והכחיש כי מי מאנשיו ידע על המקרים.

הוא גם אמר כי יש בעיה להעביר את כל המידע לציבור של חיסיון הטיפול. "אנחנו ממש לא ברמה של התגוננות ואני לא משחק משחקים של אגו כמו אחרים - אני מוכן להוריד את הראש ולא להיעלב, אני יודע שפה היינו בסדר גמור".

עיריית קריית גת: "האישה סירבה למסגרות בהן הושמה"

האישה שבמרכז הפרשה הייתה במשך שנים מוכרת לרווחה בקריית גת, ועל כן גם נלקחה ממנה בתה. לדברי מקורביה, קיים "כשל של ממש" בטיפול בה. בשל התרחבות הפרשה, מפקד מחוז הדרום במשטרה הקים צוות חקירה מיוחד שיטפל בחקירה.

מעיריית קרית גת נמסר בתגובה: "פניית יועצת בית הספר לשירותי הרווחה חשפה את הפרשה החמורה. המערכת העירונית בכללותה פעלה למתן מענים לנערים המעורבים, לכלל תלמידי חטיבות הביניים, להורים ולצוותי החינוך. שירותי החינוך, הייעוץ והשירות הפסיכולוגי חברו לכדי מערך טיפולי מתואם. דגש הושם על היערכות מול קופות החולים על מנת לאפשר ולעודד בדיקות רפואיות לכל דורש תוך הסרת כל מגבלה על כך".

בעירייה הבהירו כי "בנוגע למעורבת הבגירה, נציין כי היא ומשפחתה הגרעינית מטופלת מאז הגעתה לקרית גת כאם חד הורית לפני שבע שנים. בתה מטופלת ומושמת במסגרת חינוכית ופנימייתית וזוכה לטיפול פרטני משולב. במהלך השנים סירבה הגברת למספר מסגרות אליהן הושמה ואף לוותה בידי עובדת סוציאלית פרטנית. יצוין כי במהלך שנים אלה לא נתקבלה ברווחה אף לא תלונה אחת על יחסים אסורים על פי חוק וכי מתן הסעד לגברת נסב סביב ניסיונות עיקשים להביאה למוטב ולשפר כשירותה ההורית והאזרחית, גם תוך שיתוף פעולה עם משפחתה המורחבת".