מדליקות המשואה מגיבות לאפליית השכר בטקס: "אף אישה לא שווה פחות מגבר"

אפליית השכר בטקס הדלקת המשואות של יום העצמאות, שעמד בסימן העצמת נשים, עורר זעם בקרב המדליקות עצמן. שחר פאר: "זה לא צריך לקרות". כרמלה מנשה: "מגיע לה את אותו השכר"

טקס הדלקת המשואות (יונתן סינדל, פלאש 90)

"למה משלמים לאישה פחות? ועוד בטקס בסימן העצמה נשית?!". מדליקות משואות בטקס יום העצמאות התפלאו אמש (ג') לגלות מהפרסום בחדשות 2 שלפיו המנחה בטקס שמירה אימבר קיבלה עבור השתתפותה בטקס 7,000 שקלים בלבד, בעוד שותפה להנחייה אריה אורגד קיבל שכר גבוה בעשרות אחוזים העומד על 10,800 שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה לא בסדר - אם אישה עושה את אותה העבודה כמו גבר היא צריכה לקבל אותו דבר", אמרה לחדשות 2 Online מרים זוהר, שחקנית תיאטרון בית לסין הוותיקה, שהדליקה משואה בטקס. "אינני מבינה למה דברים כאלה עדיין קורים. למה מגיע לו פחות? אין סיבה". לדבריה, הטקס שעמד בסימן נשים, גרר תגובות חיוביות מאוד - וצר לה שזה מה שקרה מאחורי הקלעים.

עם זאת, זוהר ביקשה לציין לטובה את שרת התרבות לימור לבנת, שלאחר הפרסום נתנה הוראה להשוות את השכר, שניתן לטענתה בסיכום עם מ"מ מנהל מרכז ההסברה שסיים זה מכבר את תפקידו.

כרמלה מנשה, הכתבת הצבאית של קול ישראל כבר 25 שנה שהדליקה משואה אמרה כי אימבר היא שדרנית מעולה ואשת מקצוע אדירה. "תרומתה להעצמת נשים במשך השנים היא גדולה והיא ראויה לשכר הולם בדיוק כמו אריה אורגד, שדרן שיש לי הרבה הערכה אליו", אמרה מנשה. "אין לי ספק שמדובר בתקלה ואני מקווה שהיא תתוקן".

"לא צריך לקרות". שחר פאר (שחר פאר)

שחר פאר: "זה לא צריך לקרות"

טלי פרץ כהן, שהדליקה משואה ומשמשת כמנהלת מרכז הסיוע בגליל ובגולן לנפגעי האלימות אמרה כי הדבר מוכיח שהדרך של הנשים בחברה עוד ארוכה. "זה היה מאוד עצוב לגלות שדבר כזה קורה בטקס שבא למעשה להעלות את נושא הנשים לסדר היום", היא ציינה. "זה לא סוד שאין שוויון בין המינים וכולם צריכים להתגייס לנושא הזה. שאלו אותי הרבה אם יש מקום בכלל לערוך טקס בסימן נשים, וזו ההוכחה לכך".

"אני לא חושבת שזה משנה אם זה בטקס העצמה נשית או לא - זה פשוט לא צריך לקרות", הדגישה הטניסאית שחר פאר שהדליקה משואה. "מן הסתם שני אנשים שעושים את אותו תפקיד צריכים לקבל את אותו השכר". לדבריה, נשים בטניס ניהלו מאבק בתחום הזכיות בפרסים והצליחו בו: "חבל מאוד שזה עדיין קורה".

מדליקת המשואה ד"ר קירה רדינסקי הודתה שזה "נשמע לא טוב" - אך אמרה כי יש בעיה כללית יותר של הגדרות שכר לתפקידים שונים.

גם לגל יוסף, יו"ר מועצת התלמידים הארצית בת ה-16, שהייתה הצעירה ממדליקות המשואות בטקס, יש דעה נחרצת בנושא. "זו בדיוק אחת הסיבות שעשו את הטקס בסימן הזה", היא הסבירה. "אנו יודעים שיש בעיה והשוויון לא מושלם. צריך להדגיש שאף אישה לא שווה פחות מגבר".

המסמך שנחשף אתמול (צילום מסך, אתר החשב הכללי)

בעקבות פניית חדשות 2: השכר יושווה

התקשרות עם שני המנחים נחתמה כבר לפני מספר חודשים, ובמסמך נכתב כי "שמירה אימבר ואריה אורגד הם מנחים מקצועיים ועתירי ניסיון המלווים את מרכז ההסברה מזה מספר שנים בטקס זה. העבודה ביניהם מתבצעת תוך שיתוף פעולה מלא והם מהווים השלמה אחד לשני".

עוד נכתב במסמך כי היחידה המקצועית בוועדה שהוקמה היא שפנתה לשני הקריינים הבכירים, אשר הגישו בעצמם את הצעת המחיר עבור השתתפותם בטקס. במהלך דיון שהתקיים בוועדה, ציין אחד הנוכחים כי "חלה עלייה במחיר ההצעות, הנובעת מעלייה של 10% במחירי ענף שירותי הפרסומת בשידור".

בשיחה עם חדשות 2 אמש אמרה שמירה אימבר בתגובה כי "קיבלתי את הסכום שביקשתי. חבל שלא ביקשתי יותר". אריה אורגד סירב להתייחס לדברים.

בעקבות פניית חדשות 2 כתבה שרת התרבות לימור לבנת כי "מבדיקה שנערכה עולה כי חוזה ההתקשרות עם הקריינים שמירה אימבר ואריה אורגד נחתם על ידי מ"מ מנהל מרכז ההסברה, שסיים זה מכבר את תפקידו. לאור המידע על הפער בשכר, שוחחתי הערב עם יצחק זוננשיין, המכהן כיום בתפקיד ממלא מקום מנהל מרכז ההסברה, וסיכמתי עמו שיפעל באופן מיידי להשוואת תנאי השכר של שני הקריינים".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv