תביעת מיליונים נגד המורה שהדליפה את מבחן הבגרות

חודשים לאחר שהרשעתה בוטלה, המורה המדליפה רחל קדם צפויה להגיע שוב אל כותלי בית המשפט. תביעה אזרחית הוגשה נגדה על סך חמישה מיליון שקלים בעקבות הנזקים שנגרמו

המורה המדליפה, קדם (חדשות 2)

חודשים ספורים לאחר שבוטלה הרשעתה, פרקליטות מחוז חיפה הגישה היום (א') לבית משפט השלום בעיר כתב תביעה אזרחית נגד רחל קדם, המורה למתמטיקה שהדליפה טפסי בחינת בגרות לפני כארבע שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התביעה נגד קדם, העומדת על סכום העולה על חמישה מיליון שקלים, נובעת מהערכות הנזק שנגרם למשרד החינוך בעקבות פועלה. על פי כתב האישום, מונתה רחל קדם, על-ידי המנהל הפדגוגי של משרד החינוך, להיות חברה בועדה לעריכת שאלונים לבחינת בגרות במתמטיקה, סמוך לאחר מנויה לועדה, פנתה קדם לארז כהן, שהיה בעל חברה לכתיבת ספרי הכנה לבגרות, וכן עסק בהכנת תלמידים לבחינות הבגרות במתמטיקה במסגרת בית ספר אנקורי בחיפה וביקשה את עזרתו בחיבור השאלות לשאלונים, בניגוד לחובותיה והתחייבויותיה כלפי הועדה .

כהן נעתר לבקשתה של קדם וסייע לה בחיבור השאלות. בהמשך, העבירה קדם את השאלות שחיברה בסיועו של כהן, לידי רכזת הועדה, לאחר שהרכזת קבלה לידיה את השאלות שהכינו כל חברי הועדה, גובשה טיוטה סופית, בכתב יד, של השאלונים שירכיבו את בחינת הבגרות. קדם פנתה שוב לכהן, ומסרה לו את מקבץ השאלונים בכתב יד, שהועבר אליה על-ידי הרכזת, ובקשה ממנו לקבל את הערותיו לשאלונים, לאחר שכהן קבל את מקבץ השאלונים, הוא סרק את השאלונים והפתרונות למחשבו האישי.

עו"ד אדם פיש (חדשות 2)

לאחר שהתגלו מעשיה, ובעקבות החשש ששאלונים נוספים הודלפו הוחלט משרד החינוך לאסוף את כל השאלונים שהופצו לסניפי הדואר ולהחזירם למדפיס הממשלתי. בנוסף, נאלץ משרד החינוך להחליף את כל השאלונים של בחינת הבגרות, בכל הרמות, בשאלונים חדשים, להדפיס את השאלונים החדשים, ולהפיצם מחדש לסניפי הדואר ולבתי הספר. עקב המעשים המתוארים לעיל נגרמו למשרד החינוך הוצאות גבוהות, שהתבטאו בנזק ישיר של כ- 4,442,584 שקל.

בחודש דצמבר האחרון החליט בית משפט השלום בעיר לבטל את הרשעתה, וזאת חרף הודאתה בשורה בעבירות. בית המשפט קבע כי קדם נפלה קורבן לארז כהן, שותפה למעשה, שהיה זה שגרם להפצתו של המסמך בפועל. "שוכנעתי שנפלת קורבן לארז כהן, קיבלת את הסיוע מארז שעובד באנקורי ולכן עשית את שעשית", הדגיש השופט זיאד פלאח בהחלטתו.

פרקליטה של רחל קדם, עו"ד אדם פיש, מסר בתגובה כי כתב התביעה האזרחית טרם הגיע לידיו ועל כן לא יכול להגיב.