חתן חידון התנ"ך העולמי לשנת תשע"ד: איתן עמוס מקנדה

בטקס חידון התנ"ך המסורתי שנערך כמדי שנה בירושלים, זכה במקום הראשון איתן עמוס, בן 18 מטורונטו שבקנדה. אל המקום השני הגיעה תפילה ברנסון מרחובות. ראש הממשלה ושר החינוך העניקו לשניים את הפרס

הזוכה איתן עמוס יחד עם נתניהו ופירון (קובי גדעון, לע"מ)

איתן עמוס בן 18 מקנדה הוא הזוכה בתואר חתן חידון התנ"ך העולמי לשנת תשע"ד. תפילה ברנסון מרחובות זכתה בתואר הסגנית, ואיתמר קאליפא משעלבים זכה במקום השלישי. עמוס הוא המתמודד הראשון מקנדה שזכה בחידון אי פעם. עד גיל 11 התגורר בארץ והתיישב בקרני שומרון, עד שמשפחתו עברה לטורונטו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המרוץ לתואר היה צמוד במיוחד, כאשר עמוס וברנסון העפילו לשלב הדו-קרב. עמוס ענה נכונה על כל 12 השאלות בשלב זה, וגבר על ברנסון. ראש הממשלה נתניהו בירך אותו על הישגיו, וקרא לו ולצעירים יהודים רבים לעלות לארץ. 

"התנ"ך הוא לא רק יסוד קיומנו, הוא גם המפוח שמבעיר אש ציונית בכל מה שאנחנו עושים היום במדינת ישראל: שיבת ציון, כינוס פזורי האומה, תחיית השפה העברית, עמידה נחושה מול אויבינו, יצירת חברה מתוקנת ובניית הארץ בתקווה לשלום, בתקווה לביצור עתידנו מעל הכל", אמר ראש הממשלה נתניהו במהלך החידון.

"הכל כבר נמצא בפנים התנ"ך ולכן אני אומר לצעירים ולצעירות הנפלאים הללו מחוץ לארץ: ישראל היא הבית, היא לב האומה, בואו הצטרפו אלינו. לא לחידון, לתמיד', הוסיף.

פירון: "הפכו את התנ"ך למצפן"

בפתח הטקס הדגיש שר החינוך הרב שי פירון, את חשיבותו הרבה והעל-זמנית של התנ"ך. "ספר התנ"ך אינו ככל הספרים", אמר פירון לבני הנוער. "אין מקומו בארון. קחו אותו למקום העבודה, לימדו ממנו דיני מסחר הוגן. בואו איתו הביתה, לימדו כמה חשוב לכבד את ההורים וכמה נוראה היא מלחמת אחים. גשו לפינת הרחוב, פגשו את האחר הפוחד להלך לאורם של הזרקורים, ולימדו מהתנ"ך איך ראוי לנהוג בגר, ביתום ובאלמנה. הפכו אותו למצפן שלכם".

עוד הוסיף פירון כי משרד החינוך יעשה כל שביכולתו כדי להגביר את זיקת הנוער לתנ"ך. "נחבר את התנ"ך ללבבות, כדי להפוך אותו לדרך חיים וכדי לתת לו מקום של כבוד בשעות ובימים מתגבשת ומתעצבת זהותם של המתבגרים". במהלך החידון אף נרשם רגע מרגש, כאשר פנה מנחה הטקס אבשלום קור אל ראש הממשלה בנימין נתניהו שיציג למתמודדים את שאלתו המסורתית, הקדים נתניהו ובישר למנחה הוותיק כי רגעים ספורים קודם לכן נולד לו נכד.

חידון התנ"ך העולמי נערך זו הפעם ה-51 בירושלים. מתוך 75 מתמודדים שהגיעו השנה מ-33 מדינות ברחבי העולם כדי להשתתף בשלב המקדים, העפילו לשלב הגמר 16 מ-8 מדינות: צופיה פרוידנשטיין מקנדה, אלישבע פרידמן מארה"ב, איתן עמוס מקנדה, אשר פינקלשטיין מארה"ב, מרים מיכל הרסמן מארגנטינה, דני פייזר מארה"ב, יוסף שוורץ מבלגיה, יוסף פוקסמן מברזיל, יוסף נחמד ממקסיקו, שלמה סבוביץ מקנדה, קרן פרחה ממקסיקו, הודיה רחל כהן מפנמה, וכן גם ארבעת התלמידים הישראלים שזכו בחידון התנ"ך הארצי תשע"ד: ניב קוצר, איתמר קאליפא ותמרי ג'ינלי מאשדוד, ותפילה ברנסון מרחובות.

בשנה שעברה זכו שניים לשאת בתואר "חתן חידון התנ"ך העולמי"; אליאור בביאן בן 16 מבית שמש וישי אייזנברג בן 15 מניו-ג'רזי, שהיה לזוכה הראשון מחו"ל בשני העשורים האחרונים.

אתמול בילו משתתפי הטקס את יום העצמאות בנטיעת עצים סמוך לצומת נחשון, ביוזמת הקרן הקיימת לישראל. "המסורת היהודית רואה בנטיעת עץ ביטוי נעלה לאהבת האדמה", אמר יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר. "רבי יוחנן בן זכאי, שלפני אלפיים שנה החיה את עם ישראל אחרי חורבן בית המקדש, לימד אותנו כמה הדבר חשוב: 'אם אתה נוטע עץ, ואומרים לך שהנה המשיח בא - קודם טע את העץ, ורק לאחר מכן צא וקבל את פניו'".