"מדד הניכור": 70% מהחילונים לא מכירים חרדים

על פי סקר מקיף שערכה המכללה האקדמית אחוה עולים נתונים מדאיגים אודות הקיטוב בין האוכלוסיות השונות בישראל. מהסקר עולה כי כ-70% מהחילונים לא מכירים חרדים והם גם אינם מעוניינים להכיר את החברה החרדית. בנוסף, 61% מאמינים כי ערך דירתם יירד אם ערבי יעבור לגור לידם

לא מכירים חרדים. ארכיון (רויטרס)

על פי תוצאות סקר מקיף שערכה המכללה האקדמית אחוה בשיתוף "הקרן לידידות" באמצעות מכון הסקרים "רפי סמית", עולה כי 70% מהחילונים לא מכירים את החברה החרדית ולא מעוניינים להכיר אותה. בנוסף, 66% מהיהודים בארץ מעדיפים שלא להכיר את אורח חיי החברה הערבית בישראל ומעל 50% מהציבור היהודי חשים פחד או אי נוחות כשעוברים בשכונה חרדית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי תוצאות הסקר, כמחצית מהציבור בישראל (חילונים ודתיים) טוען כי אינו מכיר את אורח חיי החברה החרדית בארץ. רק 34% מהציבור היהודי טוען כי מכירים את אורח חיי החברה הערבית. ל- 38% מהציבור בישראל (חילוניים ודתיים) ישנם חברים חרדים. ל- 27% מהציבור היהודי בישראל יש חברים ערבים. לעומת זאת, הערבים טוענים כי ל- 69% מהם יש חברים יהודים.

כשנשאלו המשתתפים בסקר האם מעוניינים להכיר טוב יותר את אורח חיי המגזרים השונות בישראל ולשנות את המצב- 69% מהציבור טען כי אינו מעוניין להכיר טוב יותר את החברה החרדית, וכמעט בהתאמה - 70% מהחרדים ציינו כי אינם מעוניינים להכיר את החילונים טוב יותר.

למעלה מ-70% מהציבור היהודי חושש לעבור בישוב או כפר ערבי. 52% חשים זאת גם כלפי יישוב חרדי. ל-52% מהציבור (חילונים ודתיים) ישנן תחושות שליליות כמו אי נוחות, פחד מאלימות מילולית או פיזית וזרות כאשר עוברים בשכונה חרדית. את אותן תחושות שליליות חשים 73% מהציבור היהודי, העוברים בישוב או כפר ערבי. 26% מהיהודים ציינו כי חשים רגועים או סקרנים כאשר עוברים בשכונה חרדית ורק 17% מהם ציינו כי חשים כך כשעוברים ביישוב ערבי.

41% חוששים לקנות ביישוב ערבי (חדשות 2)

75% מהחרדים: החילונים מנסים לכפות עלינו את אורח חייהם

41% מהציבור היהודי חוששים לבוא לישוב ערבי לקניות, מתוכם 63% מהדתיים חשים תחושות אלו. לעומתם, ערבים אינם קולטים את הפחד מצד היהודים- רק 18% מהם ציינו כי יהודים מפחדים להגיע ולקנות אצלם.

על פי תוצאות הסקר, 75% מהחרדים מאמינים כי החברה החילונית מנסה לכפות עליהם אורח חיים דומה לשלהם. לעומת זאת, 61% מהחילונים והדתיים טוענים שהדבר כלל אינו נכון. 81% מהחרדים מסכימים שמשפחה חילונית תגור בסמוך להם. לעומת זאת, 81% מהם היו מתנגדים אם אחד מילדיהם היה מתחתן עם חילוני: 56% היו מתנגדים באופן פעיל, ו25% היו מתנגדים אך משלימים עם המצב.

61% מהציבור היהודי בישראל מאמין שערך דירתו ירד במידה וערבים יעברו לגור בשכנות. לעומת זאת, הערבים מאמינים כי במידה ומשפחה יהודית תעבור לגור בסמיכות, לא יחל שינוי בערך הדירה ( 74% ). 19% מהם מאמינים כי ערך הדירה יעלה.

74% מהחילונים מסכימים שילדיהם ילמדו בכיתה מעורבת של יהודים וערבים. רק 29% מהדתיים מסכימים לכך. 43% מהציבור היהודי הכללי בישראל מאמינים כי ערביי ישראל אינם נאמנים למדינה, כאשר מתוכם 64% מהדתיים מאמינים בכך. 38% מהערבים מסכימים לאמרה שהיהודים רואים בהם לא נאמנים למדינה.

90% מהחילונים והדתיים מאמינים כי ההמנון הלאומי מייצג אותם. רק 22% מהחרדים ו- 24% מהערבים מסכימים בעניין. 16% מהחרדים לוקחים חלק פעיל בחגיגות יום העצמאות, ורק 33% מהם מגדירים עצמם כציונים.

37% מהערבים מזדהים יותר עם דגל מדינת ישראל מאשר דגל מדינת פלשתין. לעומת זאת, 41% מהם מאמינים כי הם חיים תחת כיבוש.